Mirka Ábelová: Príbehy z detstva mojej starej mamy vo mne naštartovali lásku ku knihám aj túžbu knihy písať

Každý deň čítam rozprávkové knižky svojmu synovi. Vtedy si užívame spoločné chvíle a sme si skutočne blízko.

1. 3. 2020

Katarína Jančovičová

Mirku Ábelovú môžete poznať ako poetku – autorku viacerých básnických zbierok, no aj vďaka Rádiu_FM. Má vlastnú reláciu Nedeľná chvíľka poézie_FM, kde sú jej hosťami najmä slovenskí autori, hudobníci, učitelia či herci. Prečítajte si, čo Mirka najradšej číta, čo pre ňu znamená poézia, ktorú knihu pozná celú naspamäť a inšpirujte sa tipmi na diela, ktoré sa podľa nej určite oplatia prečítať.

Odkedy čítaš?

Neviem presne, kedy som sa ako malá naučila čítať, ale odvtedy. Asi tesne pred základnou školou alebo niekedy v prvých ročníkoch. Knihy však boli súčasťou môjho života, samozrejme, oveľa skôr. Čítavali mi ich rodičia aj starí rodičia.

Moja babka z mamininej strany navyše vedela rozprávať nádherné príbehy zo svojho detstva u svojej starej mamy v Moravskom Lieskovom – o tom, ako močili konope, ako spali v stohu slamy, ako varili slivkový lekvár, chytali raky či jazdili na krave. To bol svet fantázie, ktorý podľa mňa všetko odštartoval. Lásku ku knihám, aj túžbu knihy písať.

Na ktorú knižku si spomínaš ako prvú?

Bola to knižka Môj macík, ktorú viem dodnes celú naspamäť. Jej staručké vydanie stále mám a už ho zdedil môj syn, ktorému ho teraz čítavame. Vtipné je, že ho bavia presne tie časti básničky, aké kedysi bavili aj mňa – kým sú macík s dievčatkom doma. Potom, keď vyjdú von a rozprávajú sa so zvieratkami a idú k jazeru, sa začne mrviť a chce, aby som to čítala zase odznova, presne ako ja kedysi. Jablko fakt nepadá ďaleko od stromu.

Ako často čítaš a čo ti čítanie dáva?

Stále čítam denne, akurát sa jemne zmenil obsah. Každý deň čítam rozprávkové knižky svojmu synovi Vilkovi. Dáva mi to pekné spoločné chvíle, keď sme si skutočne blízko a keď mu prostredníctvom príbehov môžem odovzdať podľa mňa cenné veci: spoločne strávený čas, rozkvet fantázie, zábavu, radosť či pekný vizuálny zážitok. Momentálne mu najčastejšie čítam detskú rýmovanú knihu Pes Moko a jeho oko, na ktorej pracujem vďaka štipendiu od Fondu na podporu umenia.

Pokiaľ ide o mňa, čítam, samozrejme, o dosť menej, ako som si mohla dovoliť, keď som nemala dieťa. Navyše čítavam viac kníh naraz, keďže chuť čítať sa nezmenšila a akosi potrebujem dohnať pocit, že to alebo ono mi v literatúre uniká. Čítam knihy o výchove, rodičovstve, umeleckú literatúru, poéziu. Vždy, keď sa dá, tak si chvíľku s knihou pre seba ukradnem.

Čo pre teba ako autorku poézie znamenajú básne?

Veľmi, veľmi veľa. Pre mňa je poézia to, čo sa udeje medzi napísaním dvoch básní. Čiže tie mnohé naoko všedné každodenné okamihy, ktoré letia okolo nás a čakajú, či si ich všimneme, či v nás nejako zarezonujú, či ich zaznamenáme.

Básne sú neoddeliteľnou súčasťou môjho života – ich písanie aj ich čítanie. Aj hľadanie nových, zaujímavých autorov či autoriek do mojej rozhlasovej relácie Nedeľná chvíľka poézie_FM, aj sledovanie komunity, literárnych časopisov či rôznych zaujímavých festivalov a čítačiek.

Vydali sme knihu s útržkami tých najlepších myšlienok z rozhovorov, ktoré vznikli počas troch rokov fungovania Meet the Heroes. Jej kúpou potešíte sami seba, inšpirujete sa a podporíte vznik ďalších rozhovorov. Kúpiť si ju môžete na www.kniha.heroes.sk. Ďakujeme.

Máš obľúbeného slovenského básnika?

Určite Ivan Štrpka. Mám rada prúd jeho reči, jeho textu, jeho mysle. Baví ma pátrať v jeho obrazoch a metaforách, hľadať skryté významy, premýšľať nad tým, ako sa asi má a pri akej príležitosti napísal tú-ktorú báseň.

Aký žáner pri čítaní preferuješ?

Nemám nejaký obľúbený žáner, čítam rada všetko, čo mi niekto, komu dôverujem, odporučí, alebo čo sama objavím v kníhkupectve, v recenzii alebo niekde u priateľov.

Samozrejme, vždy ma poteší dobrá knižka básní alebo šikovne napísaný román.

Naučili ťa niečo knihy?

Naučili ma užívať si fantáziu spisovateľov a spisovateliek, ktorí ich napísali, zapájať naplno tú moju vlastnú. Naučili ma cestovať v mojej hlave, kam potrebujem, predstavovať si, čo si v danej chvíli mám predstaviť, naučili ma vžívať sa do životov hrdinov a hrdiniek. Naučili ma premýšľať, cítiť, uvažovať. No a aj keď to bude znieť banálne, naučili ma zároveň pravopis, lebo aj tomu pomáha čítanie.

Ako by si motivovala ľudí k čítaniu, ktorí nečítajú?

Mám asi šťastie, že ľudí, ktorí by vôbec nečítali, okolo seba nemám. Možno som naivná, ale podľa mňa každý niečo číta, nech už to je akejkoľvek kvality. Neviem si preto predstaviť, ako by sa dalo chronických “nečítačov” motivovať. Možno poradiť im skutočne zaujímavú knižku, ktorú by som im predtým naozaj kvetnato opísala alebo nájsť im čosi na mieru z oblasti, ktorá ich fascinuje, zaujíma, s nádejou, že ich to možno pritiahne aj k iným, ďalším knihám.

Myslím, že pre internetovú generáciu môžu byť zaujímavé aj rôzne blogerské či youtuberské tipy, aj keď teda ja určite nie som cieľovka.

Komu by si odporučila prečítať tých päť kníh, ktoré sú pre teba tie naj?

Každému, kto ich ešte nečítal a každému, kto má rád dobré knižky.

Václav Hrabě – Blues

Mirka Abelova knihy
Foto: Šimon Šiplák

Pre ľudí, ktorí čítajú poéziu, nebude Václav Hrabě žiadnym prekvapením,ani avantgardou. Pre mňa je to však jedna z najkrajších knižiek básní, aké som kedy čítala. Predstavuje pre mňa mix toho, čo mám v poézii rada – beat generation, Prahu, jazz, saxofón a istú muzikálnosť, s ňou spojený rytmus, chuť prednášať ich verejne na námestí alebo aspoň v nejakej preplnenej zafajčenej krčme (alebo v bájnom pražskom divadle Viola), silné obrazy a krásne metafory, texty, ktoré sa neboja priznať emócie, akýsi večný smútok a očarenie zo života a zo všetkého, čo prináša. Kedykoľvek sa k tejto knihe vrátim, poézia ma ovalí po hlave a to čaro, pre ktoré sa človek rozhodne písať (ale aj čítať) básne, je tu opäť.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Dušan Mitana – Nočné správy

Mirka Abelova kniha
Foto: Šimon Šiplák

Dušan Mitana pre mňa zostáva jedným z najlepších slovenských spisovateľov. Milujem tie jeho pointy, to všadeprítomné zvláštne napätie. Dostal ma vlastne všetkými svojimi knihami. Keď som dočítala akúkoľvek jeho knižku, vždy som si vravela, kiež by som raz vedela písať tak ako on. Lenže všetci vieme, že to sa nikdy nepodarí, lebo Mitana bol Mitana. Teším sa z neutíchajúceho nadšenia a snahy Kolomana Kertésza Bagalu šíriť Mitanovo dielo, aj z najnovšieho projektu audiopoviedok, ktoré spustil. Ak máte radi dobré a originálne poviedky a ešte ste sa k Mitanovi nedostali (čomu môj mozog odmieta uveriť), určite si ho musíte prečítať!

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Štefan Bollmann – Ženy a knihy, Vášeň s následky

Mirka Abelova knihy
Foto: Šimon Šiplák

Toto je kniha z iného súdka. Fenomén ženského čítania, písania, ženských románov. Kopa skvelých poznatkov o ceste žien k emancipácii cez čítanie. Knižka je plná zaujímavých príbehov o čítaní – o Marylin Monroe ako o fascinovanej čitateľke Jamesa Joyca, o Friedrichovi Gottliebovi Klopstockovi, ktorý položil základy prednášaniu poézie, keď recitoval svoje ódy davom žien a vyberal za to bozky, ale aj o tom, ako vraj Jane Austen brala vážne len tie ženy, ktoré mali rady romány. Pútavé a obohacujúce čítanie o čítaní.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Sharon Oldsová – Papežův penis a jiné básně

Mirka Abelova knihy
Foto: Šimon Šiplák

Našla som ju v kníhkupectve a najskôr ma šokoval názov knižky. Dobre vymyslené. Aj keď by ste možno čakali nejaké “šokantné” veci, nie je to tak. Sharon Oldes píše nádherné básne. Mňa osobne už dlho nejaké texty tak veľmi nezasiahli a nezaujali. Okrem silných básní o vzťahu so svojou dcérou, píše dosť silno a bolestivo o nie úplne šťastnom detstve s otcom alkoholikom a matkou neurotičkou. Silné veci, silné témy, silné texty.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Lucia Berlin – Manuál pre upratovačky

Mirka Abelova knihy
Foto: Šimon Šiplák

Tieto poviedky boli ako bonboniéra – čakali ste, aká bude tá ďalšia dobrôtka – ak si teda môžem ukradnúť toto prirovnanie. Lucia Berlin je fantastická rozprávačka o drsnom živote. Manuál pre upratovačky je fantastická knižka – výborná, tvrdá, úprimná, chvíľami až dojímavá. Toto nie je “cool” prostredie, toto sú problémy s alkoholom, s chudobou, so životom na okraji spoločnosti a so snahou nejako to tu celé prežiť. Mexiko, California, Čile. Ťažký život, na oko slabých, no predsa len silných ľudí.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Získajte knihu Meet the Heroes ako darček. Prihláste sa k odberu nášho newslettra tu a jedného z vás v nedeľu 8. marca náhodne vyžrebujeme. Prihlásiť sa môžete aj v prípade, keď už náš newsletter dostávate. 

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

abelova beletria knihy martinus mirka abelova poezia tipy na knihy