Křupavé místo sa nachádza v Prahe a je to druhý domov pre Slovenku Alie Lengyelovú, jej partnera Mateja Tomana a tri vipetky – Sušienku, Špagetu a Škoricu. V Pet Farm Family vytvorili zaujímavý koncept EKO experimentu, kde spolu so svojím tímom vyrábajú vysokokvalitné BIO produkty pre psov a mačky, pričom sa dbá na kvalitné ingrediencie a udržateľný prístup. S Alie sme sa rozprávali o ľudskej zodpovednosti voči prírode, nehumánnom prístupe k zvieratám, zvýšenej produkcii mäsa a tiež o budúcnosti stravovania psov a mačiek.
Aký máš názor na aktuálny trend eko, bio, zero waste, ktorý postupne preniká do našich ľudských životov?
Ekologické zmýšľanie by mali prežívať všetci. Predsa len zdieľame spoločnú zem, na ktorej si každým rozhodnutím budujeme buď lepšie, alebo aj horšie žitie. Osobne mi príde veľmi egoistické povedať „mňa sa to netýka“, či už hovoríme o plastovom odpade alebo nakupovaní potravín z každého kúta sveta, ktoré sú okrem svojho prirodzeného obalu navyše zabalené do plastu.
Ako spotrebitelia robíme každý deň rozhodnutia, ktorými sa podieľame na tom, čo chceme od výrobcov vidieť a aký typ produktov chceme kupovať.
V Pet Farm Family ste sa v tomto duchu rozhodli meniť svet chlpáčov. Čo to v praxi znamená?
Chceme pri výrobe využívať lokálne zdroje v čo najväčšej možnej miere a vyrábať udržateľným spôsobom. Preto podporujeme ekologické hospodárstva, ktoré sú v konečnom dôsledku oveľa priateľnejšie k samotnej prírode, neničia pôdu, vodu, vtáctvo, hmyz a všetko naokolo. Zero waste riešime preto, lebo ako výrobcovia chceme ukázať, že sa dajú vyrábať produkty tak, aby sme eliminovali odpad z obalov. Samozrejme, potrebujeme predávať aj v obaloch, avšak tie naše sú plne recyklovateľné, prípadne rozložiteľné.
Aká bola motivácia začať s bullshit free (bez hlúpostí, poz. red.) prístupom pri výrobe krmiva pre psov a mačky? S tým sa mnoho chovateľov ešte nestretlo.
Od samotného začiatku sme razili tento #bullshitfree prístup. Vďaka tomu sme teraz tam, kde sme. Vždy a za každých okolností sme k našim zákazníkom féroví. V zásade si nezľahčujeme procesy, práve naopak. Radi si doslova hádžeme pod nohy polená a to napríklad tým, že chceme získavať MSC, BIO a FSC certifikáty. A získať ich nie je vždy jednoduché.
Férovosť k zákazníkom dnes nie je samozrejmosť ani v “ľudskom biznise”.
Celé je to o prístupe človeka k človeku. Tam veľakrát vidím zádrhel. Môžem mať love-brand, ale keď človek od danej značky vo mne nezanechá emóciu, tak to tak neprežívam. V Pet Farm Family sme s mnohými z našich zákazníkov priateľmi.
Radi všetkých zasvätíme do procesov, čo je viditeľné aj na našich Instagram „storíčkach“, kde našich fanúšikov doslova zahlcujeme informáciami z kuchyne, výroby, procesov. Robíme tiež livestream, kde ukazujem, ako vyrábame krmivo práve tu a teraz. Bullshit free je filozofia. Sú to suroviny, rešpekt voči prírode, ale aj prístup k zákazníkom.
Mäso na spracovanie máte v human-grade kvalite (výživovo vhodné aj pre ľudí, poz. red.). Čo určite vo vašich výrobkoch pre chlpáčov nenájdeme?
Naše zvieratá si žijú naozaj krásne a spokojne. Väčšinu roka trávia vonku na lúkach s rodinami bez akéhokoľvek kontaktu s ľudmi. Mäso, ktoré využívame, je bez okolkov nielen kvalitné, ale najmä zo šťastných zvierat, pričom využívame lokálne zdroje.
Nevyrábame z múčiek, ktoré sa bežne skupujú z celého sveta a dovážajú. Nepoužívame dochucovadlá, konzervanty či ingrediencie, ktoré umelo pridávajú na objeme. Nechceme kafilérne mäso a nič zelenkavé cez našu kuchyňu nikdy neprejde. Naša práca je pre nás dôkazom toho, že sa to dá, keď sa chce.
Ako sa vám darí udržiavať kvalitu a cenu v porovnaní s inými cenovo dostupnými krmivami?
Vyrábame z kvalitných surovín, ktoré sú už na vstupe drahšie a nikdy nás to neodradilo. Naši zákazníci vedia, že za o čosi vyššiu cenu dostanú kvalitu. V konečnom výsledku ušetria u veterinára.
Úprimne, nezaoberáme sa inými a zameriavame sa na svoje ciele. V rámci kvalitatívne porovnateľného krmiva, ak zvážime aj typ spracovania, sme veľakrát porovnávaní s produktami od Orijen či Acana. Ak však porovnám naše RAW pamlsky s tými ich, nájdem pri našich oveľa viac plusov a to úplne sebakriticky.
Napríklad v Pet Farm Family máme tieto odmeny v skle, oni v plaste. Používajú vo viac ako 50 % prípadoch mix vnútorností a často viac než je pre chlpáča zdravé. Naše pamlsky sú z 94 % čistá svalovina a na zvýšenie výživnosti pridávame 6 % pečene.
Nedávno som zachytila komentár, že aký má zmysel riešiť pôvod mäsa pri výrobe krmiva, keď to zviera je aj tak kvôli spracovaniu mäsa zabité. Čo si o tom myslíš?
Smutné je, že stále existujú a prosperujú konvenčné chovy, ktoré nás rozmaznali a naučili, že konzumovať mäso každý deň je v poriadku. Teraz apelujem na ľudskú spotrebu. Čo sa týka chlpáčov, nie je jednoduché ich úplne preorientovať. Ako výrobcovia krmiva riešime ich prirodzené potreby, avšak nebojíme sa prihliadať aj k alternatívam.
Ak to berieme veľmi zjednodušene, v princípe akoukoľvek energiou, ktorú za deň využijeme, ubližujeme prírode a sebe samým. Môže sa zdať, že to preháňam, ale je to tak. Je potrebné si uvedomiť, v akom roku žijeme a že je v poriadku byť na seba náročný, ale tiež nemať klapky na očiach.
Naše mäso nepadá z neba, dávajú nám ho zvieratá. Chceme však mäso zo zvierat, ktoré žijú buď vo voľnej prírode (muflón, jeleň, divá sviňa, MSC losos, MSC sardinka), alebo mäso z ekologických chovov, kde naše zvieratá žijú voľne a pasú sa na lúkach (hovädzie mäso, baran, moriak). Ďalšou z tabu tém je bezstresová porážka, ktorú naše zvieratá absolvujú. Touto témou sa u nás v Pet Farm Family zaoberáme tiež, hoci väčšina konvenčných a iných chovov to nerieši vôbec.
Spomínaš tabuizovanú tému bezstresovej porážky zvierat. Čo to znamená?
Spolu s našimi farmármi prechovávame k zvieratám obrovský rešpekt. Preto sa v našich chovoch snažia urobiť maximum pre ich pohodlie. Vedeli ste, že nie každý farmár môže aj porážať zvieratá? Tie sa potom v dôsledku toho veľakrát presúvajú a po náročnej ceste ich porazia.
Šetrná porážka je taká, kde zvieratá nepodstupujú žiadnu cestu, ktorá by ich mohla stresovať. Ide o modernú technológiu, ktorá dovolí porážať zvieratá s maximálnou šetrnosťou k samotnému zvieraťu aj k mäsu. Totižto pri kvalite, poddajnosti, farbe, ale aj trvanlivosti mäsa je určujúce aj množstvo stresových hormónov, ktoré sa pri porážke uvoľnia do svalov zvieraťa.
Keď vezmeme do úvahy, že v minulosti sa zvieratá kŕmili zvyškami od stola, nie je bio stravovanie pre zvieratá len ďalší z vrtochov našej generácie?
Odjakživa som nechápala, prečo ľudia dávajú zvyšky od stola svojim chlpáčom. Čo tým presne ľudia chcú dosiahnuť, ak pes dostane zbytky nedojedených zemiakov z nedeľného obeda alebo rezeň, čo človek nezjedol, prípadne varených kostí? Nebudem to hrať na vrtoch doby. Ako ľudia dobre vieme, že sa stačí riadiť zdravým rozumom.
Jednoducho povedané, strava je základ zdravého fungovania organizmu – nášho a aj toho psieho či mačacieho. Uvediem príklad.
Neexistuje, že ak vyžadujeme od psa výkon, či už na pretekoch, v agility športoch (cez prekážky, poz. red.) či iných náročných športových zdolávačkách, aby sme stravu takéhoto chlpáča odflákli. Na jednej strane by sme nikdy nedosiahli žiadne výsledky a psovi by chýbalo nespočetné množstvo vitamínov, minerálov a hlavne kvalitný proteín.
Ani ľudskí športovci nejedia zbytky, ale kladú dôraz na svoju stravu. Aj keď od psa nepožadujeme výkon, chceme, aby žil dlho a zdravo po našom, však? Preto by sa ani jeho strava nemala líšiť od toho, ktorý podáva športový výkon.
Presvedčiť ľudí o zdravom stravovaní psov alebo mačiek je celkom výzvou.
Ak mám niekoho presviedčať o mojom videní, tak to určite nie. Mnoho ľudí má na stravovanie nejaký názor, ale čo rozhodne chcem, je ukázať cestu. Treba zvážiť aj ďalšie fakty ako to, že väčšina domácnosti solí, korení, konzumuje tučné jedlá, ktoré v konečnom dôsledku nie sú zdravé ani pre človeka. Čo spôsobia v tele chlpáča, ktoré je oveľa náchylnejšie a citlivejšie?
Nevhodným stravovaním, tučnými, solenými jedlami s prebytkom sacharidov, môžete svojmu chlpáčovi nielen priťažiť na váhe, ale najmä mu z dlhodobého hľadiska môžete nevedomky ublížiť. Chlpáč má dostávať pestrú stravu. Dôležitý nie je vždy percentuálny podiel mäsa, ale pôvod a jeho zloženie. To sú dôležité aspekty pri určovaní kvality.
Aktuálne sa propaguje čo najviac minimalizovať spotrebu mäsa kvôli skleníkovým plynom. Keď to platí pre ľudí, čo môžeme robiť, keď chceme dať zvieratám plnohodnotnú stravu a súčasne šetriť prírodu?
Najprv si treba uvedomiť, že skleníkové plyny nevznikajú len kvôli zvieratám. Viete koľko skleníkových plynov vygenerujú lietadlá a veľké dopravné lode, ktorými sa vozí tovar z jedného konca sveta na druhý? Nehovoriac o rozmarnosti človeka objavovať svet a lietať každú chvíľu po svete tam a späť. Všade na nás vyskakujú reklamy, aké sú dnes lacné a dostupné letenky. No nekúp to. Za mňa toto teda super eco-friendly prístup nie je.
Veľa ľudí si neuvedomuje, akú vysokú cenu za to Zem platí. Ďalším lákadlom je, samozrejme, nízka cena, nech už hovoríme o hocičom lacnom, vyrobenom v Ázii. Od odevov pre ľudí až po krmivo pre psov. Aj toto je boj, ktorý v Pet Farm Family vedieme a to od samého začiatku.
Gro našich zdrojov, surovín a doplnkov je od lokálnych farmárov z Česka a Slovenska. Naša výroba beží na zelenej energii. Nebalíme veci do plastov a obalové materiály sa snažíme hľadať v okolitých krajinách. Nie sú pôvodom z Číny. V konečnom výsledku je to nákladnejšie, no rozhodne ekologickejšie. Radi tiež podporíme prosperitu, ekonomiku a rozvoj našej krajiny, pretože tu žije veľa šikovných ľudí.
Aby už žiadny rozhovor neušiel vašej pozornosti, náš heroesBOT vám do Messengera pošle správu ihneď po jeho publikovaní. Prihláste sa kliknutím na odkaz.
Vravíš, že aj chlpáči môžu prirodzene obmedziť konzumáciu mäsa. Aká je budúcnosť stravovania pre domácich miláčikov?
Mám na mysli cvrčky, červíky, z ktorých už dnes dokážeme vyrábať plnohodnotné jedlo. Nezdá sa to, ale toto stravovanie je nákladnejšie. Na veľtrhu FOR PETS sme tentokrát odprezentovali PETS FROM FUTURE – cvrčkové fajnotky (sušienky, konzervy i granule zo cvrčkov), za ktoré sme získali ocenenie GRAND PRIX 2019. Pracujeme na tom už dva roky.
V budúcich mesiacoch určite pridáme ďalšiu chrumkavú radu hmyzu. Za Pet Farm Family je krmivom budúcnosti určite hmyz, ale je potrebné, aby sme boli realisti. Na tento druh kŕmenia treba ľudí pripraviť. Je to aj o ich prístupe, ale určite nie o tlačení na pílu. Chceme usilovne pokračovať s edukáciou tak, aby ľudia chápali plusy stravovania hmyzom.
Je takáto hmyzová strava plnohodnotnou náhradou mäsa pre psíkov a mačičky?
Hmyz je bohatým zdrojom kvalitného proteínu a tuku. Ak sa držíme zdravého sedliackeho rozumu, tak to nemá prečo byť zlé. Práve naopak, je to zdraviu prospešné. Okrem iných plusov je tento typ stravovania hypoalergénny a je tiež ekologickejším variantom. Aj preto sa o ňom hovorí ako o proteíne budúcnosti. Zatiaľ čo v našich končinách bude táto príchuť novinkou, v Ázii by sa nad touto otazkou pousmiali.
A čo na to veterinári? Stretla si sa u nich s názorom na tento typ alternatívneho stravovania?
Máme skvelého veterinára, s ktorým spoločne vyvíjame produkty, ktoré majú zmysel. Naše produkty tiež nájdete u niektorých vybraných veterinárov. Tí nás odporúčajú najmä kvôli kvalite, pretože v porovnaní s ostatnými “veterinárnymi” radami, ktoré sú bohaté najmä na dobrú maržičku, nám ide o niečo celkom iné.
Viackrát si spomínala, že výroba kvalitného krmiva, či už mäsového alebo z hmyzu je nákladná a to sa prirodzene premieta do ceny. Ako k tomu príde potom priemerne zarábajúci človiečik, ktorý by chcel svojho chlpáča takto stravovať?
U nás nakupujú všetci tí, ktorí chcú podporiť kvalitný produkt. Sú to ľudia, ktorí chcú vidieť pozitívnu zmenu na svojom chlpáčovi. Dlhodobé stravovanie našimi fajnotkami sa odrazí na kvalite srsti, energii, a najmä na zdraví a tiež doslovne na radosti zo života.
Začnite si čítať všetky tie etikety a zistíte, odkiaľ fúka vietor. V zložení sa objavujú prevažne vnútornosti či múčka. S mäsom to veľakrát nemá nič spoločné, nehovoriac o dochucovadlách a iných “mňamkách”. Aktuálne “chrumkavé ceny”, ktoré máme, sme dosiahli spoločne. Oproti iným značkám tak nadupané konzervy a všeobecne produkty, pri všetkej skromnosti (cenovo), nemá nik.
Spoločne dokážeme znížiť cenu, ale musíme sa do toho pustiť všetci. V Pet Farm Family budeme vždy vyrábať férovo a kvalitne. Takto to u nás funguje roky a ľudia vedia, že sa s kvalitou pipleme. Preto pripomínam, že najväčšiu moc majú zákazníci, pretože tí určujú trendy a smer, kam sa môžeme s ponukou uberať. A okrem iného, naši zákazníci sú najprísnejšími degustátormi a naši silní motivátori, pre ktorých sa oplatí meniť svet chlpáčov.
Človek má dnes často pocit, že je všemocný. Čo by sme si mali uvedomiť vo vzťahu k prírode a zvieratám?
Mnohí ľudia si myslia, že sú všemocní. Je to však omyl, až do momentu, než začneme reálne pociťovať následky. Práve preto nám záleží na tom, akých farmárov budeme podporovať. Nie je nám jedno, odkiaľ naše zvieratá pochádzajú. Radšej nech nám vypadnú zásoby, prípadne hľadáme alternatívy inde v rovnakej kvalite, alebo máme limitky. Nemáme silou mocou vždy plný sklad. V noci by sme nevedeli spať, kebyže poľavíme či si zjednodušíme cesty pre osobné uspokojenie, to sa prieči našim hodnotám.
Vždy nám pri objednávke z Pet Farm Family príde balíček s odkazom. Kde vznikol nápad posielať „dogsonalizované“ balíčky?
Túto tradíciu som začala vôbec od prvého odoslania balíka v roku 2012 a držíme si ju dodnes, hoci mi to už 1000-krát chcel niekto zrušiť. Naše dogsonalizované balíčky sú ten posledný detail, ktorý môžeme urobiť – vložiť pár chrumkavých odkazov.
Myslím si, že neexistuje nič podstatnejšie ako okamih, ktorým môžeme potešiť zákazníka na druhej strane, ktorému tento balíček inak ani neurobí radosť, keďže je celý určený pre chlpáča. Ešte do minulého roka som odkazy písala sama, ale teraz sa už ku mne pridala Saška, ktorá je v PFF namočená v podstate od samého začiatku.
Vedieš si nejaký zoznam chlpáčov a majiteľov, a podľa toho potom vypisuješ odkazy?
Pravdu? Nevediem, hoci interný zoznam máme, ale slúži pre ostatných, ktorí si ich nedržia v pamäťovke. Pamäť na mená som pravdepodobne zdedila po starkej, ktorá bola pedagogička a celý život učila. Vždy ma fascinovalo, ako si celkovo učitelia dokážu zapamätať celé mená žiakov. Beriem to ako zmysel života – milujem našich zákazníkov a ak sa mi majú vtesnať do pamäte, tak sa tam vtesnajú. Je to prirodzené.
Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory
ekológia ekologické podnikanie mačka pes zero waste zviera nie je vec