Jana Šlinská, v online svete známa ako Džejny, ročne prečíta okolo stovky kníh a knižné novinky má na dosah ruky – organizuje totiž v Martinuse besedy a stretnutia s autormi a stará sa o sociálne siete kníhkupectva. Okrem Instagramu píše O literatúre aj na Facebooku. Rozprávali sme sa o tom, kedy číta knihy, ktoré postavy v nej rezonujú dodnes a akú knihu by si vzala na opustený ostrov.

Spomenieš si na svoju obľúbenú knižnú rozprávku z detstva?

Pokiaľ sa neráta Harry Potter, nespomínam si. To ale nebolo v detstve. Myslím, že som nikdy nebola úplne rozprávkový typ, aspoň si to z detstva nejako nevybavujem. Začala som čítať neskôr.

Pamätám si, že sme mali doma obrovskú knihu Dobšinského rozprávok s dosť temnou obálkou, ktorá ma skôr odrádzala a ako protiklad k tomu nejaké škaredé Disneyovky. Takže nič moc. O to radšej čítam detské knihy teraz, v dospelosti.

Ktorá knižná postava v tebe zostala ešte dlho po prečítaní knihy?

Určite sa nedá vybrať len jedna. Väčšinou ide o postavy z mojich úplne najobľúbenejších kníh. Alica a Mattia z Osamelosti prvočísel, dvaja ľudia, absolútne stratení v bežnom živote, večne hľadajúci sa, dvaja čudáci. V nich som sa počas výšky fakt našla. Knihu som čítala doteraz asi šesť či sedemkrát, už to ani nerátam.

V hlave mi ostal ešte veľmi dlho aj Jude z knihy Malý život, ktorého príbeh je taký silný, no ťažko opísateľný, že si ho fakt treba len prečítať. Ďalej mám veľmi rada Lisbeth Salander z Muži, ktorí nenávidia ženy, Elenu a Lilu z Neapolskej ságy. Obe mi inak strašne liezli na nervy, každá svojím spôsobom, no napriek tomu vo mne ostali. A za všetky silné ženy je to ešte Hermiona z Harryho Pottera.

O čo sa podľa teba ochudobňujú ľudia, ktorí nečítajú?

O zážitok z čítania, o iné svety, o úžasné príbehy. Asi sa to bude ťažko vysvetľovať niekomu, kto nikdy so zatajeným dychom nečítal severskú krimi, nečakal na rozuzlenie nejakej dobrej detektívky, neprežíval s postavami ich osudy, neplakal, nenadával na nejakú postavu, neprecítil príbeh.

Na opustený ostrov si môžeš zobrať len jednu jedinú knihu. Ktorá by to bola?

Ťažká otázka. Mám vybrať Malý život, ktorý som počas čítania musela občas odkladať, lebo až taká silná kniha to je? Alebo Harryho Pottera, ktorého čítam pravidelne skoro každý rok? Alebo Osamelosť prvočísiel, čo bola prvá kniha, ktorá ma dostala tak naozajstne? Nemáš ľahšiu otázku?

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Kedy stíhaš čítať?

Ráno vstávam okolo šiestej, dám si raňajky a utekám rovno do práce. Som tam rada skoro ráno. Potom pracujem ako všetci bežní ľudia, hoci z môjho Instagramu to tak možno nevyzerá. Nezvyknem sa totiž fotiť pri počítači.

Cez deň riešim väčšinou maily, prípadne obsah na sociálne siete. Občas treba niečo nafotiť, mávam rôzne stretnutia. Končím ako kedy, nemám určenú pracovnú dobu. Počas roka (v lete máme pauzu) riešim eventy, takže niektoré dni ostávam v práci kvôli besedám na Obchodnej dlhšie. Inokedy ešte po príchode domov riešim sociálne siete Martinusu. V takýto deň absolútne nestíham čítať a úprimne, ani sa mi nechce.

Keď mám deň, kedy môžem skončiť skôr, respektíve v čase, ktorý sa považuje za bežný koniec pracovného dňa, vtedy si po práci zvyknem čítať, ale nie je to pravidlom. Najmä v letných mesiacoch sa mi ten čas hľadá ťažšie.

A kedy teda naozaj čítam? Najmä cez víkendy. Mám rada, keď mám na čítanie viac času a nielen pár minút. Vtedy ráno vstanem, dám si raňajky a čítam – ak je dobrá kniha, tak aj celý deň.

Čo robíš radšej – čítaš alebo píšeš o literatúre?

Tu mám jednoznačnú odpoveď – čítam. Napriek tomu, že ročne prečítam okolo stovky kníh, občas bojujem s tým, ako posunúť moje dojmy z knihy ďalej. Možno aj preto som si vybrala Instagram. Knihu odfotím a napíšem pár slov. Myslím, že na šírenie dobrých kníh je tento formát absolútne postačujúci. Ja sama nečítam siahodlhé recenzie, ani ich neviem písať.

Proti všetkým pravidlám (Autor: Ariel Levy)

Foto: Martina Juríčková

Ariel Levy je americká novinárka a spisovateľka. Jej kniha Proti všetkým pravidlám ma dostala svojou úprimnosťou a autentickosťou. Arielin príbeh je plný bolesti a straty, v živote sa musela vysporiadať s rôznymi ťažkými situáciami, no je aj plný lásky a veľkej ženskej sily. Nie nadarmo sa táto edícia vydavateľstva Absynt volá 100 %. Pri tejto knihe to platí určite. Autorku som si obľúbila už po prvej strane a jej príbeh som s ňou prežila na 100 %!

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Malý život (Autor: Hanya Yanagihara)

Foto: Martina Juríčková

Malý život patrí medzi to najlepšie, čo som kedy v živote čítala. Knihy z českého Odeonu mám veľmi rada a už po prečítaní anotácie som vedela, že toto bude kniha pre mňa, no netušila som, že ma až tak zasiahne. Je to silný príbeh o priateľstve a láske, ale aj o tom, ako neuveriteľne dokážu byť ľudia k sebe krutí, o bolesti, chorobe a beznádeji.

Kniha mala veľký (nielen) instagramový hype, no úplne zaslúžene. Viem, že to nie je kniha pre všetkých a jej čítanie je náročné. Vyvoláva množstvo emócií, miestami mi z nej bolo až fyzicky zle, no napriek tomu ju považujem za moju top knihu a odporúčam ju, kade chodím. Čítala som ju už dvakrát v češtine a do budúcna mám v pláne prečítať si aj anglický originál.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Požierači neba (Autor: Paolo Giordano)

Foto: Martina Juríčková

Osamelosť prvočísiel od Paola Giordana bola dlho mojou naj knihou, kým som si neprečítala vyššie spomenutý Malý život. Je to jeho prvotina, ďalšie jeho knihy ma až tak nezasiahli, no stále ich považujem za veľmi dobré čítanie. Až prišli Požierači neba.

Paolo napísal výnimočný príbeh, v ktorom spojil mnoho zdanlivo nespojiteľných vecí: dospievanie, túžbu po láske, sexe, priateľstve či materstve. Toto nie sú pre autora neznáme témy, no v tejto knihe zašiel ešte ďalej a zaoberá sa aj náboženstvom, ekológiou, aktivizmom. Všetko spolu dokonalo prepája a dáva čitateľovi román, na ktorý tak skoro nezabudne.

Prvočísla sú moja srdcovka, no ak to mám posúdiť objektívne, tak Požierači sú jednoznačne jeho najlepším románom.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Džentlmen v Moskve (Autor: Amor Towles)

Foto: Martina Juríčková

Veľmi často počúvam, že čítam príliš depresívne knihy. Je pravda, že som dávno (a neviem či vôbec) čítala niečo, pri čom by som sa smiala, no podľa mňa sa vtipy preceňujú a nájsť knihu, ktorá je dobrá a zároveň v nej je humor, je dosť ťažké.

No mám rada aj pekné knihy a práve takou je Džentlmen v Moskve. Práve pri nej som sa občas aj pousmiala. Príbeh grófa, ktorý je zavretý v hoteli v Moskve, môžem s čistým svedomím odporúčať všetkým, ktorí hľadajú nie veľmi náročné, no naozaj dobré a pekné čítanie. Okamžitý darček pre kohokoľvek, aj pre vás.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Ohníčky všude kolem (Autor: Celeste Ng)

Foto: Martina Juríčková

Autorkinu prvotinu Vše, co jsme si nikdy neřekli považujem za výborné čítanie, o to viac som sa tešila na jej druhú knihu. Celeste píše o predsudkoch, o očakávaniach, ktoré od nás má spoločnosť, ale aj my sami. Silnou témou knihy je aj materstvo v rôznych podobách.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

knihy martinus tipy na knihy