Lívia Hlavačková je spisovateľka fantasy literatúry a človek s obrovským nadšením pre vedu. Pracuje na klinickom výskume liekov a vo voľnom čase píše blogy o zložitých medicínskych faktoch zrozumiteľnou rečou. Inšpirujte sa výberom kníh, ktoré odporúča víťazka niekoľkých literárnych cien a fanúšička The Beatles.
V našom prvom rozhovore na Meet the Heroes sme načrtli, ako vyzerala tvoja cesta k fantazijnej literatúre, no ako si sa od jej čítania dostala k písaniu?
Mnohí vášniví čitatelia dostanú občas nápad niečo napísať, máloktorým to vydrží. U mňa bola potreba písať silnejšia, než nevýhody z toho plynúce. Možno je to tým, že od detstva som milovala vymýšľať príbehy. Dodnes ma to motivuje písať. Moja mamina stále spomína, že ako malá som si posadila bábiky a voľačo som im rozprávala.
Potom som experimentovala s poviedkami, nápadmi na romány, z ktorých, prirodzene, nič nebolo. Skúsila som aj poéziu, to ma však veľmi rýchlo prešlo. Najviac som si uvedomila, aká dôležitá súčasť môjho života je písanie a tvorenie príbehov vtedy, keď som s tým na asi osem rokov prestala.
O pár dní vyjde posledná časť tvojej trilógie Gwind. Príbeh o študentke Anne z nášho sveta, ktorá sa ocitne vo svete mágie, kde sa bojuje s mečmi a lukmi. Ako náročné bolo vytvoriť nový svet, ktorý je iný od toho nášho?
Tento konkrétny svet sa tvoril postupne, roky. Gwind mi skrsla v hlave už dávno a ja som ten svet objavovala spolu s ňou. Akoby organicky rástol spolu s postavami a príbehom, kým som písala prvé, mnohokrát prepísané verzie. Preto ma zvlášť neobmedzoval pri samotnom písaní, skôr pri následnom prepisovaní a opravovaní.
Keď som nedávno začala tvoriť nový fantasy román, pristúpila som k tomu presne naopak. Najskôr som si sadla, vytvorila si najpodstatnejšie zákonitosti nového sveta a až potom som sa pustila do písania príbehu. Poučila som sa.
Svet, v ktorom sa Anna ocitla, pripomína európsky stredovek. Ale niektoré veci, ktoré sme my v stredoveku nemali, oni schválne majú, a naopak. Je tam iné náboženstvo, planéta má dva mesiace a je tam aj mágia. Ide teda o iný svet, Anna necestuje v čase a ani sa jej to nesníva.
Je Anna osobou, s ktorou máš niečo spoločné?
Možno kedysi dávno, keď som ju začala písať, sme mali viacero vecí spoločných. No obe sme zažili v živote niečo úplne iné. To, čo som jej schválne nechala, sú drobné referencie na veci, ktoré mám rada, ako je láska k The Beatles, niektoré popkultúrne referencie a podobne.
Ak by som chcela začať s čítaním fantazijnej literatúry, čo by si mi odporučila prečítať?
Najskôr by som sa ťa spýtala, aké iné knihy alebo filmy máš rada. Fantasy má neskutočne veľa podžánrov, ako sú príbehy zasadené v reálnom svete, akčné, zamerané skôr na mágiu, postapokalyptické či humorné. Môžeš ísť do predajní, ktoré sa venujú fantasy literatúre, a tam ťa tiež budú vedieť nasmerovať.
Práve čítam Harryho Pottera, ktorého má v knižnici asi väčšina z nás. Čo ďalej?
Z toho sa dá veľmi pekne odpichnúť, lebo na témy magických škôl je veľa ďalších fantasy kníh. Ak by chcel niekto klasiku, budú to knihy od J. R. R. Tolkiena, ktoré sú plné krásnych opisov, priateľstva a hrdinstva. Ak má niekto rád mytologické veci a poetično v próze, nájde ich v knihách britského spisovateľa Neila Gaimana. Ak niekoho zaujíma slovanská mytológia, venuje sa jej náš Juraj Červenák. Terry Pratchett bol zase známy svojím humoristickým fantasy.
Fantasy a sci-fi literatúra je na domácom knižnom trhu stále menšinový žáner. Prečo si k nej nevieme nájsť cestu?
Netuším. Raz ma moje vydavateľstvo Artis Omnis poprosilo, či im môžem pomôcť s prekladom textu do angličtiny. V ňom bolo niečo v tom zmysle, že sa venujú aj menšinovým žánrom, a mysleli aj fantasy. Nemohla som to preložiť doslovne, pretože v zahraničí nie je fantasy menšinovým, ale väčšinovým žánrom. Ak skúsiš po anglicky vyhľadať niečo o popularite fantasy žánru, vyhodí ti to na prvej strane najmä úvahy o tom, prečo je fantasy také obľúbené.
Zaujímavé je, že fantasy je v podstate jeden z najstarších literárnych žánrov. Ak si zoberieme fantastiku ako prvok, nájdeme ju vo všetkých gréckych bájach, v príbehoch o elfoch alebo duchoch, ktoré písal aj Shakespeare. Mnoho ľudí si tento druh literatúry predstaví len ako takzvané moderné fantasy, ktoré vzniklo koncom 19. storočia, ale to je len jeho časť. Ak sa na to pozrieme zo širokého spektra a teda sem zahrnieme úplne všetko, čo má nejaký nadprirodzený prvok, tak sem patrí veľká časť literatúry.
Pribúda alebo naopak ubúda slovenských fanúšikov tejto literatúry?
V čase, keď som čítala Tolkiena, bolo v Bratislave len jedno miesto, kde sa dal kúpiť. Skoro nikto netušil, kto to je a o čom píše. Dnes je to už inak, hoci prevažnú časť predaja tvoria zahraničné fantasy knihy. Viackrát sa mi stalo, že sa ma ľudia pýtali, či máme vôbec na Slovensku nejaké fantasy.
Predstavíš nám na záver slovenský fantasy a sci-fi žáner?
Toto je pre mňa ťažká otázka, pretože slovenská fantastika má bohatú históriu a mnoho skvelých autoriek a autorov. Ondrej Herec a neskôr Miloš Ferko na túto tému napísali mnoho štúdií a eseí a mnoho článkov na túto tému vzniklo aj z pera slovenskej spisovateľky Alexandry Pavelkovej.
Slovenská literárna fantastika má aj vlastnú stránku na Wikipédii. Organizujú sa rôzne žánrové literárne súťaže a napríklad Cena Fantázie, neskôr Martinus Cena Fantázie, ktorá teraz oslavuje 20 rokov. Práve v súťažiach dostávajú priestor noví autori a viacerí ich víťazi či finalisti neskôr napíšu skvelé knihy. Ponuka je skutočne rôznorodá ako žáner samotný. Ak jej dajú čitatelia šancu, som si istá, že si v nej nájdu to svoje. Veď len za minulý rok vyšlo 50 pôvodných slovenských kníh patriacich do jedného zo žánrov fantastiky.
Neil Gaiman: Nikdekoľvek
Môj prvý zážitok s Gaimanom ma priviedol do iného Londýna a úplne ma uchvátil. Existuje aj rovnomenný seriál, ktorý však tentokrát vznikol ako prvý, román až nasledoval. Možno preto som mala z knihy pocit, akoby ma preniesla priamo do zvláštneho podzemia pod Londýnom. Od Gaimana by som toho mohla odporúčať aj viac, no zo všetkých jeho kníh mi táto najviac uviazla v pamäti.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Terry Pratchett: Farba mágie
Terry Pratchett písal humorné fantasy, ktoré však krásne a často aj kriticky odzrkadľovali náš svet. Jeho humor je famózny a často som sa pri tejto knihe nahlas smiala. Zároveň však dokázal ukázať problémy, čo trápia našu spoločnosť takým spôsobom, že sa mi to zarylo do pamäte úplne inak, než keby sa tá istá situácia odohrala v reálnom svete. Na to sme už asi všetci príliš zvyknutí. Táto kniha je prvá z veľkej série príbehov. Nie je nutné ich čítať porade, no odporúčala by som to.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
J.R.R. Tolkien: Hobit
Hobit v mojom odporúčaní nemôže chýbať. Je to pre mňa práve tá kniha, ktorá ma doviedla k fantastike. Hobita písal Tolkien ako rozprávku, tak ju treba brať. Vždy sa mi páčila historka, že keď ju poslal na posúdenie, dal ju vydavateľ prečítať svojmu desať ročnému synovi. Podľa mňa nik vtedy netušil, čo Hobit rozpúta. Pán prsteňov prišiel až oveľa neskôr. Hobit je kniha plná dobrodružstiev, na ktoré by som sa hneď vydala, keby mi Gandalf nakreslil tú správnu runu na dvere.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Juraj Červenák: Štrkáč Callahan
Keď už sme spomínali slovenskú fantastiku, neopomeniem ani najznámejšieho slovenského fantasy autora Juraja Červenáka. Môj výber je však taký trochu netypický. Červenák je známy celkom inými knihami, v ktorých sa často stretávame najmä s európskou históriou či mytológiou. Táto knižka nedostáva toľko priestoru, no ja ju mám celkom rada. Je to perfektná oddychovka odohrávajúca sa na divokom západe, ktorá sa číta v podstate sama.
Túto knihu si môžete kúpiť online.
Robin Hobb: Assassins Apprentice
Túto klasiku fantasy žánru som objavila len pred pár rokmi a strhla ma tak, že som bola pár týždňov nepoužiteľná pre bežný život. Tak ma uchvátili postavy a ich spletité príbehy. Ide o rozsiahlu trilógiu a keďže čitateľom bolo málo, vyšli neskôr ďalšie dve trilógie ako voľné pokračovania. To je pre fantasy žáner celkom typické a čitateľmi často žiadané. Kniha sleduje príbeh ľavobočka od jeho útleho detstva a ak sa prepracujete až do konca, tak až do jeho staroby.
Túto knihu si môžete kúpiť online.