Julián Gerhart: Dnešní mladí ľudia sa narodili do blahobytu, v ktorom je všetko hneď

Problémy v spoločnosti spôsobuje to, že sa málo počúvame. 

28. 11. 2019

Petronela Svečnjaková

Julián Gerhart stojí za platformou Zmudri.sk. Pred dvomi rokmi sa vrátil zo štúdia v zahraničí, aby doma zmenil spôsob vzdelávania k lepšiemu. Prostredníctvom online videí a kurzov vysvetľuje jeho projekt mladým ľuďom praktické a občianskej témy, o ktorých sa v škole neučili.

S Juliánom sme sa rozprávali o dnešnej mladej generácii, slovenskom vyučovaní, dezinformáciách a kritickom myslení, ale tiež o tom, čo majú mladí ľudia robiť, aby sme neprišli o demokraciu.

Prečo si sa rozhodol založiť projekt, ktorý by mladým Slovákom vysvetľoval, ako si vybrať vysokú školu, ako nenaletieť hoaxom či na čo si dávať pozor pri cestovaní do zahraničia?

Moja motivácia vychádzala najmä z osobnej frustrácie. Všetci v našom tíme sme počas školy zažili sklamanie z toho, prečo sa učíme to, čo sa učíme. Študoval som na gymnáziu v Prešove a potom som odišiel na školu do zahraničia s tým, že sa na Slovensko asi tak skoro nevrátim. Tam som si ale uvedomil, že je lepšie, keď sa človek pokúsi namiesto frflania veci zmeniť. Počas štúdia v cudzine som si všimol trend online vzdelávania a videí, a napadlo mi, prečo to nepriniesť aj na Slovensko. Doma som sa neskôr stretol s partiou ľudí, ktorá mala podobnú ideu a podobný názor na slovenské školstvo, a vzniklo Zmudri.sk.

Čo ti na slovenskom spôsobe vyučovania najviac chýbalo?

Praktický element vzdelávania. Veľmi ma hnevalo, keď som sa niečo naučil a nevedel, čo s tým ďalej robiť, ako to využiť v bežnom živote. Skvelý príklad je biológia – vedel som vymenovať, z čoho sa skladá bunka, ale nevedel som, ako podať prvú pomoc alebo ako si nastaviť zdravý jedálniček. V školách sa to síce preberá, ale podľa mňa nedostatočne. Slovenské školstvo tiež nevie reagovať na súčasné potreby, príkladom môže byť téma dezinformácií a hoaxov. Tento fenomén vznikol pred niekoľkými rokmi a slovenské školstvo naň nezareagovalo. Je to aj pochopiteľné, lebo školstvo je obrovská mašinéria a je na nás, rôznych iniciatívach, aby sme sa problémov chopili a školskej mašinérii pomohli.

Vypočujte si celý rozhovor s Juliánom Gerhartom:

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

demokracia dezinformácie zmudri