Martin Kováč: Knihy ovplyvnili to, ako sa snažím žiť svoju vieru a kňazstvo

Milujem vôňu kníh a hoci mám aj elektronickú čítačku, dnes niekde zapadá prachom.

23. 2. 2020

Lucia Trubačíková

Martin Kováč je mladý teológ a starokatolícky kňaz, ktorý ukazuje otvorenú a ľudskú tvár cirkvi. Jeho kázne sú inšpirované knihami, ktoré práve číta a vo voľnom čase rád siahne po knihe z vydavateľstva Absynt i Premedia. Martin v rozhovore prezradil, kto je podľa neho jedným z najinšpirujúcejších kresťanských mysliteľov súčasnosti, aká kniha zreálnila jeho pohľad na Ľudovíta Štúra a prečo niektoré knihy nedočíta do konca. 

Koľko kníh ročne prečítaš?

Rok od roka sa to rôzni, ale sú to určite desiatky kníh. Okrem toho, že som kňaz, som totiž ešte stále aj doktorand a poctivý doktorát si vyžaduje veľa prečítaných kníh a článkov. Zároveň sa snažím angažovať aj v občianskej spoločnosti, čo mimo iného zahŕňa aj udržiavanie tempa a odbornej profilácie v určitých oblastiach, a to sa bez kníh rozhodne nedá. V neposlednom rade som obrovský fanúšik slovenských vydavateľstiev Absynt a Premedia, ktoré sa stali pravidelnou položkou nášho rodinného rozpočtu.

Snažím sa teda veľa čítať a v mojej knižnici nájdete všeličo: od odbornej teologickej, filozofickej a historickej literatúry cez beletriu a reportážnu literatúru až po politológiu a sociológiu. Milujem vôňu kníh a hoci mám aj elektronickú čítačku, tak trochu paradoxne práve ona dnes niekde zapadá prachom.

Kde najčastejšie čítaš?

Keďže máme malé dieťa, doma je to v súčasnosti zložitejšie. Ak teda nemyslíme detské knižky. Do práce aj na doktorandské semináre do Prahy však dochádzam vlakom, takže som sa naučil veľa čítať tam. Občas sa však snažím vyhradiť si aj dni na čítanie v knižnici alebo skočím do parku či niekam k vode.

Ovplyvnili knihy tvoje rozhodnutie stať sa kňazom?

Zaujímavá otázka. Samotné rozhodnutie asi nie, no spôsob, ako sa snažím žiť svoju vieru a kňazstvo, určite áno. Myslím, že knihy ma naučili byť otvoreným človekom. Viesť dialóg s najrôznejšími názormi, polemizovať s nimi, občas sa aj hádať a nesúhlasiť.

Máš aj knihy, ktoré si nedočítal?

Áno, sú aj také. Niekedy je to z pragmatických dôvodov – napríklad keď si odborné knihy kupujem len kvôli niektorým konkrétnym kapitolám. Priznávam, že občas je to ale aj z nudy. Väčšinou sa to však stávalo pri knihách, ktoré som musel prečítať, nie pri tých, ktoré som si sám vybral.

Ktorá teologická kniha by podľa teba mohla zaujať zarytého ateistu?

Viac než o konkrétnych knihách by som asi radšej hovoril o konkrétnych autoroch. Zo zahraničnej teológie sú to najmä knihy švajčiarskeho profesora Hansa Künga, katolíckeho kňaza a teológa provokujúceho k premýšľaniu, ktorý bol jedným z najmladších účastníkov Druhého vatikánskeho koncilu a vo svojich viac než 90 rokoch dnes otvorene a osobne uvažuje aj o takých pálčivých témach, akou je napríklad eutanázia.

Človek u neho nájde poctivo vyargumentované postoje a názory, ktoré by v našom slovenskom konzervatívnom kresťanskom prostredí rozhodne nečakal. Viacero jeho kníh vyšlo v českom aj slovenskom preklade. Z katolíckeho prostredia sú zaujímavými autormi aj Yves Congar, v českom preklade je dostupná jeho kniha Za církev sloužící a chudou či Edward Schillebeeckx, so slovenským a aj českým prekladom knihy Lidé jako boží příběh.

Z českých teológov za pozornosť určite stoja známi autori ako Tomáš Halík, Marek Orko Vácha, ale napríklad aj môj kolega, starokatolícky kňaz a publicista Jan Jandourek. Z mojich pražských učiteľov sú to nepochybne Petr Pokorný, Jakub Schwarz Trojan, moja školiteľka Ivana Noble či Ctirad Václav Pospíšil. Zaujímavé sú pre mňa aj knihy cirkevného historika Tomáše Petráčka.

Zo slovenských teológov staršej generácie by som chcel spomenúť meno evanjelického teológa a odborníka na Starý zákon Karola Nándraského, ktorý sa neskôr s cirkvou rozišiel a dokonca odmietol kresťanský pohreb. Z najnovších slovenských počinov by som chcel vyzdvihnúť knihu môjho priateľa Mira Kocúra Keď naivita vyhráva, ale aj oba diely knihy Radosť evanjelia na Slovensku, v ktorých sa autori pokúsili kriticky reflektovať situáciu Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Čítaš aj svojmu 2-ročnému synovi? Ak áno, čo?

Samozrejme, knižky v rôznych formách má náš Samko rád úplne od maličkého malička. Spočiatku, samozrejme, len tie šuchotavé – obrázkové. Dnes si najčastejšie čítame Veľkú obrázkovú knihu Hasiči, Deň na stavbe, ale aj obrázkové knižky Slovenské riekanky, básničky, uspávanky a Ľudové riekanky o zvieratkách. Občas sa spolu hráme aj s Kúzelným čítaním a čarovným perom a čítavame aj knižky, ktoré junior zdedil po manželke a po mne.

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku (Autor: Åsne Seierstad)

Martin Kováč Jeden z nás
Foto: Šimon Šiplák

Pred niekoľkými rokmi som v rámci doktorátu strávil pár mesiacov na výskumnom pobyte v Osle a Nórsko som si zamiloval. Dodnes mi utkvela v pamäti prednáška, ktorou sa začínal semester na oslovskej teologickej fakulte. Zaoberala sa úlohou cirkví a teológie v súvislosti s udalosťami 22. júla 2011, keď Anders Breivik vykonal teroristické útoky vo vládnej štvrti v Osle a na ostrove Utøya, pri ktorých zomrelo 77 ľudí. Keď som sa vrátil na Slovensko, vo vydavateľstve Absynt práve vyšla kniha Åsne Seierstad, ktorú som zhltol za pár večerov. Vydavateľstvo Absynt som si odvtedy zamiloval podobne ako Nórsko.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

V co věřím (Autor: Hans Küng)

Martin Kováč V co věřím
Foto: Šimon Šiplák

Prof. Hans Küng je švajčiarsky rímskokatolícky kňaz a teológ, ktorý je pre mňa jedným z najinšpirujúcejších kresťanských mysliteľov súčasnosti. Dlhodobo predstavuje otvorenú a premýšľajúcu katolícku alternatívu voči fundamentalistickým prúdom v cirkvi. Hoci mu kvôli jeho kritickým postojom k otázke neomylnosti pápeža cirkev v roku 1979 zakázala vyučovať katolícku teológiu, Univerzita v Tübingene mu umožnila pokračovať ako profesorovi ekumenickej teológie.

Na trhu je stále dosť jeho kníh v českom preklade, ktoré rozhodne stoja za prečítanie. Spomedzi nich je to aj V co věřím, ktorá je jeho osobným vyznaním a akýmsi zhrnutím jeho postojov a názorov. Ak človek hľadá otvorené a odvážne uvažovanie o viere, Hans Küng bude určite vhodným partnerom do dialógu.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Pôvod totalitarizmu (Autor: Hanah Arendtová)

Martin Kováč Pôvod totalitarizmu
Foto: Šimon Šiplák

K tejto knihe, ktorá sa označuje za jedno z najvýznamnejších diel z politickej histórie 20. storočia, som sa prvýkrát dostal v českom preklade počas štúdia v Prahe. Potešil som sa preto, keď som uvidel jej slovenský preklad – z ďalšieho skvelého vydavateľstva Premedia. Arendtovej práca vyšla prvýkrát už v roku 1951. Reflektovala v nej hrôzy nacizmu a stalinizmu, no pri jej čítaní je miestami až mrazivé, ako dodnes nestratila na svojej aktuálnosti. Zaujímavosťou je, že po posledných prezidentských voľbách v USA sa táto kniha okamžite vypredala na Amazone.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Ľudovít Štúr (Autor: József Demmel)

Martin Kováč Ľudovít Štúr
Foto: Šimon Šiplák

Na prednáškach modernej filozofie ma zaujala myšlienka, že svoju identitu často spoznávame až pri stretnutí s iným. Zdá sa, že to neplatí len v individuálnej rovine, ale napríklad aj pri výskume dejín. Kniha maďarského historika Józsefa Demmela o Ľudovítovi Štúrovi bola pre mňa inšpirujúcim čítaním.

Odhaľuje podľa mňa mnohé vrstvy rokmi nahromadenej a prirodzene kopírovanej mytológie a prináša tak potrebný kritický odstup, ktorého často nie sme sami schopní. Po prečítaní tejto knihy, ako aj Demmelovej ďalšej knihy Panslávi v kaštieli, predo mnou zrazu stál oveľa realistickejší Štúr, než akého som si pamätal z učebníc dejepisu a literatúry.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Medzi Slovákmi: Stručné dejiny ľahostajnosti od Dubčeka k Ficovi alebo ako som sa stal vlastencom (Autor: Martin M. Šimečka)

Martin Kováč Medzi Slovákmi
Foto: Šimon Šiplák

Útla knižôčka novinára, spisovateľa a pre mňa aj významného súčasného mysliteľa Martina M. Šimečku Medzi Slovákmi patrí ku knihám, ktoré si jednoducho treba prečítať. Ponúka pohľad na našu nie tak dávnu minulosť, ktorý nám ale umožní lepšie pochopiť súčasné súvislosti. Obraz koreňov stromu na obálke je pre mňa veľmi dobrým symbolom hľadania, ktoré v tejto knihe nájdeme.

Šimečka ponúka pohľad na svoje osobné dejiny, ktoré sú ale, ako sám píše, s veľkými dejinami osudovo spojené. Jednu z charakteristických vlastností slovenskej spoločnosti, ktorá sa tiahne ako červená niť našimi dejinami, popisuje kriticky, no zároveň veľmi trefne, termínom ľahostajnosť. Pravidelní návštevníci našich bohoslužieb si možno spätne všimnú, že v čase, keď som čítal túto knižku, ovplyvnila viacero mojich kázní.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

S Martinom Kováčom sme sa pred niekoľkými mesiacmi rozprávali aj o tom, čo si myslí o Istanbulskom dohovore a ako môže vyzerať moderná cirkev. Prečítajte si celý rozhovor. 

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

Martin Kováč martinus tipy na knihy