Natália Kisková dlhodobo žila a študovala v zahraničí. Pred pár rokmi sa vrátila domov na Slovensko, kde spolupracovala na rozvoji podnikateľskej sféry, startupov a podporovala rozvoj mladých talentov. Dnes sa venuje hlavne rodine a malej dcérke. Porozprávali sme sa o jej vzťahu ku knihám, o čítaní deťom a o tom, na základe čoho si vyberá, čo prečíta. 

Aký knižný hrdina či hrdinka ťa najviac ovplyvnila v detských časoch?

Prvá kniha, ktorá mi vždy napadne, je Harry Potter. Čo si pamätám, je to jedna z kníh, ktorú som nepustila z rúk. Avšak nebolo to Harrym alebo Hermionou, skôr mágiou a tou možnosťou, že môže existovať úplne iný svet, o ktorom nič nevieme. Tento príbeh mi ukázal nekonečný svet predstavivosti. Dodnes čakám na svoj list z Rokfortu, že kedy môžem nastúpiť

Prečo sú pre teba knihy v živote dôležité?

Knihy mi kedysi dávali možnosť ujsť realite. Skryť sa v príbehoch iných ľudí, predstavovať si, aké by to bolo, keby… Súčasne ma naučili rozmýšľať, zamýšľať sa a spochybňovať. S odstupom času by som povedala, že knihy sú pre mňa inšpiráciou a zdrojom nekonečnej múdrosti. Milujem krásne napísané príbehy a nehynúcu múdrosť v knihách.

Dokonca aj dnes, nech idem hocikam, mám so sebou knihu. A teda vždy si kupujem kabelku podľa toho, či sa tam zmestí aspoň jedna kniha.

Ak by si mala svojej dcérke vybrať jednu jedinú rozprávku, ktorú by si jej čítala?

Zamilovala som sa do rozprávky Philea’s Fortune od Agnes de Lestrade a Valeria Docampo. Bohužiaľ, neviem nájsť slovenský preklad. Ten príbeh, rozprávka je o tom, ako chlapec žije vo svete, kde každé slovo niečo stojí a on chce povedať svojej kamarátke, že ju miluje. Problém je, že na to nemá dosť peňazí. Je to krásna rozprávka o sebavyjadrovaní. To by som jej vedela čítať dookola.

Zaujímavý knižný titul sú aj SuperŽeny od Andrea Kellö Žačoková. Chcem dcérke ukázať úspešne príbehy žien z nášho okolia.

Aký má zmysel čítať deťom rozprávky?

Myslím si, že čítanie s deťmi a deťom je spôsob, ako spolu príjemne a aktívne tráviť čas na rozdiel od pozerania rozprávok, kde je ten čas pasívny. Predsa len, v tejto uponáhľanej dobe je pre deti aktívny čas s rodičmi vzácny. Dáva a rozvíja pocit bezpečia a pomáha im vytvárať hodnoty. A je to aj zábava.

Roky si študovala v zahraničí a predpokladám, že si veľa kníh čítala práve v angličtine. Ako sa na tom obrovskom anglofónnom trhu dá vybrať dobrá literatúra?

V tomto bode sa vysvetlí, prečo píšem a hovorím tak kostrbato po slovensky. Od 13. rokov sa totiž angličtina stala mojím primárnym jazykom a aj Harryho Pottera som od tretej časti čítala len po anglicky. Pre mňa je prirodzene primárnym knižným trhom ten anglický a až potom slovenský.

Popravde, knihy si vyberám prevažne ako väčšina ľudí: na základe odporúčaní, recenzií a kvôli príbehom a autorom.

Ktoré knihy by sa podľa teba mali preložiť do slovenčiny?

Za mňa jednoznačne rozprávka Philea’s Fortune!

Tibetská kniha o živote a smrti (Autor: Sogjal Rinpočhe)

Natalia Kiskova Martinus
Foto: Šimon Šiplák

Na svoje 18. narodeniny som dostala práve túto knihu, celu polepenú, popodčiarkovanú, pooblievanú od svojho otca s venovaním: „Nataly, ak sa ti zapáči, je tvoja. A ak nie, aj tak je tvoja. Tato.“

Táto kniha ku mne prišla s minulosťou, ktorú si prežila v rukách môjho otca. Cestovala s ním, sedela na záchode a zažila aj zopár sĺz. Keď som ju prvýkrát otvorila, bola som skeptická. Prešla som si prvé tri strany a zatvorila ju. Znova som ju otvorila o šesť rokov neskôr a od toho momentu som ju už z ruky nepustila. Túto knihu dávam do daru ľuďom, na ktorých mi veľmi záleží. Vždy dúfam, že pre nich bude začiatok ich vlastnej cesty.

A teraz k obsahu. Vždy, keď sa u nás povie smrť, či už v mojej rodine, vo vzťahu alebo celkovo v západnej kultúre postavenej hlavne na kresťanstve (teda príbehoch o nebi a pekle), znamená to smútok, strach, ale aj nepokoj a zmenu konverzácie. Smrť je však jednou z tých veci (okrem daní), ktorej sa nikto z nás nevyhne. A predsa sa o nej hovorí veľmi málo.

Tibetská kniha o živote a smrti je krásne, ale ťažké čítanie. To je aj dôvod, prečo som knihu v 18. otvorila a vzápätí zatvorila. Kniha otvorí oči a dokáže človeku pomôcť pripraviť sa na smrť – či už na svoju, alebo svojich blízkych. Na druhej strane pomôže ľuďom zmeniť životný postoj v každodennom kolobehu a zamyslieť sa nad jeho zmyslom.

Sogjal Rinpočhe píše z veľkej miery o východných náboženstvách a o tom, ako sa pozerajú na smrť. Niektoré časti sa v knihe čítali veľmi ťažko, najmä preto, že mi neprišli ako aplikovateľné v mojom každodennom živote. Reinkarnácia, karma a podobné presvedčenia sa ťažko dostávajú do našej kultúry, kde je všetko čierne alebo biele, peklo alebo nebo. Sogjal sa však na život a smrť pozrel aj z holistického pohľadu.

Citovaný v úvode knihy je aj Dalajláma s myšlienkou: „Väčšina z nás sa na smrť pozerá ako na definitívny koniec, ktorý by mal prísť pokojne a prirodzene. Ale ako môže človek dúfať, že bude mat pokojnú smrť, keď je náš život plný násilia alebo keď naša myseľ je plná hnevu, nenávisti či strachu?“

Sogjal sa preto zaoberá tým, ako by sme sa mali správať v tomto živote, ako rozmýšľať, ako žiť v prítomnosti. Podľa jeho názoru by sme mali prestať plánovať budúcnosť, pretože nikdy nebude taká, akú sme si ju vysnívali, a vzdať sa plánov a nárokov. Sogje píše, že najdôležitejšie sú ľudské vzťahy a láska – nie materiálne veci.

Na konci každého dňa by sme sa mali pozrieť na nás život a vedieť si zodpovedať otázku: „Čo som urobil pre ľudstvo?“ Nie zajtra, ani včera. Ale dnes a teraz. Pretože ako píše: „To jediné, čo naozaj máme, je súčasná chvíľa, teraz.“

Táto kniha prináša čitateľom cestu, ako sa naučiť žiť v prítomnosti, ako sa zbaviť negatívnych emócií a taktiež poukazuje na to, prečo je dôležité mať dobré vzťahy, pestovať lásku a súcit. Práve v tejto dobe negatívnych správ v médiách, odsudzovania a hádok by sme si ju mali prečítať . Nech náš život len nežijeme, ale si ho aj užívame.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Bad Blood (Autor: John Carreyrou)

Natalia Kiskova Martinus
Foto: Šimon Šiplák

Pravdivý príbeh firmy Theranos a CEO spoločnosti, Elizabeth Holmes, ktorý napísal Johnom Carreyrou, reportér z The Wall Street Journal, by mal byť povinným čítaním pre všetkých startupistov, mladých ľudí, podnikateľov a investorov. Alebo možno ešte lepšie: pre všetkých.

Theranos, startup zo Silicon Valley, ktorý sa venoval výrobe produktu na testovanie ľudskej krvi na rôzne choroby a ich celkovej diagnostike, mal v roku 2017 valuáciu deväť miliárd dolárov. V 2018 mal hodnotu nula. Takže toto nie je príbeh o tom, ako sa Theranos stal ďalším Amazonom. Práve naopak. Kniha je reportážou o tom, ako sa za necelých 15 rokov podarilo charizmatickej Elizabeth Holmes obabrať najväčších a najskúsenejších investorov v celej Amerike. Medzi nimi boli mená ako Tim Draper alebo Warren Buffet. Predstavte si, že jej firma sa celých 15 rokov tvárila, že má a vyvíja nejaký produkt.

Príbeh v tejto knihe je veľmi dôležitý a aktuálny najmä pre súčasnosť. Žijeme v rýchlo konzumnej spoločnosti, v obehu je veľa peňazí a ľudia stále hľadajú niečo nové, do čoho investovať. A to niečo nové má zrevolucionizovať svet. Nepozeráme sa na to, ako produkty vyrábame, aký majú dopad na zákazníkov, aké sú riziká a či náhodou nie je riziko väčšie, než benefit. Nie, my chceme revolúciu v technológiách a chceme vždy niečo nové, čo je cool.

Pozrime sa na veľké firmy, ktoré dominujú na trhu za posledné roky. Napríklad taký Uber je v strate päť miliárd dolárov za jeden kvartál (!), WeWork ešte nevyrobil ani cent profitu a funguje len vďaka kapitálu od investorov. Avšak má valuáciu 47 miliárd dolárov. IT gigant Salesforce.com nikdy ani nedúfa, že sa dostane z červených čísel. Presne tieto firmy a takéto bubliny vytvárajú investori zo Sillicon Valley.

Mladí startupisti nerozmýšľajú nad tým, ako robiť sustainable business (udržateľný biznis) v čiernych číslach, ktorý bude mat pozitívny dopad na ľudstvo a ekonomiku. Vytvárajú rýchle appky, ktoré sa snažia čím skôr predať alebo dostať investíciu od investorov ako Tim Draper v stovkách miliónov dolárov. Žiadna duša, žiadne srdce.

Hlavná hrdinka, ak ju tak môžeme nazvať, Elizabeth Holmes, je dravec. Chcela ukázať svetu, že vie byt na titulke Times alebo Forbes. Nezaujímalo ju, že nemá ani produkt, ani funkčnú firmu. Bola schopná ľudí vydierať, klamať, dokonca zmeniť svoj hlas, aby to dosiahla. Túto knihu si prečítajte, ak chcete vedieť, ako nerobiť biznis.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Kto chce žít, nech sa kýve (Autor: Denisa Gura Doričová a Ivan Štúr)

Natalia Kiskova Martinus
Foto: Šimon Šiplák

Táto kniha sa ku mne dostala vďaka Vladimíre Marcinkovej a to v úplne správnom čase. Možno tušila, ako veľmi si ju potrebujem prečítať. Totižto dostala som ju v decembri 2018. Bolo to v čase, keď som ešte nikomu nehovorila, že som tehotná. Hlavou mi vírilo 1075 otázok, mala som strach, stres, bola som v neistote. Pamätám si, že ešte hneď v ten týždeň, ako som ju dostala, som ju jedným hltom celú prečítala. A veľmi sa mi uľavilo. Neskôr som z tej knihy niektoré časti preložila aj priateľovi, aby sme sa o nich mohli rozprávať.

Áno, tušíte správne. Je to kniha o rodičovstve, ale nielen o tom. Denisa Gura Doričová vedie rozhovor so psychológom Ivanom Štúrom, ktorý hovorí o svojich zážitkoch, praxi, no najmä zdieľa svoj názor na to, ako vychovávať deti, aké vzťahy s nimi budovať a trebárs aj o tom, aký dopad môže mať rozvod nielen na deti, ale aj na rodičov. Veľa hovorí o tom, čo je to partnerstvo, láska a čo všetko život prináša. A to celkom na 122 stranách.

V hlave mi utkveli dve časti tejto knihy. Prvá: potreby detí sú len tri: pozornosť/láska, porozumenie a ocenenie. Keď vie rodič naplniť tieto tri potreby, dáva dieťaťu silný základ do života. A druhá: najdôležitejšie je pekne žiť, ísť príkladom a dieťa sa pridá, takže netreba vychovávať. A toto sú len úryvky z mnohých úžasných myšlienok.

Po prečítaní tejto knihy by som mala najradšej pána Štúra doma, na večeri a to aspoň raz do týždňa, nech sa ho môžem pýtať tisícky ďalších otázok. A hlavne počúvať jeho názory a pohľady na svet.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

12 Rules for Life (Autor: Jordan B. Peterson)

Natalia Kiskova Martinus
Foto: Šimon Šiplák

Priznám sa hneď na začiatku: ešte som sa nedostala na koniec tejto knihy. Som na pravidle šesť z 12, ale nemohla som ju z tohto zoznamu vynechať. Už len prvé pravidlo, o ktorom Jordan B. Peterson píše: Vystrite sa a vypnite hruď, mi zmenilo pohlaď na život a spochybnilo môj pohľad na svet a na ľudí, ktorý som doteraz mala. Petersona volajú mysliteľom tohto storočia (hlavne pravica). Jeho názory a pravidlá vychádzajú z veľkej časti z mytológie, Biblie a jeho štúdie sú, v skratke povedané, iné. Musím povedať, že časti, v ktorých hovorí o Biblii a vyvodzuje z nej dôsledky a názory, sú mi vzdialené. Avšak jeho pravidlá vždy dávajú zmysel. Má nahovorených aj pár podcastov, ktoré som si vypočula. A pravdu? Tento pán má načítane snáď všetko a jeho fun facts, ktoré podporujú jeho teórie, sú fakt trefné.

Kniha 12 pravidiel pre život nie je klasická motivačná literatúra. Sú v nej myšlienky, ktore vás nútia zamyslieť sa hlbšie nad sebou samým, ale aj nad výchovou detí, nad vašimi rodičmi či prostredím, kde ste vyrastali. Hlavne nad tým, čo všetko môžete spraviť preto, aby ste mali lepší život. Čo odporúča? Tak napríklad neporovnávať sa s inými, iba sám so sebou. A že v jednoduchosti je krása.

Nie je to jednoducho napísaná kniha, ktorá sa dá prečítať na jedno posedenie. Núti vás zamyslieť sa pri každom pravidle a niekedy používa slová, ktoré som si musela googliť, ale stoji za to venovať jej svoj čas.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Dve Sestry (Autor: Asne Seierstad)

Natalia Kiskova Martinus
Foto: Šimon Šiplák

Posledná politická kampaň nejedej strany na Slovensku bola postavená na imigrantoch, kvótach a islame. Naša konzervatívna krajina, kde nájdeme, zjednodušene, asi troch černochov na ulici za celý život (ak vôbec), sa bojí hocičoho, čo je iné. Naše médiá sa zameriavajú na koncept: Čo je iné, to nie je dobré pre ľudí na Slovensku. A namiesto toho, aby sme sa vzdelávali a otvárali dvere ľuďom, ktorí to potrebujú, sa sťahujeme k nacionalizmu a k nenávisti. A to je práve vec, ktorá mi na mentalite väčšiny nášho ľudu prekáža.

Poďme sa zamyslieť. Čo robíme preto, aby sa to nedialo? Alebo pre to, aby sa niečo zmenilo? Ja osobne sa snažím vzdelávať a chápať inakosť. Dokonca aj porozumieť tomu, prečo ISIS robí to, čo robí, prečo vznikla Al Qaida a čo vlastne to pre nás, Slovákov a pre ľudstvo znamená. Chcem, aby ten strach mal odôvodnenie a aby moje argumenty pre alebo proti imigrantom boli podložené faktami. Nechcem veriť len tomu, čo píšu médiá alebo hovoria naši politici.

Kniha Dve Sestry je postavená na pravdivom príbehu dvoch somálskych sestier, ktoré žili s rodičmi v Nórsku. V jednom momente života sa rozhodli utiecť a pridať sa k ISIS. Opustili tak bezpečie domova a pridali sa k teroristickej skupine, pretože verili v islam a v to, že zmena musí prísť cez radikálnejšie činy. Také, aké prináša ISIS.

Príbeh podrobne opisuje rozmýšľanie dvoch mladých dievčat, ich správanie a nepochopenie západnej kultúry, nášho života a životného štýlu. Ono to funguje obojsmerne. Tak, ako nám prídu moslimovia a ich viera iní a iná, tak aj my a naša viera môže byť iná pre druhých. Ak máte chuť a snahu pochopiť druhú stranu, táto kniha je určite dobrý prvý krok. Oceňujem aj to, že kniha je napísaná formou napínavého príbehu a verte, že keď ju raz otvoríte, je ťažké odložiť ju.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Rozhovor s Natáliou o jej návrate na Slovensko, spolupráci so startupmi a korupcii sme vydali dávnejšie, no prečítať si ho môžeš tiež. Príjemné čítanie.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

martinus tip na knihu tipy na knihy