Hoci sa teoretický fyzik Samuel Kováčik vždy zaujímal o prírodu a svet okolo, vede sa naplno začal venovať až na vysokej škole. Momentálne skúma štruktúru časopriestoru na inštitúte v írskom Dubline a popritom sa venuje online popularizačnému projektu Vedátor. So Samuelom sme sa rozprávali o dôležitosti vedy, podmienkach vedcov na Slovensku, vyvracaní dezinformácií, ale aj o tom, prečo ho baví vysvetľovať zložité veci zrozumiteľným jazykom.
Keď sa povie vedec, mnohým z nás napadne človek v bielom plášti v laboratóriu alebo seriál Teória Veľkého tresku. Akí sú vedci v skutočnosti? Sú naozaj uzavretí do svojho odborného sveta?
Táto predstava podľa mňa vznikla preto, lebo vedci svojej práci často venujú 120 percent a aj svoj voľný čas. Ja mám skúsenosť najmä s kolegami-teoretickými fyzikmi a všetci sú to ľudia, s ktorými sa dá porozprávať aj o futbale a rôznych nevedeckých veciach. Predsudky teda nie sú namieste – výskumníkov, ktorí by opravovali každé vaše slovo, je mizivé percento. Vedci sú často geekovia, majú radi sci-fi a komiksy, ale venujú sa tiež kultúre, počúvajú vážnu hudbu aj metal.
Vyštudoval si Matfyz v Bratislave, ale momentálne pôsobíš v zahraničí. Prečo si sa rozhodol odísť zo Slovenska? Plánuješ sa niekedy vrátiť a venovať sa vede aj tu?
Áno, plánujem sa vrátiť. Odísť som sa rozhodol preto, že Slovensko je na teoretickú fyziku malé. Teoretická fyzika je o tom, že skúmame neznáme veci a vopred nie je jasné, ako ich uchopiť a analyzovať. Ideálne, čo v tomto prípade môže mladý človek urobiť je, že sa postupne naučí rôzne prístupy v oblasti, ktorá ho zaujíma. Aby sa tomu mohol venovať aj ďalej, ak by sa ukázalo, že sa vo výskume dostal do slepej uličky. Takže som si rozšíril obzory, aby som mohol byť v budúcnosti flexibilnejší. Ak by som celý čas zostal na Slovensku, venoval by som sa tomu istému. Na nejaký čas som chcel ísť robiť niečo iné.
Vypočujte si celý rozhovor so Samuelom Kováčikom: