Henrieta Holúbeková: Psychohygienu nás nikto nikdy neučil. Oblečieme sa ráno do čistých šiat, ale večer ideme so zasvinenou dušou spať.

Je veľa manažérov, ktorí boli úspešní vo firme, ale rozpadli sa im rodiny alebo vyhoreli.

29. 10. 2019

Radka Andrlová

Henrieta Holúbeková vyštudovala andragogiku a už viac ako 20 rokov trénuje ľudí vo firmách. Henika realizuje tréningy komunikácie, vedenia tímov a zvládania extrémnych záťažových situácií. Pomáha aj stážistom z celého sveta, trénuje ich, ako pracovať s mládežou a ako využívať lektorské zručnosti. Posledných pár rokov sa venuje mládeži a je autorkou konceptu Životológia, prvého predmetu o tebe, pre žiakov stredných škôl.

Prečo si si za svoj študijný odbor vybrala práve andragogiku?

Spočiatku som chcela študovať psychológiu, pretože vždy ma to bavilo a bola som taká bútľavá vŕba pre kamarátky. Nakoniec to osud zariadil ešte lepšie ako plánoval, pretože na psychológiu ma neprijali kvôli jazyku. Potom mi mamina priniesla brožúru externého štúdia andragogiky popri materskej. Toto mi úplne sadlo, ešte viac ako psychológia, pretože som zistila, že som typ človeka, ktorý si rád zažije a odžije a to s ostatnými zdieľa. Nie som radca, nedávam návody ani ich nechcem dávať. Skôr som taký typ človeka, ktorý rád zdieľa, čo sa naučil.

Vo firmách si absolvovala niekoľko stoviek školení a spoznala si príbehy manažérov v rôznych oblastiach. Čo mali všetci spoločné?

Ten faktor, ktorý sa stále opakoval, bol, že neviem žiť šťastne a spokojne. Naučia sa zručnosti, schopnosti, ktoré sú potrebné pre ich úspech, ale nie sú šťastní v osobnom živote. Bolo veľa takých manažérov, ktorí boli úspešní vo firme, ale rozpadli sa im rodiny alebo vyhoreli. To bolo úplne bežné. Nevedeli mieru, kedy zastaviť vo workoholizme. Naozaj je potrebný balans medzi prácou a rodinou, medzi oddychom a prácou, medzi kariérou a rodinou. Takisto balans medzi duchovnom a vedou, raciom, medzi hlavou a srdcom.

Toto všetko sa potrebujeme naučiť a používať to, a musíme sa naučiť aj vedome to žiť. Toto robí každému z nás celoživotne problémy. Myslím si, že to nepôjde mávnutím čarovného prútika, že nemáme manuály a návody, na ktoré niektorí ľudia prišli. Každému funguje niečo iné. Zároveň badám na tých ľuďoch, že si to začali uvedomovať a začali to aplikovať do svojich životov.

Pretože najväčší problém aj v týchto manažérskych pozíciách a celkovo v pracovných vzťahoch je komunikácia. Nevieme medzi sebou komunikovať.

Vypočujte si celý rozhovor s Henrietou Holúbekovou

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

henriete holubekova podcast psychohygiena