Tatiana Ondrejková je spoluzakladateľka a CEO cestovnej agentúry Pelikán, ktorá dnes pôsobí na šiestich zahraničných trhoch a zamestnáva 170 ľudí. S Tatianou sme sa rozprávali o tom, ako začínala v 90. rokoch podnikať, aký rozdiel vidí v podnikateľskom prostredí vtedy a dnes, čo hovorí na sociálnu zodpovednosť firmy voči ľuďom a krajine, ale aj o tom, ako sú vnímaní podnikatelia v našej krajine. 

Ako si začínala v 90. rokoch podnikať?

S absolútnou nedôverou. Ako mladá žena, ktorá sa zrazu rozhodla podnikať, som chodila a žiadala od ľudí veci, ktoré akože neboli bežné. Pozerali sa preto na mňa ako na takú „poruchu“.

Čo by si dnes, s odstupom času, odporúčala začínajúcim podnikateľom?

Dobre si rozmyslite, s kým idete do biznisu. Ľudia sa menia a mení sa ich vzťah k peniazom, ale aj k vám. Málokto zostane taký, aký bol na začiatku, kým neboli v hre peniaze, a málokto to ustojí pevnými nohami na zemi. Keď sa na začiatku dobre nestanovia kompetencie a pravidlá, tak je to naozaj náročné. V tomto som si preskákala svoje. Bolo to ťažké, ale myslím, že teraz to už máme utrasené. Toto je jedna z mála vecí, ktorú by som urobila inak, ak by som znovu začínala podnikať.

Ako sa zmenilo podnikateľské prostredie od doby, keď si začínala ty?

Prostredie sa, jednoznačne, neuveriteľne zmenilo. Myslím si, že k lepšiemu, odkedy som začínala podnikať ja. To, čo je momentálne komplikovanejšie, sú zásahy Európskej únie.

EÚ je úžasný projekt, a určite by som nechcela, aby sme z neho vystúpili alebo aby sa čokoľvek menilo. Ale myslím si, že zbytočne rieši niektoré veci, ktoré by nemusela, a robí to zbytočne striktne. Tým dáva niektorým štátom do rúk nástroj, aby mohli podnikateľov šikanovať. Vo veľa veciach sa podnikateľské prostredie zlepšilo, v mnohom je oveľa konkurenčnejšie, ale zmenili sa bariéry vstupu do podnikania. V minulosti bolo oveľa náročnejšie začať podnikať ako teraz.

Vypočujte si celý rozhovor s Tatianou Ondrejkovou.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

cestovanie pelikan podcast rozhovor