Dominika Horňáková: Nosíme len 20 percent šatníka, väčšinu vecí zo skrine vyťahujeme len zriedkavo

Oblečenie sme začali vyrábať lacno, ale neuvedomili sme si, za akú cenu

18. 2. 2020

Petronela Svečnjaková

Dominika Horňáková je spoluzakladateľkou projektu Šumné, ktorý na Slovensko priniesol prenájom oblečenia. Požičať si od nich môžete kúsky lokálnych dizajnérov, ktorí tvoria udržateľným spôsobom. S Dominikou sme sa rozprávali o rýchlej aj pomalej móde, second-handoch, minimalizme, ale aj o tom, prečo si každé ráno „nemáme čo obliecť“.

 

Ako začať s minimalizmom v šatníku?

Keď máme plnú skriňu oblečenia, odporúča sa rozdeliť si ho do viacerých kôpok. Pravdou je, že nosíme asi len 20 percent našich vecí, zvyšných 80 percent oblečenia vyťahujeme len zriedkavo. V šatníku teda nájdeme veci, ktoré nosíme dookola – zamyslíme sa, aké sú to materiály, farby, strihy a prečo ich máme radi. Doplníme ich o kusy, ktoré sa dajú pekne skombinovať. Naopak, oblečenie, ktoré nosíme len zriedka, by sme mali pretriediť, prípadne ho niekomu venovať, zaniesť do swapu na výmenu a podobne.

Ako sa máme o oblečenie čo najlepšie starať, aby nám vydržalo roky, bez poškodenia?

Hovorí sa, že až 95 percent oblečenia, ktoré perieme, by sme prať vôbec nemuseli, pretože je čisté. Ak je znečistené len na jednom mieste, odporúča sa ho lokálne vyčistiť handričkou. Prať by sme mali na nižších teplotách – šetríme tým nielen vlákna, alej tiež energie, a teda aj prírodu a naše peňaženky. Podobné je to aj so žehlením. Keď sa nám oblečenie poškodí, ideálne je opraviť si ho doma – zašiť dieru, zaštopkať ponožky. Oblečeniu dodá šmrc aj to, keď ho oživíte novými doplnkami.

Vypočujte si celý rozhovor s Dominikou Horňákovou:

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

ekológia oblecenie podcast slow fashion sumne