Ako spestriť kultúru na dedinách a dokážu jednotlivci odvrátiť klimatickú krízu? Januárové rozhovory s hrdinami

Prečítajte si rozhovory, ktoré možno unikli vašej pozornosti. Prinášame aj ďalšie meno zo série Hrdinovia minulosti. Ľudí, ktorí významne ovplyvnili naše dejiny.

12. 2. 2021

Lucia Trubačíková

Aj v januári sme vám priniesli rozhovory so zaujímavými osobnosťami, ktoré stoja za vašu pozornosť. So zakladateľkou festivalu Atmosféra Grétkou Pavlovovou sme sa rozprávali o snahe meniť svet k lepšiemu a ťažkých rozhodnutiach, ktoré musela vo svojom živote urobiť. Pohľad na športovú kariéru a jej odvrátenú tvár ponúkol bývalý futbalista Alias Emery Lembakoali a novinár Jakub Filo upozornil na klimatickú krízu a jej nepredstaviteľné dopady. Ako ich zmierniť, sa dočítate v rozhovore.

Rozhovory, ktoré možno unikli vašej pozornosti

Alias Emery Lembakoali o športovej kariére a rasizme na futbalových štadiónoch

Pochádza zo Stredoafrickej republiky, na Slovensku žije viac ako dvadsať rokov a bol jedným z prvých legionárov v našej najvyššej futbalovej súťaži. Alias Emery Lembakoali sa s redaktorom Heroes Marekom Arpášom rozprával o jeho začiatkoch v slovenskom futbale, rasistických útokoch fanúšikov, ale aj mladých talentoch na futbalovom trávniku.

„Keď nastúpiš na ihrisko a máš inú farbu pleti, hneď si považovaný za cudzinca a tým pádom musíš byť lepší. Musíš byť skrátka dobrý v každom zápase. Ja sám som však na seba kládol vždy tie najvyššie nároky.“

Prečítajte si celý rozhovor s Aliasom Emerym Lembakoalim.

Ali Lembakoali rozhovor
Foto: Šimon Šiplák
Grétka Pavlovová o návratoch a zlepšovaní situácie v regiónoch Slovenska

Hontianske Nemce boli donedávna dedinka na strednom Slovensku, ktorú málokto poznal. Grétka Pavlovová na tomto mieste začala organizovať festival Atmosféra, ktorým chcela obohatiť kultúru prostredia. To, či sa jej to podarilo a aké ďalšie plány má s festivalom ďalej, sa dočítate v rozhovore Kataríny Valčekovej.

„Verím, že existujú mladí ľudia, a nie je ich málo, ktorí si uvedomujú zlé stránky našej spoločnosti, a chcú ich zmeniť. Verím v pozitívnu budúcnosť vďaka generácii, ktorá tu rastie. Myslím si totiž, že mladá generácia nebola nikdy kritickejšie zmýšľajúca a nemala toľko možností ako teraz.“

Prečítajte si celý rozhovor s Grétkou Pavlovovou.

Gretka Pavlovova Heroes
Foto: Šimon Šiplák
Jakub Filo o práci novinára a živote ekologického aktivistu

V roku 2018 získal Novinársku cenu, pôsobí ako zástupca šéfredaktorky denníka SME a aktívne presadzuje ochranu životného prostredia. Pavla Pisárová sa v rozhovore s novinárom Jakubom Filom venovala témam dezinformácií v médiách, novinárskej praxi, ale najmä otázkam týkajúcich sa klimatickej krízy.

„Ja sa napríklad snažím znižovať svoju uhlíkovú stopu. Robil som si dotazník, ktorý vytvoril Inštitút environmentálnej politiky a podľa neho som v priebehu dvoch rokov znížil svoju uhlíkovú stopu o tretinu. Zmenu ale potrebujeme tak rýchlo a tak razantne, že malé jednotlivé osobné rozhodnutia jednoducho nestačia.“

Prečítajte si celý rozhovor s Jakubom Filom.

Jakub Filo Cover
Foto: Martina Juríčková

Hrdinka minulosti

Nezabúdame ani na hrdinov minulosti, ktorí významne zasiahli do našich dejín. V januárovom výbere je ňou slovenská pilotka Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská.

Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská (1906 – 1985)

Poznali ste meno prvej slovenskej pilotky? 19. februára uplynie 115 rokov od jej narodenia. Svoje detstvo prežila v Rusku v rodine českých emigrantov, no neskôr sa presťahovali do Nitry. Tam sa zoznámila s vojenským pilotom Šapošnikom, neskôr jej manželom, vďaka ktorému sa z lietania stala jej veľká vášeň. Pilotné skúšky zložila v roku 1930 a zapísala sa do dejín slovenského letectva ako prvá pilotka. Prvé lety absolvovala vo vyradených vojenských lietadlách typu Brandenburg, neskôr jej manžel zostrojil malé jednomiestne lietadlo. So svojou záľubou skončila po rozvode, odvtedy už do lietadla nesadla.

(Ne)stĺpček

Kampaň na “Suchý február”, ktorého hlavnou myšlienkou je vzdať sa na 28 dní alkoholu a upriamiť tak pozornosť na problém alkoholizmu, s ktorým má naša kultúra bohaté skúsenosti, mi pripomenula ďalšiu závislosť. Naša potreba veľa vlastniť a obklopovať sa vecami, ktoré k šťastnému životu vlastne nepotrebujeme, má často priamy súvis s prirodzenou potrebou byť spoločensky akceptovaný. Nemáš auto? Si čudný, dnes je to už predsa nutnosť. Fakt si nedáš pohárik? Si tehotná? Alebo ma chceš uraziť? Chvalabohu, mám pocit, že rebríčky “normálnosti” sa už postupne stierajú a dnes je čoraz ľahšie obhájiť si svoju individualitu. Či už sa rozhodnete absolvovať Suchý február, polrok a trebárs aj celý život, alebo už viete, že spoločenská akceptácia v skutočnosti neprichádza so značkami, držím vám palce. V tomto duchu mám pre vás dve odporúčania – trochu zdramatizovaný, no napriek tomu obohacujúci dokument The Minimalists – Less is Now a náš nedávny rozhovor s majiteľkou bezobalového obchodu.

Martina Hatňanková

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

(ne)stĺček blog hrdinovia minulosti rozhovory s hrdinami