Petra Červená je programovou riaditeľkou občianskeho združenia Vagus, ktoré v Bratislave pomáha ľuďom bez domova postaviť sa na vlastné nohy. Združenie sa s klientmi stretáva priamo v teréne, poskytuje im nízkoprahové denné centrum a pred dvomi rokmi spustilo aj projekt Housing Cverna, vďaka ktorému získali vybraní ľudia trvalé bývanie.

S Petrou sme sa rozprávali o systémových krokoch, ktoré by všetkým zabezpečili strechu nad hlavou, o živote ľudí bez domova počas koronakrízy, ale aj o tom, ako môže človeku na ulici pomôcť každý z nás.

 

Aké sú najväčšie nedostatky v riešení problematiky ľudí bez domova na Slovensku?

Najzákladnejším problémom je chýbajúca prevencia. Na Slovensku nemáme žiadny mechanizmus, ktorý by zabránil, aby sa ľudia neocitli na ulici. Napríklad, že by sme vedeli, že človek nezaplatil niekoľko nájmov po sebe, a že sa dostáva do náročnej životnej situácie. Pre ľudí bez domova tiež neexistuje zdravotná prevencia, pretože ako dlžníci na poistnom majú nárok na ošetrenie iba pri ohrození života. Na ulici, žiaľ, často končia aj mladí ľudia, ktorí vyrástli v detských domovoch alebo pochádzajú zo znevýhodneného prostredia.

Akými krokmi a postupmi by sme sa mohli inšpirovať zo zahraničia?

Začať by sme mali sociálnymi bytmi. Veľmi sa mi páči, ak mestá vyžadujú od developerov, ktorí v nich chcú stavať nové obytné budovy, aj určitý počet nájomných bytov. Napríklad v Nórsku už nie sú ľudia bez domova, pretože majú zabezpečené nepretržité bývanie v azylových domoch alebo v nájomných jednotkách, ktoré v rámci filozofie housing first dostali od štátu. V Česku tiež funguje príspevok na bývanie, ktorý reálne pokrýva náklady spojené s nájmom, na Slovensku to zatiaľ tak nie je.

Vypočujte si celý rozhovor s Petrou Červenou:

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

housing cverna ludia bez domova vagus