Jakub Gulík: Na obed by som zašiel s Georgom Orwellom. Len by som jedol a počúval jeho názory na politiku a literatúru

Ak by som mal niekedy napísať knihu, asi by to bola moja sebareflexia toho, ako som sa vyvinul a čo som sa naučil.

6. 4. 2021

Barbora Váradyová

Stand-up komik Jakub Gulík zo Silných rečí nám porozprával, čo má práve rozčítané, s ktorým spisovateľom by šiel na obed, ale najmä o tom, ktoré knihy ho najviac ovplyvnili. S Jakubom sme robili rozhovor minulé leto o stand-upe, politike, občianskej aktivite a konšpiračných teóriách. Teraz nám dal päť tipov na knižky, ktoré by sme si mali prečítať.

Čo bola tvoja prvá knižka?

Malý zvedoš (obrázková encyklopédia, vydavateľstvo Larousse) bola kniha, ktorú som dostal ako dieťa. Ani si nepamätám, koľko som mal rokov, no už som vedel čítať. Bola o tom, ako funguje svet. Mala veľa obrázkov, s ktorými som sa zvykol hrať panáčiky.

Aký žáner najradšej čítaš?

Najradšej čítam faktografickú literatúru, ale bavia ma aj romány. Teraz som si urobil radosť na Vianoce a objednal som si Bratov Karamazovovcov od Dostojevského, lebo som sa na to dlho chystal. Je to taká oddychovka.

Ale nič mi nedáva toľko, ako keď si čítam faktografickú knihu, kde prijímam nové informácie a niečo nové sa dozviem.

S akým žijúcim/nežijúcim spisovateľom by si chcel ísť na obed?

Mal by som asi viac adeptov, ale až som prekvapený, ako jednoznačne mi pri tejto otázke v mysli vyskočil George Orwell. Príde mi fascinujúci a čokoľvek od neho sa mi veľmi dobre číta. Asi by som sa s ním bavil hlavne o politike, literatúre a o jeho skúsenostiach z občianskej vojny v Španielsku. Vlastne by to ani nebol rozhovor. Ja by som len počúval. Aspoň by som stihol zjesť svoj obed ešte teplý.

Aká kniha ťa najviac ovplyvnila?

Ony ma všetky ovplyvňujú, ale ak by som si mal vybrať moju srdcovku, tak to je Ronaldo – príbeh futbalistu (autor: Ivan Niňaj a kolektív, pozn. red.). Je to kniha môjho detstva o idolovi, ktorú som si kúpil ešte v roku 2002 po Majstrovstvách sveta vo futbale. Čítal som veľa futbalových a hokejových kníh, ale toto je pre mňa číslo jedna.

Ak by si napísal knihu, o čom by bola?

Vôbec netuším. Aj mi napadli nejaké veci, ale o všetkom sa už napísalo, takže žiadny objav asi nespravím. Možno by som skúsil ani nie autobiografiu, ale môj vývin za niekoľko rokov. Ako sa zmenil môj pohľad za nejaké obdobie, bola by to taká sebareflexia. Absolútne netuším, či by to niekoho zaujímalo. A možno by ma to ani nebavilo písať.

Vôbec si netrúfam písať poviedky a podobné veci. Obdivujem mojich kamošov a kolegov zo Silných rečí, ktorí vydali knihy. Tá predstava je pre mňa veľmi nekomfortná, ale kto vie, kde budem za 10 rokov.

Čo máš teraz rozčítané?

Momentálne mám rozčítaných Bratov Karamazovovcov a Impérium musí zomrieť od novinára Michaila Zygara. Mám teraz také ruské okienko. Na knihu Impérium musí zomrieť som sa dlho tešil a konečne som sa k nej dostal, veľmi ma tá kniha baví.

No a popritom mám rozčítanú Bibliu aj Korán. Číta sa to veľmi ťažko, nie však kvôli náročnosti, skôr je to dosť nuda. Takže si to dlhodobo dávkujem len tak po kúskoch.

Sapiens – stručná história ľudstva (Autor: Yuval Noah Harari)

yuval noah harari
Foto: Šimon Šiplák

Populárny autor v posledných rokoch napísal Sapiens, Homo Deus a 21 lekcií pre 21. storočie. Sapiens je prvá kniha a ďalšie nadväzujú. Homo Deus je podľa mňa najzaujímavejšia, autor píše predpovede o tom, ako môže vyzerať budúcnosť. Kam sme prišli a ako môže vyzerať budúcnosť s umelou inteligenciou.

Kniha má 500 strán a do 500 strán je ťažké vtesnať ľudskú históriu, ale Hararimu sa to podarilo. História ma nielenže baví, ale považujem ju za veľmi dôležitú. Vďaka jej znalosti vieme lepšie pochopiť súčasné dianie, kontext dnešnej doby a možno predvídať spoločenské smerovanie.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Misionárska poloha (Autor: Christopher Hitchens)

christopher hitchens
Foto: Šimon Šiplák

Christopher Hitchens je môj obľúbený autor, hociktorá kniha od neho je zaujímavá. Bol veľkým kritikom inštitucionalizovaného náboženstva. Hitchens je pre mňa argumentačný kráľ, veľmi ma bavia rozhovory alebo besedy s ním.

Kniha je o Matke Tereze, ktorá bola vysvätená a dostala Nobelovu cenu za mier. Kniha ma utvrdila v tom, že je dobré, keď sa pýtam, prečo je tak cenená. Hitchens vysvetľuje, prečo nepomáhala ľuďom, ale skôr cirkvi. Kniha podporuje kritický pohľad na hocikoho. Nemať niekoho na piedestáli len preto, že je tým, kým je.

Ukazuje sa tu, aké negatívne dôsledky môže mať dogmatická náboženská viera. Náboženská viera sama o sebe nie je zlá. Zaslúži si rešpekt a slobodu. No treba spozornieť, keď z druhej strany neprichádza rešpekt a sloboda.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Intelektuál ve dvacátém století (Autor: Timothy Snyder) Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem

timothy snyder
Foto: Šimon Šiplák

Tony Judt bol historik, intelektuál, ktorý zomrel na ALS, a toto je jedna z jeho posledných kníh. Timothy Snyder filozofuje spolu s Tonym Judtom. Judt rozpráva o svojom živote, o tom, ako sa vyvíjal, ako bol zamlada marxista, keď išiel do Izraela, ako sa pridal k sionistom, o jeho vývine a ideológii. Postupne sa z neho vyvinul čistokrvný sociálny demokrat. Mám rád jeho knihy a eseje. Pozeral sa na veci veľmi triezvo.

Do toho rozpráva o rôznych filozofoch, intelektuáloch zo začiatku 20. storočia a prečo inklinovali k fašizmu, prečo je ľahké inklinovať ku komunizmu a vysvetľoval kontext doby. Nám sa teraz zdá, že ako mohol byť niekto tak ľahko komunista, ako mohli robiť to a či ono, ale treba chápať kontext doby. Pekne to vysvetľuje a príspevky Timothyho Snydera to obohacujú.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej (Tomáš Gális a Martin Leško)

marian lesko
Foto: Šimon Šiplák

Je dobré poznať históriu svojej krajiny. Vedieť, kto všetko tu už bol, kto tu vládol. Tak ľahšie rozpoznáme určité toxické vzorce správania a manipulácie v súčasnosti a vieme predísť problémom.

Kniha mapuje obdobie, odkedy sme sa rozdelili s Českom, až po súčasnosť (2017, pozn. red.). Mám rád Mariána Leška a jeho myšlienky. Vysvetľuje vývoj našej krajiny, a preto sa už nečudujem, že je na Slovensku taká situácia, aká je a že sa to len nabaľuje. Ľudia by chceli rýchle riešenia, aj ja by som to chcel, ale to prosto nejde.

V knihe Leško rozpráva kde sa stali chyby, a aj keď bola nádej, či už to bola vláda za Dzurindu, ktorá vyzerala sľubne, nakoniec sa to tiež pokašľalo. Ja osobne nemám nádej voči slovenskému národu a toto mi na optimizme nepridalo. Nechcem, aby niekto kvôli tejto knihe prišiel do depresie, ale stojí to za to.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Myslenie rýchle a pomalé (Autor: Daniel Kahneman)

daniel kahneman
Foto: Šimon Šiplák

Kniha vysvetľuje, ako funguje náš mozog do detailov. Rozpráva, ako sa zmenil svet okolo nás, no náš mozog minimálne. Stále máme mozog lovca – zberača, ktorý nie je prispôsobený na dnešný svet a jeho systém, a tak potrebujeme viac využívať rácio ako emócie a inštinkty.

Ukazuje to na dvoch spôsoboch, rýchlom, intuitívnom a pomalom, hĺbavom rozmýšľaní. Je tam veľa príkladov, ako často sa vieme mýliť, či už je to pri našich spomienkach alebo rozhodnutiach. Náš mozog nie je to, na čo sa môžeme 100 % spoľahnúť.

Je to spoločensky dôležitá kniha, ktorú by som zadarmo daroval každému politikovi, aby si ju prečítal. Aby vedel, že každý jeho nápad, ktorý zrazu príde, nie je niečo spasiteľské, čo mu zoslal niekto z vyšších radov, ale je to niečo, čo mozog vyprodukoval na základe nejakých informácií a on by si mal porozmýšľať, či je naozaj ten nápad vhodný.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

knihy stand-up comedy tipy na knihy