Katarína Koščová: Mnohokrát sa aj jediná veta v knihe stala mojou inšpiráciou v hudbe

Aľa Rachmanovová a jej Ruské denníky by mali byť povinnou literatúrou.

7. 6. 2020

Lucia Trubačíková

Katarína Koščová je známa slovenská speváčka, ktorá na jeseň minulého roku vydala svoj piaty sólový album Hranica dažďa. Ako sama hovorí, pri tvorbe ju vedia inšpirovať myšlienky či atmosféra z kníh, preto sme sa rozprávali o jej obľúbených dielach, autoroch i detských knihách, ktoré najviac zaujali jej deti.

V Heroes sme mali s Katkou už dávnejšie rozhovor o spoločenských predsudkoch, extrémizme a hudbe, ktorú nepočuť v rádiách.

Karanténa prinútila mnohých ľudí robiť viac to, na čo nemali čas počas bežných dní. Čítala si viac ako inokedy?

Paradoxne, menej, keďže sme mali dve deti nonstop doma. Prvý mesiac som neprečítala ani jednu knihu. No máme šťastie, že máme spoločný dvor s mojou sestrou, ktorá sem prišla po mesiaci, čiže sme obe rodiny vypustili deti na záhradu, kde si zrazu vystačili aj sami, vedeli sa pekne zahrať a mne sa podarilo za týždeň prečítať tri knihy.

Máš nejaké tipy na detské knihy, ktoré si počas karantény obľúbili aj tvoje deti?

S Adamkom si čítame takmer každý večer. Počas karantény sme prečítali Macha a Šebestovú na prázdninách, pár kapitol z Harryho Pottera a Väzňa z Azkabanu a akurát máme rozčítaného Osmijanka. A Anička momentálne žije babou Jagou v hocijakej podobe, tak si čítame Medovníkový domček a ešte má veľmi rada Červenú čiapočku, Malého macka, Nenásytnú húseničku. To si točíme dookola.

Tvoj syn Adamko nastúpil tento rok do prvej triedy. Ako mu ide čítanie?

Adamko čítal už pred školou, sám si číta knižky, komiksy, nevydrží ešte dlhé čítanie, ale teším sa, že rozumie textu, vie si vyriešiť úlohy. Teším sa, že má knihy rád. Ešte pred karanténou bol jednou z jeho obľúbených činností posed v kníhkupectve, kde si prezeral knižky, poprípade si ich na miestnom koberci čítal.

Ako speváčka určite tráviš veľa hodín na cestách. Počúvaš aj audioknihy?

Audioknihy som skúšala asi dvakrát, ale zatiaľ som tomu neprišla na chuť. Ja milujem fyzické knihy, papier, vôňu, peknú grafiku, ilustrácie, rada si v knihách listujem.

Nachádzaš v nich pri listovaní aj inšpiráciu pre tvoju tvorbu?

Jednoznačne. Mnohokrát sa stalo, že ma nejaká veta, slovné spojenie alebo len atmosféra oslovila natoľko, že som začala písať.

Boh maličkostí (Autor: Arundhaty Roy)

Kniha Boh maličkostí
Foto: Martina Juríčková

Je to nádherná kniha, aj veľmi boľavá. Jedna z tých kníh, ktoré doznievajú veľmi dlho. Brala som ju do ruky s tým, že som o nej nič nevedela, nečítala som žiadnu anotáciu, úplná tabula rasa. Žiadne očakávanie, žiaden predsudok. Ani som nevedela, že je z prostredia Indie. Nič. A vykľula sa z nej jedna z najkrajších, najmagickejších kníh, aké som kedy čítala.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Modlitba za Qwena Meanyho (Autor: John Irving)

Kniha Modlitba za Owena Meanyho
Foto: Martina Juríčková

John Irving je meno, ktoré vytiahnem vždy, ak mám niekomu odporúčať spisovateľa a Owen Meany je podľa mňa jeho najlepšia kniha. Milujem Irvingove bizarné postavy, nesmierne sa mi páči, ako ich má rád on sám ako spisovateľ. Musí ich mať rád, inak by ich nevedel takto vytvoriť. Milujem to, aké sú jeho príbehy plnokrvné, dojímavé, zábavné, trpké, láskavé. A v Owenovi nájdete všetko.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Pán Gwyn (Autor: Alessandro Baricco)

Kniha Pán Gwyn
Foto: Martina Juríčková

Pán Gwyn je prvá kniha, ktorú som od Alessandra Baricca čítala a okamžite som chcela ďalšie. Tieto nádherné, čarovné jednohubky si dávkujem vždy pomedzi iné knihy. Baricco má neuveriteľnú poetiku. Čítam tie jeho snové príbehy a veľmi si želám, aby boli skutočné, aby sa odohrali niekde na zemi, aby ich niekto skutočne žil. Rada si to predstavujem, upokojuje ma to a mám vtedy pocit, že ak by toto bolo možné, tak máme všetci nádej.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Letné svetlo a potom príde noc (Autor: Jón Kalmana Stefánsson)

Kniha Letné svetlo a potom príde noc
Foto: Martina Juríčková

Príbeh o jednej islandskej dedine. O ľuďoch v nej, o ich snoch, trápeniach, láskach. Stefánsson píše lahodne, chcete, aby jeho príbehy neskončili, nech len ďalej plynú. Jeho štýl som si sama pre seba nazvala severským magickým realizmom a napäto čakám na každú jeho ďalšiu knihu.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Ruské denníky (Autor: Aľa Rachmanovová)

Kniha Ruské denníky
Foto: Martina Juríčková

Aľa Rachmanovová a jej Ruské denníky by mali byť povinnou literatúrou. Čítajú sa rýchlo, dalo by sa povedať, že až ľahko, ale toľkokrát som sa zastavila a musela som predýchavať. Príde mi neuveriteľné, že toto všetko vedel po prežití napísať taký mladý človek, akým Rachmanovová v tej dobe bola.

Vidíte pred sebou deštrukciu ľudskosti, intelektu a aj napriek tomu všetkému, napriek neľudským podmienkam, v ktorých sa s rodinou ocitli, si Rachmanovová zachovala zdravý rozum, láskavosť, empatiu a za jednu z najvyšších hodnôt počas všetkých hrôz, ktoré sa im diali považovala vzdelanie. Nesmierne silné dielo.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

katarina koscova knihy martinus tipy na knihy