Kristína Hudeková pôvodne vyštudovala žurnalistiku, no jej záujem o ekológiu a životné prostredie ju priviedol do neziskovej organizácie Živica. V rámci nej založila enviro portál Čiernalabuť.sk a dnes ako výkonná riaditeľka vedie tím ľudí, ktorí Slovákov inšpirujú k zmene. S Kristínou sme sa rozprávali o klimatickej kríze, motivácii obmedziť konzumáciu mäsa či vymeniť auto za MHD, ale aj o Grete Thunberg a sile jednotlivca.
Po celom svete, vrátane Slovenska, sa pravidelne konajú protesty za klímu s jasným cieľom – zatlačiť na politikov a začať konať ohľadom klimatickej zmeny. Dokážu podľa teba bežní ľudia naozaj ovplyvniť politiku a zabehnutý priemysel?
Určite, stačí sa pozrieť do minulosti. Navyše, žijeme v demokratickej krajine a systém je nastavený tak, že politici reprezentujú nás, obyčajných občanov. Prirovnala by som to k našim aktivitám v Živici. Snažíme sa pôsobiť na jednotlivca, pretože niekedy stačí, ak človek pochopí, že môže začať sám od seba. Potom už je preňho prirodzené, že bude požadovať rovnaké štandardy od vlády, firiem alebo obchodov, v ktorých nakupuje.
Trápi zodpovednosť za životné prostredie čoraz viac ľudí? Je pravda, že ak o tejto téme hovoria médiá, postupne sa dostáva aj do života každého z nás?
Keď sa pred európskymi voľbami robil prieskum verejnej mienky o tom, aké témy sú pre obyvateľov Európskej únie najdôležitejšie, bola som prekvapená, že až pre 80 percent Slovákov bola dôležitá otázka životného prostredia. Ako nutnosť ľudia označovali investovať do obnoviteľných zdrojov energie, zmeniť poľnohospodársku politiku tak, aby bola udržateľná a podobne. Aj tento prieskum z minulého roka dokázal, že pre Slovákov je táto téma dôležitá, len možno nie vždy vedia, ako ju uchopiť. Dnes sa dostávame do podobnej situácie ako pred Nežnou revolúciou, keď boli otázky životného prostredia medzi prvými problémami, ktoré krajina mala a ktoré nakoniec rozhodli o tom, aby prišla zmena.
Vypočujte si celý rozhovor s Kristínou Hudekovou.