Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám doma i v zahraničí vytvárať vyvážené pracovné prostredie. Spoločne sme sa porozprávali o tom, ako vníma vo svojom živote knihy, ktorá rozprávka jej v detstve bola najbližšia a ktoré knihy by podľa nej mali byť preložené do slovenčiny.
Akú úlohu v tvojom živote zohrávajú knihy?
Sú to kamoši, určite. Ako dieťa som bola introvertnejšia, a hoci sa to nezdá, stále som viac introvert ako extrovert. Knihy boli pre mňa jedna z foriem útočiska alebo bezpečia, takže som k nim vždy mala blízky vzťah.
Neskôr som si tento silný vzťah vybudovala aj ku kníhkupectvám, knižniciam a kníhkaviarniam. Chodila som si tam oddýchnuť. Pozdravujem Martinus a Foxford, Strand, Barnes & Noble a všetky knižnice, v ktorých som si odsedela mladosť.
Ktorá detská rozprávka ťa v živote ovplyvnila najviac? V dobrom aj v zlom?
Ktovie, či ma táto ovplyvnila najviac. Môj otec tvrdí, že Šípkovú Ruženku som vedela naspamäť ešte predtým, ako som vedela čítať. A keď sa ma snažil pri čítaní obalamutiť preskakovaním pasáží, aby som skôr zaspala, tak som ho opravila, aby sa vrátil naspäť a nič nevynechal.
A aj keď je to krásna rozprávka, je to jedna z tých, ktoré posilňujú rodové stereotypy a spoločenské naratíva o tom, ako by mali fungovať romantické vzťahy, takže možno mi trvalo pokrivila svetonázor. Srandujem, ale zrejme na tom niečo bude.
Deťom by som sa snažila čítať aj rodovo výváženejšie príbehy, v ktorých princovia nie sú nezraniteľní bojovníci a princezné nečakajú v tichosti na bozk a oslobodenie. V tomto smere pozitívnejšie spomínam na Annu zo Zeleného Domu a Levieho Kráľa.
Ako vyzerá v predstavách (a možno aj v realite) tvoj ideálny čitateľský kútik?
Jednoducho, aby v ňom mohli myšlienky slobodne prúdiť. Určite by nevadilo pozerať sa pri tom na nejakú prírodu. Doma mám také prastaré kreslo, ktoré som dostala na desiate narodeniny. Pôvodne bolo ružové, dnes je prečalúnené na tmavošedú. Keď som doma, každé ráno v ňom pijem kávu a čítam si. Je to najstaršia vec, akú vlastním a mám ho veľmi rada.
V detstve som si predstavovala, že budem mať v izbe obrovské okno so širokou vnútornou parapetou, lavicou s vankúšmi a tam budem vysedávať a čítať a písať. Asi je načase to zrealizovať.
Ak by si sa na jeden deň mohla stať akoukoľvek literárnou postavou, koho by si si vybrala a prečo?
Malý Princ alebo Medvedík Pú z Milneho originálu. Mali to v hlave dosť usporiadané.
Čítaš veľa v angličtine. Aké tituly by podľa teba mali byť preložené do slovenčiny?
Všetky knihy od Gábora Matého, Mihálya Csíkszentmihályiho, Esther Perel, Sama Harrisa, Andrewa Weila a… koľko tu máme miesta?
Akú knihu si nedočítala a prečo?
Aspoň polovicu všetkých, ktoré som začala čítať. Nemám problém knihu položiť, keď to nejde prirodzene. Naposledy som nedočítala Standing at the Edge od Joan Halifax. Je to duchovné čítanie a potrebujem na ňu dlhšie obdobie ticha a pokoja. A to teraz nemám.
Ako som sa stal sám sebou (Autor: Irvin D. Yalom)
Autobiografia jedného z najznámejších žijúcich psychiatrov, ktorý významne prispel k metódam skupinovej psychoterapie. Má za sebou úžasnú kariéru. S manželkou sú spolu od strednej školy a majú krásnu rodinu a precestovali svet. Najviac ma bavilo čítať si o jeho pracovných aj súkromných vzťahoch, ako si ich budoval, ako sa mu počas toho formovali hodnoty, a ako to ovplyvnilo jeho prácu.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Pátá disciplína (Autor: Peter M. Senge)
Keď som sa v Londýne ponorila do teórií o skupinovej facilitácii a rozvoji organizácií, moja profesorka Caryn Solomon mi veľmi odporúčala prečítať si Sengea pre lepšie pochopenie systémového myslenia. Fascinovala ma paralela medzi komunikáciou a kvantovou fyzikou. Dialógu sa venujem aj dnes a poznatky z tejto knihy používam v práci takmer každodenne.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Amerikánka (Autor: Chimimanda Adichie)
Odkedy som prečítala Všetci by sme mali byť feministami, Chimimanda Adichie je mojou veľkou inšpiráciou. Amerikánku mi daroval jeden priateľ a mentor, ktorý žije v USA a nikto ju u nás vtedy ešte nepoznal. Má tuším 600 strán a vôbec ma to neodradilo. Nedokázala som ju len tak odložiť.
Na každej strane je neskutocčné spektrum emócií spojených so stereotypmi, diskrimináciou, identitou, dospievaním, partnerskou láskou a láskou k profesii. Veľmi som sa v tom príbehu našla. Myslím, že príbeh v knihe je dôležitý pre pochopenie realií našej doby. Viem si predstaviť, že by táto kniha mohla významom a posolstvom byť niečo ako The Scarlet Letter. Myslím si tiež, že by mohla byť odporúčaným čítaním na strednej škole.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Přehodnocení nevěry (Autor: Esther Perel)
Esther Perel je mojím vzorom nielen preto, ako píše, ale aká je v skutočnosti. Jej témy menia našu spoločnosť, búrajú stereotypy, ktoré sú v nás zakorenené stáročia. Esther je pre mňa skutočný sociálny inovátor.
To, ako sa zamýšľa nad vzťahmi a ich mocou formovať celú spoločnosť, ma uchvátilo, už keď som počula jej prvý TED talk. Okamžite som vedela, že ide o niečo výnimočné. Odvtedy vystrelila ako raketa.
Jej knihy sú bestsellery a veľmi sa darí aj jej podcastu Where should we begin, kde rozoberá skutočné príbehy párov. Sú to ľudia, ktorí súhlasili s tým, že sa ich terapia bude nahrávať, takže je to veľmi autentické. V tejto knihe Esther píše o nevere a je až neuveriteľné, aký má táto téma veľký spoločenský význam.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
Daring Greatly (Autor: Brené Brown)
Pred viac ako desiatimi rokmi, keď som žila v Kalifornii, mi TED Talk od Brené Brown, mimochodom jeden z najúspešnejších v histórii celej konferencie, otvoril oči. Bolo to v čase, keď som sa rozhodovala, čo ďalej so životom.
Zistila som, že veľmi veľa toho, čo v súkromí aj v práci riešim, sa odvíja od zraniteľnosti. Jej výskum bol mojou obrovskou inšpiráciou a jej prístup je praktizovaný vo vzťahu k leadershipu (vodcovstvu, tímlíderstvu pozn. red.) na celom svete. Brené tiež prispela k veľkému pokroku v tom, ako sa hovorí o hanbe, egu, cnosti a autenticite. Som za jej knihy naozaj vďačná.
Aj túto knihu si môžete kúpiť online.
S Kristínou Pomothy sme sa nedávno rozprávali o vzťahoch, vplyve sociálnych sietí a zmysluplnom spájaní sa v komunitách. Prečítajte si celý rozhovor.