Lenka Hlinková: Z knihy od Davidowitza som bola šokovaná, akí sme v duchu zvrhlí a rasistickí

Páčia sa mi vydavateľstvá, ktoré majú iný pohon, než je zisk.

31. 5. 2019

Lucia Hirko

Lenka Hlinková vyše 11 rokov pôsobí v IT sektore ako projektová manažérka pre vývoj softvéru a je autorkou knihy Ženský algoritmus. Priznala sa, že nie je typická ženská čitateľka a v živote prečítala len jeden román – Peter a Lucia, a to preto, že z povinného čítania to bola tá najtenšia knižka. Rozprávali sme sa o tom, ako jej sestra pomohla naučiť sa čítať, aké vydavateľstvá ju oslovujú a pri akej knihe stratila ilúzie o ľudstve.

Spomenieš si na svoju prvú knihu?

Pravdepodobne to bolo veľmi skoro. Moja sestra sa s nami často hrala na učiteľku, mali sme žiacku knižku a boli sme známkovaní. Takto ma naučila čítať, už keď som mala štyri roky. Najprv som si myslela, aké to je wau, že som v štyroch rokoch vedela čítať, ale keď som žila v Anglicku, zistila som, že tam sa deti učia čítať a písať už v tomto veku, čiže to nie je nič výnimočné. Možno iba v našich podmienkach.

Spomínam si však, keď som ako žiačka na prvom stupni chodila do knižnice, tak sa mi pravidelne stávalo, že som čitateľský preukaz úplne zaplnila. Potom som v rámci školského roka dostala úplne nový. Stále som bola na seba taká hrdá, že som prečítala veľa kníh. Popravde, neviem, či si spomeniem na tú prvú. Ale asi to bolo nejaké leporelo alebo niečo také.

A čo z dospeláckeho knižného života. Ktorá kniha ťa chytila za srdce najviac?

Z detstva si pamätám, že som mala veľmi rada Troch pátračov, čo bola moja detská topka. Teraz v dospelosti je to Emocionálna inteligencia od Daniela Goldmana. Čítala som ju ešte nepreloženú. Otvorila mi oči nielen čo sa týka správania sa k druhým, ale celkovo je o medziľudských vzťahoch a pochopení vlastného mozgu, emócií. Určite ma ovplyvnila v ďalšom živote.

Existuje nejaká kniha, ktorá ti úplne zmenila pohľad na svet?

Posledne to bola kniha Všichni lžou od Setha Stephens-Davidowitza. Zmenila mi pohľad na svet v tom, že veľmi veľa dát alebo informácií, ktoré sme doposiaľ o svete mali, pochádzali z dotazníkov alebo z pozorovaní. Seth skúma dáta inak. Analyzuje to, ako ľudia využívajú vyhľadávanie v Google.

Zarazilo ma zistenie, že do Googlu zadávame hľadané výrazy bez toho, aby sme si uvedomovali, že nás niekto môže sledovať a robiť z toho nejakú štatistiku. V online štatistikách sme tým pádom pravdiví. Táto kniha mi dosť vybila poistky po tej stránke, že som stratila ideály z ľudstva. Bola som šokovaná, akí sme v duchu zvrhlí, rasistickí. Dosť negatívne ovplyvnila môj pohľad na ľudstvo a donútila ma zamyslieť sa.

Myslíš si, že sa máme reálne čoho obávať, keď niekto takto sleduje náš pohyb na internete?

Výskum, ktorý Seth v knihe opisuje, nepriraďuje aktivitu k jednej konkrétnej osobe. Využíva nástroj ako napríklad Google Trend, kde vidíš najvyhľadávanejšie výrazy a dokážeš ich priradiť k geolokalite a urobiť z toho výstup. Napríklad porovnával, ktoré oblasti Ameriky mali najsilnejšie zastúpených voličov Trumpa a súčasne sledoval, v ktorých oblastiach sa najčastejšie vyhľadáva slovo neger, ,,nigga“, teda takým škaredším spôsobom.

Našiel takmer 100 % koreláciu medzi tým, že ľudia, ktorí sa tvária konzervatívne, až pobožne, sú v podstate rasisti. Aj to môže byť príčinou toho, že prečo sa hodnotovo spojili vo voľbách s Trumpom. Pretože ak by sme ich oslovili s otázkou, či volili Trumpa, keď vyšli z volebnej miestnosti, mnohí by odpovedali nie. Je to jeden z argumentov, ako vysvetliť, že Trump nemal byť zvolený, no na prekvapenie mnohých bol.

Aký význam v tvojom živote zohrávajú knihy?

Obrovský. Čím som staršia, tým majú pre mňa knihy väčší význam. Mávam také životné fázy, keď čítam fakt len to, čo ma zaujíma. Občas vybočím z témy, aby som nebola stále v nejakej svojej bubline. Keď som mala 20 rokov, veľa som čítala o partnerstve, šťastnej rodine, o tom, ako byť dobrou partnerkou.

Keď som si zakladala biznis, tak som sa snažila čítať o podnikaní a marketingu. Ak sa pripravujem na prednášku o sexizme alebo o podnikaní, tak zase sa moje čítanie točí okolo týchto tém. Teraz aj tým, že mám deti, mám mnoho aktivít, pri ktorých sa dá aj niečo prečítať, napríklad kojenie. Knihy majú veľký vplyv na môj život. Rada si tiež nechám odporučiť knihy, prípadne si ich vyberám na základe hodnotenia na relevantných stránkach.

Prečo nečítaš romány?

Čítanie kníh je časovo pomerne náročné a ten čas radšej využívam na učenie toho, čo ma zaujíma. Neponáram sa do stránok s vymyslenými príbehmi. Romány ma až tak neposúvajú dopredu ako čítanie nejakej odbornej alebo motivačnej literatúry. Pritom nimi nijako nepohŕdam, len si ich radšej pozriem ako film.

Napríklad, to najlepšie sfilmované knižné dielo, od ktorého som sa do poslednej časti nevedela odtrhnúť, bol nedávno Príbeh služobníčky. V knižnom prevedení dávam šancu ešte skutočným príbehom, ale len výnimočne.

Máš nejaké obľúbené vydavateľstvo, ktoré preferuješ?

Knihy si nevyberám podľa vydavateľstiev. Keď som sa snažila vybrať 15 kníh, ktoré sa mi páčia, zistila som, že čo sa týka vydavateľstva, stále je nejaké iné. Páči sa mi, poviem pravdu, vydavateľstvo Slovart. Nielen preto, že mi vydali knihu, ale mám pocit, že sa fakt snažia vyberať knihy, ktoré sú kvalitné a nevydávajú každý brak. Páčia sa mi vydavateľstvá, ktoré majú nejaký iný pohon, ako je zisk. Páči sa mi vydavateľstvo Inaque alebo Absynt.

Vybrala si zaujímavé tituly. Pre koho sú tie knihy určené?

Pre niekoho, kto na sebe pracuje a zároveň chce držať krok s trendom alebo krok s vývojom sveta. Tiež pre ženy, ktoré sa zaujímajú o tému postavenia žien v biznise a vo svete, takže pre niekoho podobného ako som ja. Je tam viacero kníh, ktoré by určite vedeli čítať aj muži, takže myslím si, že tak jednoznačne povedané: sú určené pre toho, kto na sebe chce pracovať.

Začni otázkou prečo (Autor: Simon Sinek)

lenka-hlinkova-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Znie to ako samozrejmosť, avšak kopec firiem začína svoje podnikanie bez toho, aby si zodpovedali túto otázku a upriamia všetku svoju pozornosť na produkt, nie jeho prínos. Kniha Začni otázkou prečo je plná aha momentov, ľahko sa číta, ale nie až tak ľahko uvádza do praxe. Autor presvedčivo na príkladoch dokazuje, že sa produkty, čiže firemné ČO, oplatí odvádzať od firemného AKO, ktoré musí byť postavené na pevnom základe PREČO.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Drive/Pohon (Autor: Daniel Pink)

lenka-hlinkova-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Najpočetnejšiu skupinu kníh, ktoré ma poslednú dekádu zaujímajú, tvoria tie o inováciách a úspešnom podnikaní či pracovnom uplatnení. Na skvelú knihu o motivácii som narazila pred pár rokmi a zatiaľ u mňa zostala neprekonaná. Pri čítaní Drive/Pohon sa dozviete, ktoré faktory človek v práci potrebuje k tomu, aby mal v pondelok ráno miesto kŕčov v bruchu nadšenie a koľko musí zarábať, aby bol s odmenou spokojný. Pokiaľ ide o dlhodobú motiváciu, cukor a bič už dávno vyšli z módy.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Emocionálna inteligencia (Autor: Daniel Goleman)

lenka-hlinkova-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Pokiaľ ide o medziľudské vzťahy, viac než ktorákoľvek iná kniha ma ovplyvnila Emocionálna inteligencia od Daniela Golemana. Je to povinné čítanie pre každého človeka, ktorý prichádza do kontaktu s ľuďmi, čiže ju nemusí čítať jedine Robinson Crusoe. Po prečítaní tejto knihy som sa stala oveľa lepším poslucháčom a dúfam, že aj priateľkou, dcérou, sestrou, kolegyňou, šéfkou, životnou partnerkou a mamou. Vedomosti, ktoré som pred touto knihou len inštinktívne zbierala a niektoré si nazývala slušným správaním, boli vďaka tejto knihe ucelené, doplnené a dostali nové pomenovanie.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Lean In. Opřete se do toho (Autor: Sheryl Sandberg)

lenka-hlinkova-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Jednou z mojich obľúbených kníh pre ambiciózne ženy je kniha Lean In. Opřete se do toho od Sheryl Sandberg. Titul, ktorý je v Amerike bestsellerom, sa u nás podľa slov českého vydavateľa veľmi dobre nepredáva. Mne sa podarilo z tejto knihy vyťažiť maximum, hoci som sa na 100 % nestotožnila so všetkým, čo autorka udáva ako návod na úspech žien v mužskom svete biznisu. Spolu s bývalou kolegyňou sme sa knihou inšpirovali a podarilo sa nám úspešne založiť prvý Lean In circle v Košiciach. Vytvorilo sa tak prostredie na vznik ďalších krúžkov, ktoré Lenka zastrešuje v národnej sieti Lean In Slovakia Network.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Nastavenie mysle (Autor: Carol Dweck)

lenka-hlinkova-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Náš mozog má schopnosť sa neustále rozvíjať, to už bolo dokázané. Napriek tomu veľa ľudí stále verí, že učiť sa dá len do istého veku. Navyše mnohých náš školský systém natoľko odradil od učenia, že sa nevedia dočkať posledného dňa v škole, aby učebnice už nikdy v živote nemuseli otvárať. A to je škoda. Autorka Carol Dweck v knihe Nastavenie mysle vysvetľuje, ako sa môžeme tým správnym nastavením mysle efektívne učiť po celý život a zdolávať prekážky ľahšie, ako tí, ktorí svoje možnosti ohraničili svojim vrodeným “talentom”.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Pred niekoľkými mesiacmi sme sa s Lenkou Hlinkovou rozprávali o stereotypoch, ktoré vládnu svetom IT alebo o tom, prečo tak málo žien študuje a pracuje v technologických firmách. Prečítajte si celý rozhovor.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

čítanie knihy martinus