Nové médium plné rozhovorov s inšpiratívnymi osobnosťami

Ľudia, ktorí tvoria hodnoty, menia spoločnosť, Slovensko, alebo rovno celý svet

31. 10. 2016

Richard Čermák

Máme za sebou pilotný mesiac projektu Meet the Heroes, ktorý absolútne predčil naše očakávania. Vďaka vám sa podarilo za jeden mesiac vykúzliť také čísla návštevnosti a zároveň pozitívnych reakcií, že sa nám o tom ani nesnívalo. A to je znamenie, že to má naozaj zmysel. Ešte predtým, než sa s vami podelíme o detaily a dojmy, chceli by sme predstaviť trošku bližšie novú platformu.

Background

Niekto múdry raz povedal, že „šťastný to národ, ktorý nepotrebuje hrdinov.“ My na Slovensku (ale v zásade aj v celej strednej Európe), vraj podľa viacerých prieskumov, nepatríme medzi najšťastnejšie národy.

Okrem X rôznych vplyvov k tomu v súčasnosti veľmi prispieva aj naša nevyspelosť v narábaní s informáciami a u mnohých ľudí absetnuje kritické myslenie. Aj z tohoto dôvodu sme sa začali sami seba pýtať, či nám náhodou nechýbajú hrdinovia, pozitívna inšpirácia.

Quote

Sme presvedčení, že áno. Napriek tomu, že ich tu máme relatívne dosť, vídame ich veľmi málo. Potrebujeme vidieť viac inšpiratívnych ľudí, pokiaľ možno na každom “fronte”. V biznise, umení, kultúre, v treťom sektore. Potrebujeme ich mať neustále na očiach, pretože oni tvoria hodnoty, menia spoločnosť, inšpirujú a inovujú. Práve týto ľudia by mali dostávať omnoho viac priestoru, ako ho majú doteraz.

Platforma

Náš obsah je postavený na rozhovoroch s inšpiratívnymi ľuďmi z oblasti biznisu, kultúry, umenia a technológií, ktorí sú zároveň názorovými lídrami. To znamená, že okrem svojich profesných zručností sa neboja povedať verejne svoj názor na rôzne spoločenské témy.

Rozhovor je jedna z najprirodzenejších foriem predávania informácií. To je najzásadnejší dôvod, prečo sme sa rozhodli vytvoriť platformu na tejto báze. Rozhovor je uveriteľný, autorsky originálny a jedinečný. A dobre sa šíri sociálnymi sieťami.

V našom vizuále dominujú hory. To preto, lebo sú symbolom hrdosti a sú viditeľné z obrovskej diaľky. Často na nich pozeráme s obdivom, ale na ich vrchol dosiahne len ten, kto si to odmaká. V tomto zmysle sú vnímaní aj naši hostia. Sú to tí, ktorí makajú, tvoria hodnoty a dokážu na sebe a pre iných makať aj cez pot a krv.

heroes-hory
„It is not the mountain we conquer but ourselves.“

Cieľ

Žijeme v absolútnej informačnej záplave. Množstvo brakových článkov, bulvár, clickbaity a konšpiračné teórie od výmyslu sveta zaplavujú nejeden feed. Objem zdieľaných informácií na sociálnych sieťach sa rozhodne nechystá na ústup, ale práve naopak. Preto chceme prispieť v tejto informačnej vojne k víťazstvu zdravého rozumu prevahou kvalitného obsahu.

Naivita bokom. Rozhodne si nemyslíme, že lusknutím prstu zmeníme zmýšľanie spoločnosti. Sme si istí, že naše rozhovory budú v 90% čítať tí istí ľudia, ktorí zdieľajú našu bublinu, náš „ideálny“ svet. Avšak každý z nás má medzi “priateľmi” na sociálnych sieťach malé percento ľudí, ktorí síce naše názory doteraz nezdieľajú, no môžu sa inšpirovať. Zdieľaním rozhovorov môže každý z nás prispieť k informovanejšej spoločnosti a lepšiemu vzduchu na sociálnych sieťach. Našim cieľom je prispieť k prieniku čo najviac bublín.

„Zatiaľ diskutujeme pomerne primitívne, no verím, že časom sa trocha obrúsia hrany, ale hlavne zvedieme kultúrne vojny, ktoré už majú západné štáty za sebou“ (Martin Bajaník)

 

Crew

Sme päťčlenný tím a nikto z nás nie je žurnalista. Každý z nás  však má množstvo skúseností z oblasti médií, tvorby obsahu, budovania brandu, komunikácie a marketingu, a tak sme sa rozhodli naučiť sa zopár novinárskych techník. Napríklad, ako viesť rozhovory. Pred každým rozhovorom si robíme dôkladný “research”, skúšame rôzne techniky kladenia otázok a foriem rozhovorov. Vždy chceme z našich hostí dostať to najlepšie a priniesť pridanú hodnotu.

Už teraz si však uvedomujeme, že budeme robiť chyby. Nie každý rozhovor bude „top top“ a možno budeme občas aj trochu nekonzistentní a neprofesionálni. Ak to ale občas prekúsnete a dáte nám šancu, sľubujeme, že naše rozhovory budú stále viac profi. Budeme na tom makať.

Náš tím tvorí Richard (ja) a Baška, ktorí sme zároveň zakladateľmi tejto platformy. Len pred pár dňami sa k nám pridal aj ďalší autor, Adam. Šimon je mladý a talentovaný amatérsky fotograf, ktorý vnáša do našich rozhovorov úžasnú atmosféru. Za webom stojí Fero, ktorý je zároveň našou veľkou oporou po technickej stránke.

Október

Neuveriteľný a plný prekvapení. Ani v najmenšom sme neočakávali takú návštevnosť, záujem a vašu priazeň. Na oplátku sme vám priniesli 8 rozhovorov s ľudmi, ktorých si vážime, no väčšina z vás ich veľmi dobre pozná. Aj preto sme sa snažili rozhovory viesť trochu inak, ako ich nájdete na iných portáloch a médiach.

Najčítanejšie rozhovory boli s Dominikou ŽákovouMichalom Trubanom a Martinom Bajaníkom. Rozhovor s Martinom je pre nás zároveň prototyp rozhovoru, aký chceme s našimi hosťami viesť. Zaujíma nás ich pohľad na spoločnosť a svet, ako taký. Chceme počuť ich názor.

Od spustenia projektu (2. október) sa na webku prekliklo viac ako 8 tisíc unikátov. Do nášho newsletter listu sa prihlásilo viac ako 170 ľudí a na “facebooku” nás sleduje po prvom mesiaci viac ako 800 followerov. Na Twitteri to ide troška pomalšie, ale veríme, že sa rozbehneme. V najbližších dňoch sa chystáme rozbehnúť aj Instagram a otestujeme aj ďalšie sociálne siete.

Veľmi nás tešia aj geografické údaje čitanosti, ktoré len dokazujú, že Slováci v zahraničí stále aktívne sledujú diane u nás.

geo-data

Budúcnosť

Už o pár dní vám začneme servírovať ďalšie zaujímavé osobnosti, budeme testovať rôzne formy rozhovorov a nové komunikačné kanály.

Je pre nás povzbudzujúce, že od spustenia Meet the Heroes sme mali už niekoľko skvelých stretnutí s rôznymi ľudmi a organizáciami, ktoré sa chcú do projektu zapojiť, pomôcť nám, alebo nejakým spôsobom ponúknuť projektu ďalšie možnosti. Máme veľkú radosť a veľmi sa tešíme na budúcnosť.

Ak vás náš projekt zaujal a radi by ste sa pridali, napríklad ako autori rozhovorov, video tvorcovia, moderátori eventov, alebo radi fotíte, určite nám dajte o sebe vedieť. Napríklad na richard@heroes.sk

A keď nič, tak si len pustite Unsung Heroes a užívajte …

Díky, že nás sledujete

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

heroes meet the heroes platforma slovensko