Mišo Hudák, známy ako Minister mytológie Východného pobrežia, prináša do Košíc kultúru, humor a mestský život. Rozprávali sme sa spolu o jeho obľúbených knihách, ale aj o tom, podľa čoho si ich vyberá a či číta elektronické knihy. Ku akej knihe sa vracia raz do roka?

Prečo by sme mali čítať knihy?

Aby sme spoznávali nové svety a myšlienky, aby sme obohacovali vlastný jazyk a kritické myslenie, aby sme sa vedeli dlhšie sústrediť a pracovať so samotou, aby sme odpočívali aktívne a vzdelávali sa aj bez návštevy inštitúcie a naháňania sa za diplomom.

Knihy dobre voňajú a pri ich čítaní inak plynie čas.

Aké máš kritériá pri výbere kníh? Vybral si naozaj zaujímavé tituly.

Odpustite, nemám žiaden kľúč ani tajomstvo. V beletrii mám obľúbených autorov, v komiksoch sa možno vyhýbam prvoplánovým ságam o hrdinoch so slipami na oblečení, v odbornej knižnici sa mi stane, že pol roka vyberám len knihy o jednej téme.

Keď si bol malý, ktorým knižným hrdinom si chcel byť?

Veľakrát som prečítal knihu Tomáš a lúpežní rytieri alebo Tajomstvo kameňa mudrcov od Petra Glocka. Malý chlapec sa dostal nedopatrením do minulosti a ocitol sa na stredovekom Muráni. Nechcel som byť ani tak tým chlapcom, ako skôr na tom hrade, keď bol ešte v plnej forme. Ale potom som v štrnástich prečítal Mausa a už nikdy som nepristupoval ku knihám ako dovtedy.

Čo sa zmenilo prečítaním Mausa?

Neviem to úplne zrozumiteľne formulovať. Mám veľmi rád bohapustú zábavu a prvoplánové blbosti, ale po takej intenzívnej knihe (pravdepodobne aj v zbytočne skorom veku) som si ich začal užívať o trochu menej. Namiesto toho, aby som si kúpil ďalšieho Batmana, som radšej investoval do Zygmunta Baumana.

Čítaš elektronické knihy? Aký máš na nich názor?

Prečítal som niekoľko pdf verzií nejakých kníh, ale určite nie programovo. Nemám k elektronickým knihám sformulovaný žiaden postoj, popravde ani neviem povedať, prečo ma míňajú.

Existuje kniha, ktorú si nedočítal?

Bolo a bude ich veľa. Existuje množstvo skvelých kníh, ktoré nie je možné prečítať v priebehu ľudského života, nerád skracujem tento limitovaný čas dočítavaním niečoho, čo ma nezaujalo na prvých sto stranách.

Ak by si si na výlet do vesmíru mal zobrať iba jednu jedinú knihu, ktorá by to bola?

Niečo s veľa stranami a malými písmenami. Raz do roka sa vraciam k šialenej temnej knihe Laskavé bohyne, ale neberte to tak, že je to všeobecné odporúčanie na dlhé cesty.

Je to deväťstostranová bichľa bez kapitol len s niekoľkými predelmi. Ide o fiktívne pamäti nacistického dôstojníka, ktorý bol počas vojny priamym účastníkom mnohých zverstiev a v jej závere sa mu podarilo úspešne zmeniť identitu a dožiť sa spokojného vysokého veku.

Siaham po nej v momentoch keď ma prepadajú naivné myšlienky, že už netreba nič navyše robiť, že už bude len dobre a že ultimátne zlo je porazené.

Profesor Astrokocour: Hranice vesmíru (Autor: Dominic Walliman)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

S dcérou sme prečítali od jej narodenia stovky kníh. Astrokocúr je jeden z najlepších úvodov k vesmíru. Pre dieťa aj dospelého. Veľkorysý formát, zrakom sa dá dlho blúdiť po stranách, následné diskusie o kométe, čiernej diere alebo prstencoch Saturna sú ešte lepšie ako čitanie knihy samotnej. Vďaka tejto knihe dcéra vymyslela hru – keď sme vonku tesne po zotmení, tak hľadáme hviezdy podľa ich jasnosti, má to komplikovaný bodový systém v závislosti od veľkosti a jasu každej hviezdy, väčšinou prehrám 11:6, alebo 10:4.

Knihu Profesor Astrokocour si môžete kúpiť online.

Mesto osamelosti (Autor: Olivia Laing)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

Veľmi veľmi melancholická kniha. Žiť uprostred hlavného mesta sveta a predsa byť sám. Pani, ktorá knihu písala, sa ponára do súčasných newyorských štvrtí, v ktorých v priebehu dvadsiateho storočia žili na jednej strane obdivovaní a populárni, na druhej strane veľmi utiahnutí, samotárski až plachí umelci. Nejde ani o New York, nejde ani o veľké mená, ide skôr o koncept vedomej samoty. Netreba to čítať v hocijakom rozpoložení.

Knihu Mesto osamelosti si môžete kúpiť online.

Cyklokomiks (Autor: Dave Walker)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

Konečne kniha o bicykloch, bicyklovaní a najmä o cyklistoch a ich cykloživotoch, ktorá neberie vážne toto nové náboženstvo. Veľmi zábavná sebareflexia najmä najortodoxnejšej bicyklovej elity, ktorej príslušníci sa obliekajú, stravujú, jazdia a nakupujú vybavenie ako profesionálni cyklisti, ale nie sú profesionálnymi cyklistami.

Knihu Cyklokomiks si môžete kúpiť online.

Start Up Nation (Autor: Dan Senor)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

Toto nie je ani tak kniha ako skôr argument. Proti každému jednému nedá sa, nevhodné podmienky, ťažká situácia a podobne. Start Up Nation vyzerá na prvý pohľad ako zjednodušená história moderného Izraela alebo na druhý pohľad ako obyčajné vychvaľovanie sa. Ja som si odčítal asi až tretiu, možno štvrtú rovinu, že nedostatok čohokoľvek, hmatateľného i nehmatateľného, stabilne kritické podmienky a neustály stres môžu stáť za istých okolností na začiatku originálnych a neortodoxných postupov a myšlienok a byť benzínom tvorivého myslenia.

Knihu Start Up Nation si môžete kúpiť online.

Raketa (Autor: Brene Brown)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

Raketa je super časopis pre deti aj ich rodičov. Už takmer dvadsať čísel pravidelne s dcérou lúskame každé jedno vydanie, sem tam sa dostaneme k bonusovému pracovnému zošitu alebo tomuto špeciálu. Začíname vždy komiksom Dobrodružstvá Rockyho a Terky. Raketa má pre každé číslo novú tému, vedie deti k zodpovednosti, empatii, ekológii, dá sa priamo z nej alebo podľa jej návodu niečo vytvoriť aj uvariť, je to skôr plne interaktívny analógový pracovný zošit ako bežný časopis.

Časopis Raketa si môžete kúpiť online.

To je New York/To je Hongkong (Autor: Miroslav Šašek)

Mišo Hudák: Tipy na knihy
Foto: Šimon Šiplák

Nielen tieto dve knihy, ale všetci sprievodcovia, ktorých nakreslil pán Šašek, či už o mestách alebo celých krajinách, sú dokonalým záznamom analógového sveta, ktorý už takmer úplne zmizol. Na úsvite masového turizmu všetko vyzeralo inak, s približne pol storočným odstupom od pôvodného vydania týchto obrovských kníh je miestami smutné sledovať, ako sa stala zemeguľa viac rovnakejšou a nudnejšou.

Knihu To je New York/To je Hongkong si môžete kúpiť online.

S Mišom Hudákom sme pred niekoľkými mesiacmi sa rozprávali o kultúrnom a aktívnom živote v Košiciach, o Východnom pobreží a knihách KSC. Prečítajte si celý rozhovor.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

knihy martinus tipy na knihy