Počuli ste už o židovských kluboch alebo Baterkárni? Novembrové rozhovory s hrdinami

Prečítajte si rozhovory, ktoré možno unikli vašej pozornosti. Prinášame aj prvé meno zo série Hrdinovia minulosti. Ľudí, ktorí významne ovplyvnili naše dejiny.

8. 12. 2020

Lucia Trubačíková

Aj v novembri sme vám priniesli rozhovory so zaujímavými osobnosťami, ktoré stoja za vašu pozornosť a ich práca by nemala ostať nepovšimnutá. S ekologickou aktivistkou sme sa rozprávali o cirkulárnej ekonomike, grafická dizajnérka predstavila iný pohľad na reklamu vo verejnom priestore, zákulisie slovenského gastrobiznisu priblížila podnikateľka z Trnavy.

Vtiahli sme vás aj do knižného sveta z druhej ruky, pretože aj knihám sa má dávať druhá šanca, a potrebu kritického myslenia predstavil tvorca úspešného projektu Mladí proti fašizmu. 

Rozhovory, ktoré možno unikli vašej pozornosti

Tomáš Lazar nielen o najhľadanejších knihách v antikvariáte

O knihách, láske k nim a odovzdávaní tohto vzťahu mladším generáciám. Katarína Valčeková pripravila rozhovor s majiteľom antikvariátu Tomášom Lazarom, ktorý sa niesol v témach aktivizmu, vzdelávania detí, ale aj o kultúrnom živote v Banskej Štiavnici.

„Keď sa človek naladí na vlnu, že všetko, čo robí, robí najlepšie, ako vie, má šancu ovplyvniť svet k lepšiemu. Toto bola moja cesta z vyhorenia.“

Prečítajte si celý rozhovor s Tomášom Lazarom.

Tomáš Lazar Antikvariátik
Foto: Šimon Šiplák
Michal Vaněk o búraní stereotypov o Židoch

Michal Vaněk našiel spôsob, ako ukázať židovskú komunitu v inom svetle. Prostredníctvom športu poukazuje na to, že v histórii sa nespájala len s holokaustom. Rozhovor s riaditeľom Múzea židovskej kultúry v Bratislave pripravil Marek Arpáš.

„Šport je naozaj veľmi dobrý prostriedok, ako zaujať širokú škálu ľudí, chytajú sa na to všetky vekové, ale aj vzdelanostné kategórie. Je to ideálny spôsob, ako ukázať židovskú kultúru a históriu inak.“

Prečítajte si celý rozhovor s Michalom Vaněkom.

Michal Vaněk a výstava o Leopoldovi Šťastnom
Foto: Šimon Šiplák
Simona Hlaváčová o Baterkárni a o tom, čo to vlastne je

Udržateľnosť, cirkulárna ekonomika a klimatická kríza. To sú dôležité témy, ktoré odzneli v rozhovore Heleny Siskovej s Janou Rehákovou, zakladateľkou prvého komunitného reuse centra na Slovensku. Inšpirujte sa malými krokmi k našej lepšej budúcnosti.

„Človek nemusí behať v batikovom tričku bosý po lese a objímať stromy, aby bol šetrnejší k prírode. Stačí začať len skutočne premýšľať, či to všetko, čo si kupujeme, naozaj potrebujeme. Potom rýchlo prídeme na to, že veľa vecí je pre nás vlastne úplne zbytočných. A následne ušetríme kopec peňazí.“

Prečítajte si celý rozhovor so Simonou Hlaváčovou.

Simona Hlaváčová rozhovor
Foto: Dávid Hanko

Hrdinka minulosti

Nezabúdame ani na hrdinov minulosti, ktorí významne zasiahli do našich dejín. V novembrovom výbere je ňou svetoznáma chemička Mária Curie-Sklodowská.

Mária Curie–Sklodowská (1867 – 1934)

Mária Curie-Sklodowská je jedna z najvýznamnejších osobností svetovej vedy. Narodila sa 7. novembra 1867 v Poľsku, no väčšinu svojho života prežila vo Francúzsku. Hoci to ako žena vo vedeckých kruhoch nemala jednoduché, je jediným človekom, ktorému udelili Nobelovu cenu v dvoch rôznych odboroch.

Do osnov učebníc sa zapísala najmä pre výskum v oblasti rádioaktivity, no bola aj objaviteľkou chemických prvkov rádium a polónium. Zomrela ako 66-ročná na následky niekoľkoročného ožarovania vlastného organizmu. Životný príbeh vedkyne bol už niekoľkokrát sfilmovaný, najnovšie sa do kín dostal nový snímok s názvom Radioactive od režisérky Marjane Satrapi.

(Ne)stĺpček

November už nie je len o Nežnej revolúcii a „Dušičkách“. Žiadnemu z týchto sviatkov nechcem uberať na dôležitosti, ale je správne, že viac počúvame aj o iných, nie menej dôležitejších témach. Hovorí sa napríklad o domácom násilí. 25. november je Medzinárodný deň boja za odstránenie domáceho násilia. Na Slovensku ho počas života s partnerom zažila každá piata žena. Tým, ktoré nabrali odvahu, pomáha napríklad aj Andrea Tóthová, riaditeľka Azylového domu Tamara, kde našli svoj dočasný domov desiatky týraných žien. O tom, čo prežívajú, aké prekážky v živote musia prekonať a ako sa im dá pomôcť, je náš dávnejší rozhovor.

Lucia Trubačíková

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

(ne)stĺček blog hrdinovia minulosti rozhovory s hrdinami