Peter Hajduček: Život mi rád pripomína charaktery z Malého princa

Čítanie správnych kníh má obrovský pozitívny dopad na môj pracovný aj súkromný život.

27. 6. 2019

Lucia Hirko

Peter Hajduček je zakladateľom úspešného obchodu Footshop, ktorý začínal so štyridsiatimi pármi tenisiek na sklade a dnes má v ponuke exkluzívne modely svetových značiek. Zisťovali sme, aké knižné tituly Peťa oslovili, ktorú knihu nedočítal a čo by odporúčal prečítať svojmu mladšiemu ja.

Prečo sú knihy v tvojom živote dôležité?

Niekoľkokrát výrazne zmenili moje vnímanie životných situácií a výrazne ovplyvnili moje pracovné úspechy. Keď niečo prináša výsledky, snažím sa to škálovať. Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že čítanie správnych kníh má obrovský pozitívny dopad na môj pracovný aj súkromný život.

Existuje nejaká kniha, ktorá ti úplne zmenila pohľad na svet?

Stále sa vraciam k 7 návykom skutočne efektívnych ľudí. Som hlboko presvedčený, že ak by sa mi podarilo žiť v súlade s princípmi, ktoré táto kniha obsahuje, prežil by som krásny a plnohodnotný život. Zrejme to nikdy nezvládnem na 100 %, snažím sa však priblížiť k tomu najviac, ako dokážem.

Aký príbeh, prípadne rozprávka z detstva sa v tebe zakorenila a stále sa ti pripomína?

V detstve som čítal málo, preto to zrejme bude klišé. Život mi rád pripomína charaktery z Malého princa. Vďaka tejto knihe sa na nich už nezlostím, ale usmievam.

Akú knihu si nedočítal a prečo?

Pomerne veľké úsilie venujem výberu kníh, pretože chuti je veľa a času menej. A keď sa už do nejakej pustím, snažím sa ju dočítať. Výnimkou je napríklad Sophiina voľba, od ktorej som čakal známy príbeh, ale nedočítal som sa k tomu. Alebo Chatrč, ktorá začína veľmi napínavo a mrazivo, a postupne sa v nej objavuje napríklad Boh vo forme černošky. Zdalo sa mi to prvoplánové.

Nedávno sa mi ťažko čítala biografia Nikola Teslu, pretože ma ten človek zlostil tým, ako sa sám opakovane pripravoval o podporu ľudí a o úspech. Nakoniec som ju však dočítal a odložil.

Ktorú knihu by si odporúčil svojmu o 10 rokov mladšiemu ja? Prečo?

Je to zhruba 10 rokov, odkedy som si prvýkrát prečítal 7 návykov. A nemenil by som za inú.

Komu sú knihy, ktoré odporúčaš, určené?

Mám rád knihy, z ktorých sa môžem inšpirovať a niečo z nich hneď použiť vo svojom živote alebo svojej práci. Mám rád životné príbehy výnimočných ľudí. Odporúčal by som ich ľuďom hľadajúcim podstatu, hlbšie pochopenie a život bez skratiek a pozlátok. Sú to knihy o živote, nie o práci.

7 návykov skutočne efektívnych ľudí (Autor: Stephen R. Covey)

peter hajducek rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Táto kniha skutočne zmenila môj život. Naučila ma premýšľať o živote úplne inak, prevziať nad ním plnú zodpovednosť a uvedomiť si, že len ja rozhodujem o tom, akým človekom budem. Odporúčam všetkým ľuďom, ktorí nehľadajú rýchle skratky, ale nadčasové princípy.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

S potížemi je jedna potíž (Autor: Ben Horowitz)

peter hajducek rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Máte niekedy pocit, že sa vám nič nedarí? Prichytili ste sa niekedy pri ľutovaní samého seba? Ja áno. A táto kniha mi pomohla pochopiť, že to je úplne normálne. A zároveň to, že veci často nie sú tak zlé, ako sa zdajú. Užásný a inšpiratívny príbeh jedného z najúspešnejších investorov sveta.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Černá labuť (Autor: Nassim Nicholas Taleb)

peter hajducek rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Náhoda je najväčším hýbateľom udalostí vo svete a v živote. Nassim Taleb vysvetľuje, ako túto informáciu uchopiť a využiť vo svoj prospech. Čítal som ju pred niekoľkými rokmi a citujem ju v rozhovoroch s priateľmi a kolegami stále veľmi často. Verím, že táto kniha môže mnohým ľuďom pomôcť dosiahnuť kariérne výsledky a životné momenty, na ktoré budú navždy spomínať.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

A Short History of Nearly Everything (Autor: Bill Bryson)

peter hajducek rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Veľmi jednoduchým, zaujímavým a pochopiteľným spôsobom kniha popisuje všetky udalosti od vzniku vesmíru až po dominanciu človeka na Zemi. Mne veľmi pomohla vidieť svoj život a udalosti v ňom v širšom kontexte, pripomenúť si svoju nedôležitosť a ako fascinujúce sú každodenné veci okolo nás, ktoré väčšinou len prehliadame.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Einstein (Autor: Walter Isaacson)

peter hajducek rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Einstein nebol len nudný vedec. Bol skutočnou celosvetovou celebritou. Ako nemecký žid pod hrozbou Hitlera unikol do USA, kde sa podieľal na vývoji atómovej bomby. Mohol byť prvým prezidentom Izreala. A to je len zopár zaujímavostí tohto bláznivého génia. Bolo mi cťou stráviť s ním pár týždňov počas čítania knihy. “Nech žije drzosť! Na tomto svete je to môj anjel strážny!”

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Pred pár mesiacmi sme sa s Peťom rozprávali o tom, prečo mladí odchádzajú žiť mimo Slovenska, aké hodnoty zavádza do vzájomnej spolupráce alebo aj o tom, ako vníma pochybenie u lídrov. Prečítajte si celý rozhovor.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

martinus tip na knihu