Stretnime sa na Grape. Naživo.

Prídite si pozrieť štyri unikátne rozhovory

31. 7. 2017

Richard Čermák

Netrvalo to ani rok a už začíname s rozhovormi naživo. Odpálime to vo veľkom na festivale Grape v spolupráci s Urban Market. Na rozhovor sme si pozvali štyri silné osobnosti, ktoré sa na našej platforme už síce objavili, no ich pohľad na svet nás zaujíma oveľa viac ako len na dvoch normostranách.  S Michalom Kaščákom a Jančim Trstenským, Dominikou Žákovou, Martinom Bajaníkom a Jurešom Líškom sa ponoríme ešte hlbšie (nielen) do rôznych spoločenských tém. Všetky rozhovory bude viesť Kristína Biela.

Meet the Heroes vs Grape

Pridajte sa do FB eventu a určite vám neuniknú vám žiadne novinky, prípadne videozáznamy, ktoré zverejníme koncom leta.

Jureš Líška

„Som za zachovávanie folklóru a chcem, aby sa nestratili jeho znaky.“

Jureš Líška je frontman kapely Fallgrapp a zároveň folklórny hudobník v zoskupení Vršatec. So svojou kapelou oslovil široké spektrum poslucháčov zvukom i prejavom, ktorý je noblesný a svieži zároveň. Osobitosť debutového albumu Rieka potvrdili štyri ocenenia Radio_Head Awards 2014, nápaditosťou však nezaostáva ani aktuálny album V hmle. V nedávnom rozhovore sme sa s Jurešom rozprávali o tom, čo preňho znamená folklór a ako je v súčasnosti interpretovaný rôznymi „šláger“ televíziami a festivalmi. Na Grape sa budeme venovať najmä téme, či je folklór prínosný pre súčasné umenie.

Nezmeškajte rozhovor s Jurešom Líškom v Urban Market stage (v sobotu 12. augusta) od 11:30 – 12:10.

Jureš Líška na Grape s Meet the Heroes

Michal Kaščák a Janči Trstenský

„Pre mňa je slobodný festival stále akýmsi zázrakom, oslavou slobody.

Michal Kaščák usporiadal v roku 1997 festival Pohoda s ôsmimi kapelami a 2000 návštevníkmi a o dvadsať rokov neskôr si prevzal štátne vyznamenanie od prezidenta Slovenskej republiky za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj kultúry. V našom rozhovore sme s Michalom načrtli viacero tém od školstva cez extrémizmu až po hrozby totalitných režimov. Na Grape sa ponoríme hlbšie do týchto tém a bude nás zaujímať, akú úlohu v tomto zohrávajú hudobné festivaly.

Nezmeškajte rozhovor s Michalom Kaščákom a Jančim Trstenským v Urban Market stage (v sobotu 12. augusta) od 12:20 – 13:00.

Michal Kaščák pre Heroes

Janči Trstenský je zakladateľom a organizátorom festivalu Grape. Hudbe sa začal venovať v 90-tych rokoch minulého storočia, v čase keď spolupracoval na relácii Demoparáda vo vtedajšom Rádiu Ragtime. Následne bol súčasťou známeho bratislavského hudobného obchodu Dr.Horák, v ktorom pracoval trinásť rokov. Janči je šťastne slobodný a keď nie je niekde na festivale, tak sa rád venuje rôznym športom (najradšej lyžovaniu).

Dominika Žáková

„Slovo komercia pre mňa nie je pejoratívum.“

Dominika Žáková je vzácny úkaz na slovenskej umeleckej scéne. Jej tvorba vás vtiahne do sveta plného farieb a optimizmu. Pôvodne chcela študovať prírodné vedy, matematiku alebo biológiu, no po vzhliadnutí diel od Kathariny Grosse padlo definitívne rozhodnutie, že začne študovať maľbu. V rozhovore pre Meet the Heroes hovorila Dominika aj o tom, ako vníma komerčných dizajnérov a umelcov. Na Grape sa o kus viac rozrozprávame o téme balansovania na pomedzí kvalitného umenia a komercie.

Nezmeškajte rozhovor s Dominikou Žákovou v Urban Market stage (v sobotu 12. augusta) od 16:00 – 16:40.

Dominika Žáková pre Heroes

Martin Bajaník

„Svet sa mení a my to nestačíme sledovať. Musíme vytvoriť nové koncepty komunikácie a informovanosti.“

Martin Bajaník chce robiť veci pekne a dobre. Presne tak nazval aj svoje malé grafické štúdio. Na VŠVU vyštudoval grafický dizajn, neskôr spravil kariéru v reklame, no a dnes sa jeho meno spája s renesanciou nielen bratislavských kaviarní. Stojí za grafickou identitou obľúbených konceptov SHTOOR, Foxford, Republika východu a ďalších. Podniká poctivo a spolupracuje so značkami, s ktorými si ľudsky rozumie. S Martinom sme sa porozprávali o jeho práci, grafickom dizajne, ale aj o Slovensku a spoločnosti. Na Grape sa pokúsime odhaliť spôsoby, akými vieme spoločne spraviť Slovensko krajším.

Nezmeškajte rozhovor s Martinom Bajaníkom v Urban Market stage (v sobotu 12. augusta) od 16:50 – 17:30.

Martin Bajaník na Grape

Ďakujeme za vašu priazeň. Zastavte sa za nami na kus reči. V sobotu 12. augusta budeme na festivale Grape v Urban Market stage. Vidíme sa.

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

blogpost grape festival live nazivo rozhovor urban market