Tina Minor: Jedno obdobie som tajne dúfala, že mi na okne pristane sova s pozvaním do Rokfortu

Vďaka knihám sa dokážem premiestniť na miesta, kam by som sa inak nikdy nedostala.

13. 6. 2019

Lucia Hirko

Tina Minor vymenila pred šiestimi rokmi svet reklamy za prácu na voľnej nohe. Stále žije v ríši fantázie, najčastejšie akvarelovej, ktorú prekresľuje do svojich obrazov a ilustrácii alebo ju prepisuje do slov. S Tinou sme sa porozprávali o tom, aké knihy inšpirujú ilustrátorku a ktorú by si vzala na opustený ostrov. Pozrite si aj jej výber piatich najobľúbenejších kníh.

Ktorá detská kniha sa ti ako ilustrátorke najviac pohrala s fantáziou?

Najviac knihy ilustrované Albínom Brunovským, Boženou Augustínovou, Katarínou Ševellovou-Šutekovou. Momentálne moju fantáziu zamestnáva aj najnovšia kniha Zuzky Štelbaskej, na ktorej práve teraz intenzívne pracujeme.

Zaujímalo by ma, ako funguje myseľ ilustrátorky, keď číta knihy. Ako vidíš to, čo práve čítaš?

Ako film. To čo čítam, sa mi v hlave okamžite prehráva ako obrázky na striebornom plátne. Alebo lepšie povedané ako virtuálna realita. Niekedy som do čítania taká pohrúžená, že celkom strácam prehľad o svete okolo. Vie o tom svoje môj brat, ktorý zvykol aj dvadsať minút čakať na odpoveď.

Predstav si, že ideš na opustený ostrov a môžeš si vziať len jednu knihu. Ktorá to bude?

No predsa Príručka mladých svišťov.

Prečo sú knihy v tvojom živote dôležité?

Pretože sa vďaka nim dokážem premiestniť na miesta, kam by som sa inak nikdy nedostala. Do pocitov, ktoré by som inak nikdy neprežila a k myšlienkam, ku ktorým by som sa sama možno nikdy nedopracovala. Knihy oslobodzujú. Sú to neviditeľné krídla dostupné pre každého.

Sú nejaké knihy, ktoré nečítaš? A prečo?

Knihy bez ilustrácií. Ale nie. Nemám nijaké striktné pravidlo pri ich výbere. Väčšinou po knihe siahnem intuitívne alebo na základe dobrej referencie od kamarátov.

Pre koho sú určené knihy z tvojho výberu?

Pre každého, kto túži poštekliť predstavivosť a uveriť v nemožné.

Chatrč (Autor: W.P. Young)

tina-minor-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Jedna z najhlbších kníh, aké som čítala. Začína ako temná detektívka, neskôr sa stáva nadčasovým, takmer mystickým príbehom s prekvapivým koncom. Po jej prečítaní sa vo vás niečo zmení.

Kniha je pre každého, kto z akéhokoľvek dôvodu zanevrel na dobro a podľahol predstave, že spravodlivosť neexistuje. Rozpráva príbeh otca, ktorému brutálne zavraždili milovanú dcéru. Po nejakom čase dostáva absurdný odkaz – pozvanie do chatrče, v ktorej sa má stretnúť s Bohom.

Zapôsobila na mňa časť, keď je otec konfrontovaný s vrahom svojej dcéry. Boh sa ho pýta, aký trest by si podľa neho zaslúžil. Pýta sa, ktoré zo svojich detí by poslal do pekla. Otec sa nedokáže rozhodnúť a cez to pochopí, že každý z nás je v podstate dieťaťom. Celý život sa učíme, čo je správne a čo nie. Niekedy pri učení ublížime sebe. Inokedy veľmi poubližujeme druhým, no nakoniec každý z nás pochopí zmysel „svojej lekcie“.

„V živote sú chvíle, keď sa človek rozhodne veriť niečomu, čo by inak považoval za celkom iracionálne.“

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Temné hmoty (Autor: P. Pullman)

tina-minor-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Sú knihy, ktoré zhltnete na jeden šup. Nie vždy majú práve 800 strán, ale pri Temných hmotách sa mi to podarilo za týždeň.

V Lyrynom svete má každý človek svojho démona – nazvime ho dušou či svedomím, ktorý je s ním neoddeliteľne prepojený. V jej svete existujú paralelné reality, do ktorých sa viete prerezať magickým nožom a vytvoriť tak medzi nimi most. Tak ako všade, aj tu žijú ľudia bažiaci po moci, schopní kvôli nej vykonávať hrozné činy.

Kniha je pre každého, kto rád fantazíruje a sníva. Odváži sa uletieť za hranice poznateľného sveta. Ak si kladiete otázky: Do akej miery poznáme svet, v ktorom žijeme? Preskúmali sme všetky jeho aspekty? Čo ak je za ním ešte niečo, čo nedokážeme zachytiť a rozpoznať našimi piatimi zmyslami? Potom smelo do čítania.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Zvláštny smútok citrónového koláča (Autor: A. Benderová)

tina-minor-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Premýšľali ste niekedy nad tým, kto pripravoval jedlo, ktoré práve vkladáte do úst? Aké emócie mal kuchár, čo prežíval výrobca, čo pestovateľ surovín… Hlavná hrdinka Rose sa vie od svojich deviatich rokov prostredníctvom jedla vcítiť do pocitov ľudí, ktorí s ním prišli do kontaktu.

Niečo, čo sa na prvý pohľad zdá byť vzrušujúcou exkurziou do tajomstiev druhých, sa časom pre hlavnú hrdinku stáva bremenom.

Zvláštna, až podivná kniha naplnená sladkou melanchóliou a štipkou magického realizmu. Pred tým, ako sa do nej pustíte, odporúčam kúpiť si suroviny na citrónový zákusok.

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Konvália (Autor: Denisa Fulmeková)

tina-minor-rozhovor
Foto: Šimon Šiplák

Odjakživa ma priťahovali životopisné príbehy. Obzvlášť, keď v nich figurovala láska. V rozprávaní Denisy Fullmekovej je láska hlavnou hrdinkou. Bolestivá, ťažká a predsa krásna. V knihe sledujeme osud spisovateľkinej babičky Vali Reiszovej a jej milého – slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Ich vzťah začína v medzivojnovom období. Tajná láska, ktorej osud ani okolnosti neprajú, pokračuje rokmi odlúčenia.

Koniec neprezradím, no po prečítaní ma zaplavila vlna odvahy a odhodlania. Čím ťažšia totiž bola situácia, tým silnejší a odolnejší charakter prejavila hlavná hrdinka. Občas sa mi zdá, že naši starí rodičia ľahšie zvládali svoj osud. Nesťažovali sa, nehorekovali dlhšie ako bolo potrebné a aj napriek náročným časom nezanevreli na život.

„Príbeh čaká zvinutý ako had v každom okamihu existencie.“

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Harry Potter (Autor: J. K. Rowling)

tina-minor-rozhovor
Foto: Martina Juríčková

Na Harrym Potterovi som vyrástla a dospela. Dokonca som jedno obdobie tajne dúfala, že mi na okne pristane sova s pozvánkou do Rokfortu.

Harryho príbeh je podľa mňa viac než len „mainstreamová namotávka“. J. K. Rowlingová doňho vložila veľmi pekné pravdy. Čím som staršia, tým viac im rozumiem. Na Snapeovi som sa napríklad naučila, že situácie ani ľudí nemožno škatuľkovať. Veci sa nám nejako javia, no skutočnosť môže byť celkom iná. Dobro a zlo je relatívne. Pretože to, čo teraz považujeme za „zlo“, sa nám neskôr môže ukázať ako „najväčšie dobro“. Život treba vnímať komplexne ako celok.

„Slová sú naším najväčším zdrojom mágie. Schopné spôsobovať zranenia a naprávať ich.“

Aj túto knihu si môžete kúpiť online.

Pred niekoľkými mesiacmi sme sa s Tinou Minor rozprávali o fantázii, kreativite, slobode a rozprávkach. Prečítajte si celý rozhovor.

 

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.