Lepšiu spoločnosť nevytvoria oni, ale my.

Začnime robiť viac dobra po svojom.

3. 9. 2017

Martina Hatňanková

“Rob druhým to, čo chceš, aby aj oni robili tebe,” znie zlaté pravidlo medziľudských vzťahov, ktoré ani dnes nestratilo nič na svojej nadčasovosti. Oplatí sa však trochu ho oprášiť. Za platinové pravidlo moderného človeka by mohlo byť považované, že “Každý musí začať od seba”.

Okolo nás žije veľa zaujímavých ľudí, a ak by sme o všetkých chceli napísať alebo povedať niečo plnohodnotné, bola by to 24/7 práca na celé jedno storočie. Inšpiratívnu človečinu môžno nájsť vo vašom panelákovom dome, v práci alebo v komunite ľudí, s ktorými zdieľate spoločné hodnoty. Niektorí menia k lepšiemu svoje okolie krok po kroku a iní idú na spoločenské zmeny vo veľkom. Či už je to tak alebo onak, sú to ľudia, ktorým sa oplatí venovať maximum pozornosti.

Známe – neznáme osobnosti

Presne s takými ľuďmi sa rozprávame týždeň čo týždeň aj my. Pracujeme a tvoríme už takmer rok a stále nás drží ten istý entuziazmus. Ešte vždy máme chuť rozprávať sa s ľuďmi o ľuďoch a o hodnotách, ktoré majú od sebeckosti na kilometre ďaleko.

Kôprovský štít Štefan Štefančík
Foto: Štefan Štefančík, Kôprovský štít

Celá podstata našej existencie tkvie v chcení. Každý z nás má svoj denný job a milión ďalších koníčkov, no jedno nás spája. Všetci chceme hľadať dobro, správne hodnoty a inšpiráciu v ľuďoch a zdieľať to ďalej. Chceme sa pýtať inak a napriek tomu obyčajne. Tak, aby ste mali pocit, že rozhovor, ktorý čítate, robíte sami, sedíte s daným človekom na káve a je vám dobre. Zo všetkého najviac sa snažíme ukazovať, že medzi nami žijú ľudia, ktorí sú úprimne dobrí.

Viac sa na túto tému rozpísal aj Richard vo svojom niekdajšom blogposte.

Augustové dobro

V auguste sme sa rozprávali hneď s dvomi inšpiratívnymi ženami, ktoré so svojimi projektmi uspeli v prezidentskej výzve proti extrémizmu. Júlia Micháleková nám poodhalila pozadie vzniku a fungovania projektu Skutočná pravda o rómoch a rozprávala aj o zodpovednosti firiem voči spoločnosti. Veroniky Pavlíkovej Klindovej sme sa pýtali na iniciatívu #somtu, ktorá sa snaží z internetových diskusii spraviť rozumnejšie miesto. Tina Minor rozžiarila našu stenu rozhovorov svojimi ilustráciami a krásnymi myšlienkami o dôležitosti slobody. Miro Kocúr zavŕšil toto ženské trio a priblížil nám, akú úlohu má v spoločnosti teológia a aké dôležité je venovať sa mladým ľuďom.

Prispievajte do spoločnosti aj vy

Nie sme uzavretá skupina ľudí ani žiadna profesionálna redakcia. Rozhovory robíme najlepšie, ako vieme, učíme sa navzájom medzi sebou a aj od našich hostí.

Stále hľadáme nových kamošov, ktorí chcú pridať ruku k dielu a tvoriť s nami pekný a rozumný obsah na internete. Ak viete, že chcete robiť to, čo my, píšte na richard@heroes.sk. Začnite od seba a poďte spolu s nami ukazovať prstom na to, čo za to stojí.

Viacerí z nás si rozhovorom s človekom, ktorého prácu obdivujeme, splnili jeden zo svojich snov. Stretli sme sa s konkrétnym človekom, porozprávali sa a nadviazali kontakt. Jednou zo super vecí je, že každý má slobodu vo výbere hosťa. Rozhovory vznikajú pri káve, cez Skype alebo aj cez chat na Facebooku.

Poďte spolu s nami šíriť pekné myšlienky a hodnoty, ktoré pomáhajú spoločnosti. Spoznáte zaujímavých ľudí, zistíte, ako funguje komunita a budete súčasťou niečoho, z čoho chceme vybudovať veľkú vec. A v neposlednom rade budete prezentovať sami seba – veď vidieť svoje meno pri skvelom rozhovore je pocit, ktorý stojí za to. 😉

PS: Ak sa už z akéhokoľvek dôvodu nemôžete pridať, svojou troškou môžete k rozvoju spoločnosti prispievať aj vy. Zdieľajte rozhovory, ktoré vás oslovia, dávajte nám spätnú väzbu a ukazujte kamošom dobré projekty či iniciatívy, ktoré tvoria naši hostia. Ďakujeme za vašu priazeň!

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

blogpost pridajte sa