Ako vedec rozumie fungovaniu prírodných zákonitostí a ako Vedátor dokáže priblížiť svet vedy nám ostatným. Teoretický fyzik Samuel Kováčik sa popri práci na univerzite venuje popularizácii vedy. Píše texty, nahráva podcasty aj videá a často v nich spomína knihy. Samuel knihy aj píše, jeho Obyčajné zázraky miznú z kníhkupectiev rýchlosťou svetla. Pokiaľ vás láka populárno-vedecká literatúra, ale napríklad aj sci-fi, inšpirujte sa tipmi na knihy, ktoré odporúča.

Aké knihy máš rád?

Dlhodobo na preskačku kombinujem populárno-vedecké knihy s niečím ľahším, bežne napríklad sci-fi či fantasy.

Čo máš práve rozčítané?

Dnes ráno som dočítal Immune od Philipp Dettmer, skvelá popularizačná kniha o fungovaní imunitného systému, konečne som tomu trochu porozumel. Hneď som sa pustil do S pokorou a nadějí od Chambers Becky.

Zároveň aj dosť počúvam audioknihy. Včera mi skončila Complexity od Mitchela Waldroapa o novovzniknutom vednom odbore, ktorý sa zaoberá zložitými systémami. No a po nej som začal počúvať Algorithms To Live By od Briana Christiana. Je to o tom, aké ponaučenie majú pre naše životy programátori, zatiaľ je to skvelé.

Prečo je dobré, z vedeckého pohľadu, čítať?

Čítanie je jeden z veľmi dôležitých nástrojov v poznávaní sveta. Viem si príjem informácií prispôsobiť svojmu tempu, vrátiť sa ku kľúčovým častiam. Podľa mňa sa bez kníh nedajú poriadne nasávať informácie v dostatočnej hĺbke.

Čo ty a intuícia? Kúpil si si niekedy nejakú knihu intuitívne? Ako to dopadlo?

Jasné, minimálne polovicu. Väčšinou to dopadne celkom dobre, už mám dobrého tušáka.

Kto je tvoj najobľúbenejší autor?

Je ich viac. Ale napríklad ak vydá novú knihu Ted Chiang alebo Yuval Harariu, určitu ju chcem hneď mať a čítať. Ale napríklad aj na nového Steina a Barbariča od Jura Červenáka sa tiež vždy teším.

Pamätáš si zo svojho detstva knihu, ktorá podnietila alebo naštartovala tvoj záujem venovať sa vede?

Jedna z prvých kníh, ktoré som vláčil ešte do škôlky, bol Atlas vesmíru. Počas strednej zas Hrôzostrašné histórie. Na strednej som mal dve, čo ma k fyzike pritiahli najviac – Podivný kvantový vesmír a jedna, ktorej meno si nepamätám, ale bola o čiernych dierach.

Mnohí z nás nemali v škole radi fyziku ani chémiu. Ty si vedec, teoretický fyzik, a zároveň autor knihy Obyčajné zázraky. Kniha o vede v tvojom podaní ide doslova „na dračku“. O čom to hovorí?

Je o tom, že obyčajné veci okolo nás sú úplne magické, ak im venujeme pozornosť. Pre mňa to znamená poriadne veci alebo javu porozumieť z pohľadu fyziky. Snažil som sa na ľudí preniesť nadšenie a potešenie z prírody, ktoré vďaka svojej profesii mám.

Máš informáciu o tom, že by sa tvoja kniha Obyčajné zázraky používala na nejakej škole počas vyučovania prírodovedných predmetov?

Zatiaľ nie. Podľa mňa ani nemôže zastúpiť učebnicu. Možno v nej však učitelia nájdu pár pekných príkladov a žiaci zas kus motivácie.

Lákalo by ťa napísať učebnicu napríklad pre žiakov základnej školy?

Ani nie. Myslím, že také niečo musí byť celkom dobre premyslené a štrukturalizované. Pri písaní mám rád voľnosť, občas sa nechám prekvapiť, kam ma to vlastne zavedie.

Existuje autor, ktorý je ozajstnou hviezdou v písaní popularizačných kníh o fyzike? Čo by sme si mohli od neho prečítať?

Myslím si, že napríklad Sean Carroll sa dokáže popasovať s ťažkými témami, no asi najlepšia popularizačná kniha je Time warps and black holes od Kipa Thorna. Einsteinovu teóriu gravitácie vysvetlí do hĺbky tak, ako sa len bez rovníc dá.

Koľko kníh zvykneš prečítať za rok?

Ťažko povedať. Viac ako desať, menej ako sto. Ale to aj vďaka audioknihám. Počas predvianočného upratovania som dal aj tri za týždeň.

Aký je tvoj najvzácnejší knižný úlovok?

Time warps and black holes podpísané s venovaním od Kipa Thorna.

Máš nejaký rituál spojený s knihami?

Jeden je si prečítať vždy aspoň pár strán pred spaním. Mám ale rád takú tú medzeru po sobotných raňajkách, keď si doma s kávou sadneme s priateľkou na gauč a spolu si čítame, počúvame hudbu a sledujeme nášho králika.

Kip Thorn: Time warps and black holes

Samuel Kováčik Kip S. Thorne
Foto: Martina Juríčková

Ak to zatiaľ nebolo jasné, mám túto knihu rád. Je hrubá, človek jej musí venovať dosť času, ale vráti sa to aj s úrokmi.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Scott Aaronson: Quantum Computing Since Democritus

Veľmi náročná kniha od veľmi vtipného génia. Človek z nej možno značnú časť nepochopí, no je to skvelý vhľad do rozmýšľania na úplnej inej úrovni, než sme my smrteľníci zvyknutí.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Ted Chiang: Stories of your life and others

Samuel Kováčik Ted Chiang
Foto: Martina Juríčková

Myslím, že veľmi kreatívna a pútavá zbierka sci-fi poviedok. Veľmi sa mi páči, ako ten človek premýšľa o veciach.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Terry Pratchetta: Barva kouzel

Samuel Kováčik Pratchett
Foto: Martina Juríčková

Pratchett sa tak na prvý a ani druhý pohľad netvári, no jeho knihy majú vedecký nádych. Rozkladá svet na drobné a veľmi vtipným spôsobom ho skladá naspäť. Zbožňujem jeho sériu o Zeměploche.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Juraj Kováčik: Všetky jeho svety

Samuel Kováčik Kováčik
Foto: Martina Juríčková

Tatino tiež píše knihy, táto má na pozadí fyziku, s ktorou som mu trochu pomáhal. Je to tak trochu sci-fi, no v skutočnosti o bežných ľudských osudoch.

Túto knihu si môžete kúpiť online.

Mohli by vás zaujímať aj tieto rozhovory

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.