11 najvydarenejších fotografií z rozhovorov, ktoré vznikli v roku 2021

Pozrite si redakčný výber najlepších fotografií

4. 1. 2022

Richard Čermák

Rok 2021 bol opäť jedným z najnáročných aj pre našich fotografov. Napriek tomu, že mnohé rozhovory vznikali (vzhľadom na pandemickú situáciu a bezpečnostné opatrenia) najmä v online prostredí, o dôležitý element našich rozhovorov – fotografie – sme nechceli prísť. Nie vždy bola realizácia taká jednoduchá, ako v minulých rokoch, no napriek tomu sa podarilo niekoľko skutočne unikátnych fotografií, na ktoré sme pyšní. Pozrite si výber našich dvoch rezidentných fotografov. 

Veronika Raganová je psychologička s vlastnou poradenskou praxou. Založila si instragramový profil, na ktorom pravidelne uverejňuje príspevky týkajúce sa duševného zdravia. Túži sa k svojmu publiku prihovárať „ľudskou rečou“. Tvrdí, že čím viac budeme mať ľudí, ktorí nastúpia na sebaliečiacu sa cestu, začnú byť k sebe úctivejší a vážiť si vlastnú hodnotu, tým rýchlejšie sa začne liečiť aj naša spoločnosť.

Veronika Raganová v rozhovore pre heroes.sk
Foto: Martina Juríčková

Radomír Masaryk sa vo svojom výskume venuje sociálnej psychológii, psychológii zdravia a psychológii marketingu. Pracuje ako docent na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK, je prorektorom Univerzity Komenského pre vonkajšie vzťahy a v rokoch 2017 – 2020 na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK viedol Ústav aplikovanej psychológie. S docentom Masarykom sme sa rozprávali o vplyve koronakrízy na mládež, kritickom myslení, ako aj úlohe médií počas krízy.

Radomír Masaryk okno UK
Foto: Martina Juríčková

Shoshana Chovan je mladá psychologička, ktorá sa venuje deťom zo znevýhodneného prostredia. V rómskych osadách na východnom Slovensku skúma so svojimi kolegyňami faktory, ktoré v ranom detstve ovplyvňujú ich vývin. Verí, že získané dáta poukážu na dlhodobo neriešený problém životných podmienok obyvateľov osád a prispejú k nastaveniu efektívnej pomoci. Shoshana v rozhovore hovorí aj o chýbajúcom hlase samotných Rómov pri snahe majority im pomôcť a vysvetľuje, čo sa skrýva za ich potrebou žiť v prítomnom okamihu.

Shoshana Chovan v rozhovore pre Heroes
Foto: Šimon Šiplák

Jozef Kákoš je riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorej poslaním je poskytovať verejnoprospešné služby zamerané na pomoc ľuďom bez domova. Jozefov prvý kontakt s touto prácou bol náhodný (pokiaľ veríte na náhody), no postupne mu prirástla k srdcu a rozhodnutie pracovať v tejto organizácii mu úplne zmenilo život. Dnes sa aj vďaka nemu menia životy iných. Hovorí, že ľudia bez domova si zvykli žiť z minima a predstava návratu je pre nich veľmi náročná. Čo by sme ako spoločnosť mohli robiť inak a ako môžeme pomôcť?

Foto: Martina Juríčková

S nápadom vytvoriť zo starej nevyužívanej fabriky v Piešťanoch kreatívny priestor prišla Dominika Rusnáková spolu s Palom Pilařom a Petrom Dvorským pred štyrmi rokmi. Odvtedy sa z nejasnej predstavy stala reálna vízia. Spoločne založili občianske združenie Iniciatíva Arta a do kúpeľného mesta prinášajú nové kultúrno-kreatívne centrum. Rozprávali sme sa o pracovnom uplatnení umelcov a kreatívcov v menších mestách, ako sa buduje kreatívny priestor od nuly a akým spôsobom dokáže kultúra posúvať vpred našu spoločnosť.

Dominika Rusnáková rozhovor
Foto: Lucia Trubačíková

Július Hodosy začínal na anesteziológii v Galante, dnes je primárom urgentného príjmu v ružinovskej nemocnici. Pôsobí aj v Ústave molekulárnej biomedicíny a Fyziologickom ústave Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Spoluzakladal občianske združenie na pomoc detským onkologickým pacientom, je lektorom pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR a členom hodnotiacej komisie European Union Contest for Young Scientists. Rozprávali sme sa o jeho skúsenostiach z lekárskej praxe, o urgentnom príjme, ale najmä o pandémii a jej dosahu na zdravotný personál.

Julius Hodosy
Foto: Šimon Šiplák

Mária Bieliková je informatička a popredná odborníčka na umelú inteligenciu na Slovensku. V roku 2016 získala ocenenie IT osobnosť roka. Bola členkou správnej rady JRC, High Level Expert Group on AI zriadenej Európskou komisiou. Tridsať rokov pôsobila na Slovenskej technickej univerzite, kde sa v roku 2015 stala dekankou Fakulty informatiky a informačných technológií. Po kontroverzných udalostiach spojených s voľbou nového dekana fakultu opustila a spolu s ňou odišli aj dve tretiny profesorov a docentov fakulty a ďalší pedagógovia. Je členkou Správnej rady Nadácie Orange a spoluzakladateľkou organizácie slovak.AI a v roku 2020 založila aj Kempelenov inštitút inteligentných technológií.

Mária Bieliková vo vinohradoch
Foto: Martina Juríčková

Jaroslava Matláková, rehoľným menom sestra Hermana, je rehoľníčkou Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok a učiteľkou na košickom gymnáziu. Odvážny krok urobila v roku 2005, keď si založila blog na platforme SME.sk. Jej príspevky si získali stovky čitateľov a z Hermany sa stala najznámejšia blogujúca rehoľníčka na Slovensku. Časom začala písať stĺpčeky do týždenníka .týždeň a blogy vymenila za sociálne siete. Online priestor vníma ako miesto pre evanjelizáciu a nevidí dôvod, prečo by v ňom rehoľníci nemali zdieľať svoje myšlienky.

Hermana Matláková v Ružomberku
Foto: Lucia Trubačíková

Zuzana Fajta je sociálna antropologička, svoje poslanie však objavila v práci na zmysluplných projektoch. V súčasnosti riadi marketing v trnavskom Nádvorí a Trnka Gastronomy. Založila Nádvorie magazín a vedie komunitný študentský projekt Kampus.

Nádvorie Trnava Zuzana Fajta
Foto: Šimon Šiplák

Alexandra Patay Popovičová je dokumentaristka, spoluautorka gastronomického cestopisu Cestou necestou, na ktorom pracovala s manželom, režisérom Tiborom Patayom. Po narodení syna sa začala angažovať v téme zdravého stravovania detí a založila projekt Čo jedia zdravé deti. V rámci neho vzdeláva rodičov, organizuje prednášky, webináre aj kurzy varenia. Je propagátorkou zdravého stravovania v novom projekte Zdravý dom a dodáva stravu do súkromných škôlok pre 800 detí denne.

Alexandra Patay Popovičová Rozhovor
Foto: Martina Juríčková

Ria Szedély Valovičová je zakladateľkou jedného z prvých azylov pre hospodárske zvieratá na Slovensku. Odísť z vidieka do mesta, za lepším zárobkom a sociálnym vyžitím dnes už nie je žiadna frajerina. Ria sa vydala opačným smerom. Opustila veľkomesto a mestský život, aby našla pokoj a domov v prírode. Nielen pre seba. Načas odložila svoje umelecké “ja”. Celú svoju energiu venuje zvieratkám a budovaniu terapeutického centra, so zameraním na arteterapiu a animoterapiu. Okrem zvierat tak chce pomáhať aj ľuďom. Jej projekt Home_regained, alebo Domov znovu nájdený, nám má pomôcť objaviť stratený domov v nás.

Ria Valovičová - rozhovor Heroes
Foto: Šimon Šiplák

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

fotky respondentov heroes hostia hrdinovia najlepsie fotografie vyber najlepsich fotiek vyber redaktorov