10 najvydarenejších fotografií z rozhovorov, ktoré vznikli vo veľmi zvláštnom roku 2020

Zaujal najmä kňaz, tradičný kožušník, tatér ale aj rozhlasový moderátor.

28. 12. 2020

Richard Čermák

Rok 2020 bol náročný aj pre našich fotografov. Napriek tomu, že mnohé rozhovory vznikali (vzhľadom na pandemickú krízu a bezpečnostné opatrenia) najmä v online prostredí, o dôležitý element našich rozhovorov – fotografie – sme nechceli prísť. Nie vždy bola realizácia taká jednoduchá, ako v minulých rokoch, no napriek tomu sa podarilo niekoľko skutočne unikátnych fotografií, na ktoré sme mimoriadne pyšní. Pozrite si výber našich dvoch rezidentných fotografov. 

Jozef Kučera je jeden z našich posledných respondentov v tomto roku. Svoj život vo svojich tridsiatich rokoch zmenil a rozhodol sa zasvätiť ho tradičnému gazdovaniu na hriňovských lazoch, kde na štyridsiatich hektároch chová dvadsať druhov zvierat. Okrem iného aj stovku oviec, plemeno valaška, ktoré sa dnes na Slovensku už takmer nevyskytuje. Ďalej kráča v šľapajach svojho starého otca, kožušníka, a tradičným spôsobom spracúva kožu a strihanú vlnu. Zapája sa aj do aktivít miestneho občianskeho združenia Krnofeľ, ktorého prioritou je záchrana a zrekonštruovanie pôvodných drevených stavieb. A práve v jednej kolibke z roku 1640 sme sa za zvuku cvrlikania rozprávali o jeho živote na Štoliansku.

Autor fotografie: Šimon Šiplák

Róbert Ťapušík je mladý kňaz, ktorý má pod palcom farnosť v Dvorníkoch. Keď do dedinky prišiel, bojoval so strachom. Nové povinnosti a viac mimoduchovných aktivít, ktoré súvisia s chodom fary, v ňom vyvolávali rešpekt. Hovorí, že je bojko, no láska k Bohu mu pomáha ťažšie životné situácie zvládať. Debatovali sme o jeho zamilovanosti k Bohu, o tom, či sa na neho niekedy hneval, o jeho pred rodičmi utajenej prihláške na teológiu, ale aj o pohrebe, počas ktorého plakal spolu so smútiacou rodinou.

Autor fotografie: Martina Juríčková

Michal Sivák je Róm. Šikovný. Študuje, momentálne pracuje ako asistent poslankyne v NR SR, vzdeláva rómske deti a takmer vždy sa usmieva. Je inšpiratívnym príkladom, že aj Róm môže byť výrazným prínosom pre spoločnosť.

Autor fotografie: Martina Juríčková

Qaid Holman začal s kresbou na základnej škole, postupne sa formovala a prerástla do graffiti vášne. Na vysokej škole bojoval s tým, aby sa tomuto vplyvu vyhol pri maľbe, ilustráciách či grafike. Vyštudoval jednoodborové zameranie „výtvarná výchova“, zaujímal sa o nové techniky a progresívne prístupy v umení vo viacerých smeroch. Od graffity ho to pritiahlo ku výtvarnému interiérovému dizajnu a viedol vlastnú galériu. V súčasnosti sa venuje tetovaniu, má vlastné štúdio, kde ponúka svojské osobné konzultácie a špecifický spôsob v prístupe k tetovaniu.

 

Autor fotografie: Šimon Šiplák

Miroslav Matuščin je slovenský umelec, výtvarník, ktorého smerovanie poznačila jeho rebelská povaha. Na strednej škole podpísal Chartu 77, čím si vyslúžil nútený umelecký dištanc a pripravil sa o možnosť študovať na VŠVU. Vďaka kúsku šťastia a obrovskému talentu sa stal žiakom Albína Brunovského. Ako jediný na Slovensku sa venuje kresbe tradičných slovenských dreveníc, ktoré sú súčasťou jedinečnej zbierky Expedícia Tragare. Má 62 rokov, žije na strednom Slovensku a tvorí ceruzkou.

Autor fotografie: Šimon Šiplák

Rozhlasový moderátor Michal Sabo sa pred parlamentnými voľbami oddal občianskemu aktivizmu, snažil sa mobilizovať ľudí, aby sa zaujímali o veci verejné a išli voliť s rozumom. Využíval k tomu nielen svoje sociálne siete, ale tiež vyrábal podcasty o spoločenskej zodpovednosti. Rozprávali sme sa o tom, ako sa mu podarilo dostať niekoľkých Kotlebových voličov na druhý breh, čo ho dohnalo k otvorenému listu pre Petra Pellegriniho a či nezvažoval vstup do politiky.

Autor fotografie: Martina Juríčková

Ondrej Prostredník v septembri roku 2017 urobil niečo, čo sa na slovenskej cirkevnej scéne často nevidí – verejne vystúpil na dúhovom pochode PRIDE a vyjadril mu ako evanjelický teológ svoju podporu. Za tento čin si vyslúžil zákaz vykonávať pedagogickú činnosť na bohosloveckej fakulte a v apríli 2018 získal ocenenie za obhajobu ľudských práv od veľvyslanca USA na Slovensku.

Autor fotografie: Šimon Šiplák

Tomáš Horváth pracoval ako dobrovoľník pri stavbe detskej HIV/AIDS kliniky v Ugande. Podieľal sa na rôznych rozvojových projektoch, mnohé navštívil v Keni, Tanzánii, Rwande či Burundi. Navštívil okolo 60 krajín sveta. Na Slovensku spoluzaložil projekt sobi.eco, ktorý zamestnáva zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí. Pracuje na voľnej nohe, pomáha iným projektom najmä s propagáciou, marketingom, prípadne mentoringom.

Autor fotografie: Martina Juríčková

Lekár Tomáš Havran pracuje na rozvoji medicínskeho kurikula a didaktiky v digitálnej lekárskej fakulte EDU. A degree smarter. Hovorí, že pacient by mal odchádzať od lekára nielen vyliečený, ale aj spokojný s prístupom. A to je hlavnou myšlienkou projektu Future Medical Leaders Academy, ktorý založil spolu s Marekom Karmanom počas štúdia na Lekárskej fakulte v Bratislave. Prostredníctvom workshopov a tréningov prinášajú už štyri roky medičkám a medikom možnosti vzdelávať sa aj v oblasti mäkkých a interpersonálnych zručností v medicíne.

Autor fotografie: Martina Juríčková

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

fotografie 2020 najkrajsie fotografie rozhovory vyber redaktorov