10 najčítanejších rozhovorov, ktoré v roku 2020 pútali najväčšiu pozornosť

Zaujali najmä názory klinickej psychologičky, mladého kňaza aj arteterapeutky.

28. 12. 2020

Richard Čermák

Spoločnosť ich potrebuje viac, ako kedykoľvek predtým. Naplno to odzrkadlila aj súčasná spoločenská kríza v kontexte pandémie, ktorá nás navyše ako médium upevnila v presvedčení, že objavovať a podporovať týchto ľudí má obrovský zmysel. Aj preto sme v uplynulom roku publikovali rekordných viac ako 130 rozhovorov s mimoriadne odvážnymi a obdivuhodnými hrdinami.

Vďaka vám, fanúšikom a čitateľom, presiahla čítanosť našich rozhovorov hranicu 900 000. Pripomeňte si tie najčítanejšie v tomto článku.

Ďakujeme, že nás čítate, zdieľate a podporujete.❤️

10. Anna Viľchová

Anna Viľchová Rozhovor
Foto: Arnold Horvath

Anna Viľchová študovala rozvojový manažment na London School of Economics a po ukončení štúdia sa rozhodla vrátiť na Slovensko. V rámci programu Teach for Slovakia, do ktorého sa zapojila, chcela spoznať realitu slovenského školstva, nájsť problémy a zistiť, prečo systém zlyháva, a to najmä v súvislosti s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Dnes učí na základnej škole v Rokycanoch. Rozprávali sme sa o tom, ako generačná chudoba ovplyvňuje mentálne schopnosti detí, čo jej pri vyučovaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia pomáha a prečo sociálny a školský systém na Slovensku nefunguje.

Prečítajte si celý rozhovor s Annou Viľchovou.

9. Lucia Gažová

Lucia Gažová cukrárka
Foto: Lucia Trubačíková

Obľubu z pečenia premenila na svoju prácu a dnes je majiteľkou úspešnej cukrárenskej výrobne Lulus bakery. Trnavčanka Lucia Gažová prerazila pred siedmimi rokmi v gastrobiznise a stala sa jednou z prvých cukrárok, ktoré priniesli na slovenský trh “nahé torty” a makrónky. S Luciou sme sa rozprávali o náročných začiatkoch v podnikaní, potrebnej kreativite v pečení, rozmachu nelegálneho predaja domácich koláčikov na sociálnych sieťach ale aj o posledných pandemických mesiacoch, keď by bez zásadnej zmeny skončila s biznisom.

Prečítajte si celý rozhovor s Luciou Gažovou.

8. Katarína Strýčková

rozhovor katka stryckova
Foto: Šimon Šiplák

Katarína Strýčková je odborníčka na diplomatický a kráľovský protokol. Spolupracovala na príprave návštevy kráľovnej Alžbety II. a pomáhala prezidentke Zuzane Čaputovej počas jej politických začiatkov. Založila a vedie občianske združenie Klub železných matiek. V súčasnosti sa venuje najmä podcastu V ženskom rode, kde zviditeľnuje inšpiratívne ženy z rôznych oblastí.

Prečítajte si celý rozhovor s Katarínou Strýčkovou.

7. Eva Petričková

Foto: Martina Juríčková

Eva Petričková je v online svete známa vďaka blogu Spolu AUT, v ktorom dokumentuje život svojej rodiny s dcérkou Poli. Prostredníctvom blogu a občianskeho združenia pomáha ďalším rodičom autistických detí, šíri osvetu a inšpiráciu. Autizmus je komplexnou neurobiologickou a vývinovou poruchou so špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti. Ešte donedávna bol považovaný za zriedkavú poruchu, no výskum v posledných rokoch potvrdil, že je bežnejší, ako sme si mysleli.

Prečítajte si celý rozhovor s Evou Petričkovou.

6. Jana Trnovcová

Foto: Lucia Hausknechtová

Učiteľka Jana Trnovcová po záhrade túžila najmä kvôli vlastným a zdravým potravinám. Tento priestor jej však ponúkol obrovský rad výhod a prostredie, v ktorom sa deti vychovávajú akosi ľahšie. Ukázalo sa, že vidiecky životný štýl blahodarne pôsobí na každého člena mladej rodiny. Jedným z jej snov je vrátiť do škôl viac manuálnej práce a pohybu. Tvrdí, že je dôležité, aby deti videli seba a svoje ruky ako nástroj zmeny.

Prečítajte si celý rozhovor s Janou Trnovcovou.

5. Juraj Jordán Dovala

Juraj Dovala rozhovor
Foto: Alena Kurajdová

Juraj Jordán Dovala, rodák zo Slovenska, pôsobí ako biskup Brnenskej diecézy Cirkvi československej husitskej. Je zároveň hudobník a autor niekoľkých kníh – od duchovnej prózy po undergroundové básne. Svoj silný vzťah k prírode kultivuje bylinkárstvom a pobytmi v tichu, okrem iných miest aj v Negevskej púšti. Podieľal sa na záchrane kláštora Katarínka v Západných Karpatoch.

Prečítajte si celý rozhovor s Jurajom Dovalom.

4. Linda van Dalen

Linda van Dalen CHAT
foto: Tibor Czitó

Linda má holandský pôvod, ale odmalička žije v Košiciach, kde tiež vyštudovala nové médiá na Fakulte umení. Už tam objavila čaro arteterapie a založila centrum CHAT – Creative Healing Art Therapy. Je to miesto pre deti i dospelých, ich problémy, traumy, špecifické potreby a sebapoznanie. Linda verí, že špinavé ruky sú šťastné ruky a tvorivou cestou vedie svojich klientov na miesto, kde nájdu úľavu či uzdravenie a naučia sa lepšie zvládať výzvy dnešného sveta.

Prečítajte si celý rozhovor s Lindou van Dalen.

3. Soňa Holúbková

Foto: Šimon Šiplák

Vyštudovala psychológiu, v prelomovom období v roku 1989 si ju našla práca s deťmi so zdravotným postihnutím. Verí v schopnosti a dobré stránky každého človeka a silu inklúzie. V agentúre pre podporované bývanie, ktorú založila, pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím splniť si sen o živote podľa ich predstáv.

Prečítajte si celý rozhovor so Soňou Holúbkovou.

2. Róbert Ťapušík

Robert Tapusik kaplnka
Foto: Martina Juríčková

Róbert Ťapušík je mladý kňaz, ktorý má pod palcom farnosť v Dvorníkoch. Keď do dedinky prišiel, bojoval so strachom. Nové povinnosti a viac mimoduchovných aktivít, ktoré súvisia s chodom fary, v ňom vyvolávali rešpekt. Hovorí, že je bojko, no láska k Bohu mu pomáha ťažšie životné situácie zvládať. Debatovali sme o jeho zamilovanosti k Bohu, o tom, či sa na neho niekedy hneval, o jeho pred rodičmi utajenej prihláške na teológiu, ale aj o pohrebe, počas ktorého plakal spolu so smútiacou rodinou.

Prečítajte si celý rozhovor s Róbertom Ťapušíkom.

1. Barbora Kuchárová

Foto: Martina Juríčková

V uliciach Bratislavy rozdáva čisté injekčné striekačky. Je tam pre ľudí, ktorí sú mnohokrát spoločnosťou prehliadaní. Po dvadsiatke sa rozhodla, že už bude robiť len to, čo ju baví a odvtedy si za tým vytrvalo ide. S Barborou Kuchárovou, klinickou psychologičkou a výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia Prima sme rozjímali nad pojmami ako je odvaha, empatia či túžba po posilnení kritického myslenia.

Prečítajte si celý rozhovor s Barborou Kuchárovou.

 

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

heroes rozhovory interviews najcitanejsie rozhovory rozhovory s hrdinami slovenske rozhovory spoločnosť top rozhovory