Spoločnosť ich potrebuje viac, ako kedykoľvek predtým. Naplno to odzrkadlila aj súčasná spoločenská kríza v kontexte pandémie, ktorá nás navyše ako médium upevnila v presvedčení, že objavovať a podporovať týchto ľudí má obrovský zmysel. Aj preto sme v uplynulom roku publikovali rekordných viac ako 130 rozhovorov s mimoriadne odvážnymi a obdivuhodnými hrdinami.
Vďaka vám, fanúšikom a čitateľom, presiahla čítanosť našich rozhovorov hranicu 900 000. Pripomeňte si tie najčítanejšie v tomto článku.
Ďakujeme, že nás čítate, zdieľate a podporujete.❤️
10. Anna Viľchová
Anna Viľchová študovala rozvojový manažment na London School of Economics a po ukončení štúdia sa rozhodla vrátiť na Slovensko. V rámci programu Teach for Slovakia, do ktorého sa zapojila, chcela spoznať realitu slovenského školstva, nájsť problémy a zistiť, prečo systém zlyháva, a to najmä v súvislosti s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Dnes učí na základnej škole v Rokycanoch. Rozprávali sme sa o tom, ako generačná chudoba ovplyvňuje mentálne schopnosti detí, čo jej pri vyučovaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia pomáha a prečo sociálny a školský systém na Slovensku nefunguje.
Prečítajte si celý rozhovor s Annou Viľchovou.
9. Lucia Gažová
Obľubu z pečenia premenila na svoju prácu a dnes je majiteľkou úspešnej cukrárenskej výrobne Lulus bakery. Trnavčanka Lucia Gažová prerazila pred siedmimi rokmi v gastrobiznise a stala sa jednou z prvých cukrárok, ktoré priniesli na slovenský trh “nahé torty” a makrónky. S Luciou sme sa rozprávali o náročných začiatkoch v podnikaní, potrebnej kreativite v pečení, rozmachu nelegálneho predaja domácich koláčikov na sociálnych sieťach ale aj o posledných pandemických mesiacoch, keď by bez zásadnej zmeny skončila s biznisom.
Prečítajte si celý rozhovor s Luciou Gažovou.
8. Katarína Strýčková
Katarína Strýčková je odborníčka na diplomatický a kráľovský protokol. Spolupracovala na príprave návštevy kráľovnej Alžbety II. a pomáhala prezidentke Zuzane Čaputovej počas jej politických začiatkov. Založila a vedie občianske združenie Klub železných matiek. V súčasnosti sa venuje najmä podcastu V ženskom rode, kde zviditeľnuje inšpiratívne ženy z rôznych oblastí.
Prečítajte si celý rozhovor s Katarínou Strýčkovou.
7. Eva Petričková
Eva Petričková je v online svete známa vďaka blogu Spolu AUT, v ktorom dokumentuje život svojej rodiny s dcérkou Poli. Prostredníctvom blogu a občianskeho združenia pomáha ďalším rodičom autistických detí, šíri osvetu a inšpiráciu. Autizmus je komplexnou neurobiologickou a vývinovou poruchou so špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti. Ešte donedávna bol považovaný za zriedkavú poruchu, no výskum v posledných rokoch potvrdil, že je bežnejší, ako sme si mysleli.
Prečítajte si celý rozhovor s Evou Petričkovou.
6. Jana Trnovcová
Učiteľka Jana Trnovcová po záhrade túžila najmä kvôli vlastným a zdravým potravinám. Tento priestor jej však ponúkol obrovský rad výhod a prostredie, v ktorom sa deti vychovávajú akosi ľahšie. Ukázalo sa, že vidiecky životný štýl blahodarne pôsobí na každého člena mladej rodiny. Jedným z jej snov je vrátiť do škôl viac manuálnej práce a pohybu. Tvrdí, že je dôležité, aby deti videli seba a svoje ruky ako nástroj zmeny.
Prečítajte si celý rozhovor s Janou Trnovcovou.
5. Juraj Jordán Dovala
Juraj Jordán Dovala, rodák zo Slovenska, pôsobí ako biskup Brnenskej diecézy Cirkvi československej husitskej. Je zároveň hudobník a autor niekoľkých kníh – od duchovnej prózy po undergroundové básne. Svoj silný vzťah k prírode kultivuje bylinkárstvom a pobytmi v tichu, okrem iných miest aj v Negevskej púšti. Podieľal sa na záchrane kláštora Katarínka v Západných Karpatoch.
Prečítajte si celý rozhovor s Jurajom Dovalom.
4. Linda van Dalen
Linda má holandský pôvod, ale odmalička žije v Košiciach, kde tiež vyštudovala nové médiá na Fakulte umení. Už tam objavila čaro arteterapie a založila centrum CHAT – Creative Healing Art Therapy. Je to miesto pre deti i dospelých, ich problémy, traumy, špecifické potreby a sebapoznanie. Linda verí, že špinavé ruky sú šťastné ruky a tvorivou cestou vedie svojich klientov na miesto, kde nájdu úľavu či uzdravenie a naučia sa lepšie zvládať výzvy dnešného sveta.
Prečítajte si celý rozhovor s Lindou van Dalen.
3. Soňa Holúbková
Vyštudovala psychológiu, v prelomovom období v roku 1989 si ju našla práca s deťmi so zdravotným postihnutím. Verí v schopnosti a dobré stránky každého človeka a silu inklúzie. V agentúre pre podporované bývanie, ktorú založila, pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím splniť si sen o živote podľa ich predstáv.
Prečítajte si celý rozhovor so Soňou Holúbkovou.
2. Róbert Ťapušík
Róbert Ťapušík je mladý kňaz, ktorý má pod palcom farnosť v Dvorníkoch. Keď do dedinky prišiel, bojoval so strachom. Nové povinnosti a viac mimoduchovných aktivít, ktoré súvisia s chodom fary, v ňom vyvolávali rešpekt. Hovorí, že je bojko, no láska k Bohu mu pomáha ťažšie životné situácie zvládať. Debatovali sme o jeho zamilovanosti k Bohu, o tom, či sa na neho niekedy hneval, o jeho pred rodičmi utajenej prihláške na teológiu, ale aj o pohrebe, počas ktorého plakal spolu so smútiacou rodinou.
Prečítajte si celý rozhovor s Róbertom Ťapušíkom.
1. Barbora Kuchárová
V uliciach Bratislavy rozdáva čisté injekčné striekačky. Je tam pre ľudí, ktorí sú mnohokrát spoločnosťou prehliadaní. Po dvadsiatke sa rozhodla, že už bude robiť len to, čo ju baví a odvtedy si za tým vytrvalo ide. S Barborou Kuchárovou, klinickou psychologičkou a výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia Prima sme rozjímali nad pojmami ako je odvaha, empatia či túžba po posilnení kritického myslenia.
Prečítajte si celý rozhovor s Barborou Kuchárovou.
heroes rozhovory interviews najcitanejsie rozhovory rozhovory s hrdinami slovenske rozhovory spoločnosť top rozhovory