Najsilnejšie myšlienky ľudí, ktorým záleží na našej krajine

Nechajte sa inšpirovať ľuďmi, ktorí tvoria naozajstné hodnoty.

3. 1. 2018

Richard Čermák

Ďakujeme každému jednému z vás za priazeň a fanúšikovstvo v predchádzajúcom roku. Sme nesmierne šťastní, že vás naše rozhovory zaujímajú a že nám pomáhate šíriť myšlienky naozajstných osobností tejto krajiny. Tie najlepšie sme sa pokúsili vybrať a ponúknuť vám ich v jednom ucelenom blogposte. 

 

Šport musí byť fér a tým vytvára pozitívne vzory. Každý z nás môže byť pozitívnym vzorom a správať sa tak, aby sme ním boli. Myslím si však, že šport má silu pozitívne vplývať na spoločnosť omnoho viac ako iné odvetvia. Je už len na nás, či s touto príležitosťou a silou dokážeme a budeme narábať.“

Richard Lintner v rozhovore s Tomášom Štolcom

“Na Slovensku je množstvo možností a keď raz človek vycestuje, tak zrazu uvidí, čo všetko naša krajina ponúka. Ak zostane, zostane mu tá trpkosť voči krajine a ľuďom.”

Natália Kisková v rozhovore s Gabkou Koščovou

„Keď sa povie hrdina, človek má predstavu rytiera v brnení, ktorý bojuje s kopijou a je s ním spojený pátos. Mne sa so slovom hrdina spája skôr líder. To sú prosto ľudia, ktorí niečo robia s vášňou a nečakajú za to ovácie. Ako keď niektorého študenta vidím sadiť ovocné stromy, ktoré budú rodiť o 10-15 rokov. To sú veci, za ktoré nemôže čakať slávu o mesiac. Vidno na tom, že ak chcete zažiť slávu a byť mediálne známy, musíte robiť niečo iné a nie tieto veci.“ 

Juraj Hipš v rozhovore s Martinou Hatňankovou

Ak nebudeme ľudí počúvať, nemáme ako búrať stereotypy. Ak sa s nimi nebudeme rozprávať, nezbavíme sa predsudkov.“

Janette Motlová Maziniová v rozhovore s Baškou Ilić

„Verím totiž jednej jedinej veci, a to tej, že na to, aby sme sa ako krajina mohli niekam posunúť, by sme mali poznať to, akí sme. A myslím si, že je to zakódované práve v ľudových piesňach. A už len čírym odhalením toho, akí sme, sa dokážeme trochu zmeniť. To je ako keď človek príde k psychológovi. Psychológ sa ho nesnaží zmeniť, ale snaží sa, aby pomenoval niekde zo svojho podvedomia svoje bôle, traumy a trápenia. Podľa mňa aj naša krajina potrebuje, aby sme o týchto veciach hovorili. A verím, že len pomenovaním týchto vecí sa môžeme zlepšiť.“

Tomáš Ulej v rozhovore s Kristínou Bielou

„Ľudia sa chcú zbaviť zlodejov, chcú trestať, vedia povedať “toto nechceme”, ale obávam sa, či dokážu pozitívne formulovať to, čo by teda chceli, ako by chceli žiť. V čase pádu komunizmu to bola vytúžená “sloboda”, chuť žiť “slobodne”; dnes to jedno jednoduché slovo nemáme. Je isté, že ak nebudeme schopní nájsť a veľmi zrozumiteľne pomenovať túto pozitívnu métu, tento azimut, ku ktorému by sme sa mohli ako spoločnosť pohnúť, bude zle. Pretože presne takýto zmätok a rozpad je živnou pôdou pre rôzne relativizujúce manipulácie typu „pravda je uprostred“.“

Peter Hajdin v rozhovore s Richardom Čermákom

My by sme sa ale mali snažiť vytvoriť Slovensko pre všetkých – bohatých aj chudobných, hendikepovaných, fyzicky aj mentálne, ale aj pre matky s deťmi či dôchodcov. Dobrý štát si predstavujem tak, že sa nikto z týchto skupín necíti ako nepotrebný, vylúčený a zabudnutý.“ 

Z. Kovačič Hanzelová v rozhovore s Alex Ravingerovou

„Neexistuje žiadna hranica. Akonáhle by som si ju stanovil, tak by som už ďalej nemohol svoje projekty rozvíjať a nechať vykvasiť podľa potreby a podľa okolností. Pri pomáhaní druhým tiež neexistujú hranice. Nemôžeš si povedať, že dnes od 10:00 do 18:00 pomáham a potom mi „padla“. To jednoducho v tebe je alebo nie je. A ak áno, robíš to prirodzene bez ohľadu na to, aký je deň či koľko je hodín.“

Juraj Čiba v rozhovore s Lenkou Kolínkovou

„Mali by sme sa viac rozprávať o dobre. Keď niekto urobí niečo dobre, väčšinou sa s tým nechce chváliť. Na druhej strane máme ľudí, ktorí robia dobro len na oko, prezentujú sa s tým všade a deformujú naše myslenie. Takí tí obyčajní dobrí ľudia by však mali začať o dobre rozprávať bežne, úprimne a s cieľom motivovať iných, nie chváliť sa. Prieskumy dokázali, že ak človek povie niekomu, čo dobré urobil, aj ten druhý človek urobí niečo prospešné. Dobro je nákazlivé a mali by sme sa o ňom rozprávať.

Ľudmila Kolesárová v rozhovore s Baškou Ilić

Zo snahy jednotlivcov o zdravie a krásu našej krajiny sa musí stať skupinový záujem, ktorý preváži aktivity škodiace prírodnému prostrediu.“

Karol Kaliský v rozhovore s Martinou Ditrichovou

„Každý z nás, ak sa tak rozhodne, dokáže postupne prispieť k riešeniu problému, ktorý ho trápi. Keď si niekto povie, že chce zásadným spôsobom zmeniť kolabujúce zdravotníctvo a naozaj to bude myslieť vážne, tak skôr či neskôr nájde spôsob, ako môže zmene prispieť. Možno nájde Health for America alebo iný inšpiratívny model nemocníc, a postupne v malom, ako som začal ja, to začne rozbiehať. A o 10 rokov bude mať za sebou prvé plody svojej práce a reálnu víziu zásadných zmien. To, že dnes nemám možnosť meniť veci vo veľkom, znamená len to, že som ešte nezačal v malom.

Stanislav Boledovič v rozhovore s Martinou Hatňankovou

Problémom je, že len málo ľudí si uvedomuje, aká sila sa ukrýva v jednotlivcovi. Slobodná vôľa je to najcennejšie, čo máme. Keď si to my Slováci uvedomíme a konečne prestaneme lamentovať nad všetkým, čo sa nám nepáči, ale zameriame sa na to pozitívne, začneme správne narábať so slobodou.“

Tina Minorová v rozhovore s Erikom Oravcom

 

Ak nejaká silná myšlienky chýba, pokojne doplňte do komentárov pod článok. Želáme vám ten najlepší rok, šťastie na ľudí a množstvo úspešných aktivít a projektov, ktoré posúvajú túto krajinu vpred. 

 

* V náhľade je použitá ilustračná fotografia od Daniel Plan – Province of Bolzano (lokácia: Južné Tirolsko, Taliansko)

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

heroes meet the heroes najsilnejsie myslienky slovakov osobnosti