10 dôležitých rozhovorov z roku 2021, ktoré by vám nemali uniknúť

Dôležité témy a názory odvážnych jednotlivcov

28. 12. 2021

Richard Čermák

Naša spoločnosť týchto ľudí potrebuje viac, ako kedykoľvek predtým. Aj v roku 2021 sa naplno odzrkadlila súčasná spoločenská kríza v kontexte pandémie, ktorá odhalila to najhoršie, ale zároveň aj to najlepšie a najľudskejšie v nás. Pripomeňte si tie najčítanejšie rozhovory uplynulého roku. 

Ria Valovičová

Ria Valovičová o azyle pre zvieratá
Foto: Šimon Šiplák

Ria Szedély Valovičová je zakladateľkou jedného z prvých azylov pre hospodárske zvieratá na Slovensku. Odísť z vidieka do mesta, za lepším zárobkom a sociálnym vyžitím dnes už nie je žiadna frajerina. Ria sa vydala opačným smerom. Opustila veľkomesto a mestský život, aby našla pokoj a domov v prírode. Nielen pre seba. Načas odložila svoje umelecké “ja”. Celú svoju energiu venuje zvieratkám a budovaniu terapeutického centra, so zameraním na arteterapiu a animoterapiu. Okrem zvierat tak chce pomáhať aj ľuďom. Jej projekt Home_regained, alebo Domov znovu nájdený, nám má pomôcť objaviť stratený domov v nás.

Prečítajte si celý rozhovor s Riou Valovičovou

Adrián Staňo

Stano rozhovor
Foto: Martina Juríčková

Adrián Staňo na sebe niekoľko rokov pracoval v zahraničí. Vyštudoval univerzitu v Bologni, no diplom má aj z Petrohradskej štátnej univerzity, z Korvínovej univerzity v Budapešti a z univerzity v Litve. Popri štúdiách absolvoval aj Akadémiu medzinárodných štúdií v Ríme. Pracoval na Zastúpení Európskej komisie, kde sa venoval európskemu semestru a v minulom roku zakotvil na ministerstve financií v komunikačno-koordinačnom tíme na sekcii Plánu obnovy. Rozprávali sme sa o najdôležitejšom dokumente, ktorý ovplyvní budúcnosť Slovenska, ale aj o tom, prečo sa vrátil späť na Slovensko.

Prečítajte si celý rozhovor s Adriánom Staňom

František Košarišťan

Foto: Šimon Šiplák

František Košarišťan, známy ako Fero Joke, svojím vycibreným humorom baví množstvo ľudí na internete. V minulosti bol osobný asistent a dnes sa tejto práci venuje ako dobrovoľník. Hoci si na ľudí s mentálnym znevýhodnením vždy snaží nájsť čas, už to nie sú oni, ktorých má na prvom mieste. Tvrdí, že človek, ktorý robí v pomáhajúcej profesii, musí v prvom rade myslieť na seba, aby tak predišiel vyhoreniu, s ktorým sa stretol aj on sám. Osobnú asistenciu vníma ako poddimenzovanú oblasť a prízvukuje dôležitosť plnohodnotného ohodnotenia ľudí, ktorí sa jej venujú.

Prečítajte si celý rozhovor s Františkom Košarišťanom

Matej Ftáčnik

Foto: Martina Juríčková

Matej Ftáčnik je technologický podnikateľ roka 2019 a spoluzakladateľ softvérovej firmy Vacuumlabs, ktorá už osem rokov poskytuje fintechové riešenia od Tokia po San Francisco. Začali spolupracovať s talentovanými ľuďmi v našom regióne a postupne sa spojili so šikovnými podnikateľmi z celého sveta. Matej otvorene bojuje za práva znevýhodnených skupín a stojí za ideou Daylight, prvej LGBT+ digitálnej bankovej platformy v USA, ktorú vytvorili v minulom roku. V živote sa riadi niekoľkými pravidlami. Jedno z nich je, že ak si jediný, kto môže niečo zmeniť, tak musíš.

Prečítajte si celý rozhovor s Matejom Ftáčnikom

Katarína Nádaská

Katarína Nádaská v bratislavskom archíve
Foto: Lucia Trubačíková

Katarína Nádaská je etnologička, ktorá so zanietením rozpráva o akejkoľvek téme týkajúcej sa slovenských tradícií a ľudovej kultúry. Vyštudovala etnológiu, históriu a religionistiku na Univerzite Komenského, pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava a v súčasnosti pôsobí v samospráve. Precestovala celé Slovensko a poznatky zo svojich terénnych výskumov publikovala v niekoľkých knihách. V rozhovore hovorí o histórii rovnoprávnosti žien a mužov, živote slobodných dievčat na dedine a feministických myšlienkach komunistickej propagandy. Rozoberá aj to, či generácie pred nami jedli mäso a mali naozaj zdravú stravu.

Prečítajte si celý rozhovor s Katarínou Nádaskou

Shoshana Chovan

Shoshana Chovan v rodných Košiciach
Foto: Šimon Šiplák

Shoshana Chovan je mladá psychologička, ktorá sa venuje deťom zo znevýhodneného prostredia. V rómskych osadách na východnom Slovensku skúma so svojimi kolegyňami faktory, ktoré v ranom detstve ovplyvňujú ich vývin. Verí, že získané dáta poukážu na dlhodobo neriešený problém životných podmienok obyvateľov osád a prispejú k nastaveniu efektívnej pomoci. Shoshana v rozhovore hovorí aj o chýbajúcom hlase samotných Rómov pri snahe majority im pomôcť a vysvetľuje, čo sa skrýva za ich potrebou žiť v prítomnom okamihu.

Prečítajte si celý rozhovor s Shoshanou Chovan

Ivana Rešutíková

Ivana Resutikova Stey
Foto: Dávid Hanko

Ivana Rešutíková opustila korporát a rozhodla sa založiť regionálnu cestovnú kanceláriu STEY. Spojila tak svoj blízky vzťah k rodnému Horehroniu s prácou, a prostredníctvom svojho projektu podporuje rozvoj lokálneho cestovného ruchu. Ponúka ubytovanie napríklad na Drábsku, Čiernom Balogu či Lome nad Rimavicou, odkiaľ pochádzajú jej rodičia. Takýmto spôsobom sa vrátila ku svojim koreňom a prináša ponuky v malebných lokalitách, ktoré na iných portáloch nenájdete.

Prečítajte si celý rozhovor s Ivanou Rešutíkovou

Milan Polhoš

Milan Polhoš Veľká Lomnica
Foto: Peter Jarkuliš

Milan Polhoš je komunitný pracovník a kapelník skupiny Lomnické Čháve. V rómskej osade Nový Dvor vo Veľkej Lomnici, kde žije, patrí k jediným dvom absolventom vysokej školy. Historicky prvým bol jeho otec. Milan Polhoš sa v miestnom komunitnom centre venuje mentoringu detí, motivácii k vzdelávaniu, prepájaniu dvoch svetov, ale denne pomáha riešiť aj ťaživé problémy obyvateľov osady týkajúce sa exekúcií či kurately. S Milanom Polhošom sme sa zhovárali o živote v osade, pocite nespravodlivosti, iskrách nádeje, ale aj o hudbe.

Prečítajte si celý rozhovor s Milanom Polhošom

Anna Polcková

Anna Polcková v kancelárii
Foto: Lucia Trubačíková

Anna Polcková pôsobí ako farárka v Evanjelickom cirkevnom zbore Bratislava Staré Mesto. Vo svojich kázňach sa nevyhýba tabuizovaným témam, oslovuje menšiny i LGBT komunitu a za svoje vyjadrenia sa nejeden raz dostala do konfliktu s cirkevnými hodnostármi. Napriek tomu s odvahou vyzýva k rešpektovaniu inakosti a k rovnosti všetkých ľudí.

Prečítjte si celý rozhovor s Annou Polckovou

Sestra Hermana

Hermana Matláková učiteľka
Foto: Lucia Trubačíková

Jaroslava Matláková, rehoľným menom sestra Hermana, je rehoľníčkou Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok a učiteľkou na košickom gymnáziu. Odvážny krok urobila v roku 2005, keď si založila blog na platforme SME.sk. Jej príspevky si získali stovky čitateľov a z Hermany sa stala najznámejšia blogujúca rehoľníčka na Slovensku. Časom začala písať stĺpčeky do týždenníka .týždeň a blogy vymenila za sociálne siete. Online priestor vníma ako miesto pre evanjelizáciu a nevidí dôvod, prečo by v ňom rehoľníci nemali zdieľať svoje myšlienky.

Prečítajte si celý rozhovor so sestrou Hermanou

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

heroes rozhovory najcitanejsie rozhovory rozhovory 2021 temy roku 2021 top rozhovory