Šírme myšlienky naozajstných osobností

O ľudoch, ktorí si zaslúžia vašu pozornosť

4. 10. 2017

Richard Čermák

Ak nás sledujete od začiatku, zrejme aj vám príde neuveriteľné, že ubehol už rok, odkedy sme spustili tento web. Vznikol z viacerých dôvodov. Ten najdôležitejší je fakt, že na Slovensku je veľa bystrých, tvorivých a odvážnych ľudí, ktorí menia svoje okolie, krajinu a v niektorých prípadoch má ich práca aj celosvetový dopad. A my chceme počuť o ich príbehoch, motivácii a odhodlaní.

Mnohí nás odhovárali, že sa behom roka s hosťami vyčerpáme. Vraj toľko zaujímavých ľudí tu nie je. My sme, naopak, boli od začiatku tvrdohlavo presvedčení, že výnimočných ľudí je tu dosť. No a dnes, s absolútnym presvedčením píšem, že takýchto ľudí sú tu stovky, možno tisíce.

Vytvorili sme komunitu

Pamätám si, ako vznikala idea Meet the Heroes. Ja a Baška Ilić, prepojení len virtuálnym priestorom, sme viedli dlhé debaty o tom, ako urobiť niečo zmysluplné, čo oživí slovenský online priestor a čo bude zároveň dlhodobo udržateľné. Po niekoľkých dňoch sme dospeli k idei, platforme, ktorú môžete sledovať už jeden rok. A dúfame, že sa vám páči.

O pár dní sa pridal Šimon Šiplák, ktorý dnes koordinuje tím fotografov po celom Slovensku. Stojí z veľkej časti za vizuálom unikátnych setov fotografií, bez ktorých by naše rozhovory neboli také dobré. Dôležitou súčasťou sa stal aj Fero Volár, ktorý z nášho webu vytvoril prehľadné a útulné miesto, kam sa radi vraciate.

V prvých mesiacoch sa k nám pridali Erik Oravec, Martin Broz, Martina Ditrichová, Zuz Mráziková a Monika Dimitrovičová, ktorí od začiatku tvoria túto platformu a vďaka im ju radi sledujete. Robia tie najlepšie rozhovory. Vďaka patrí aj Adamovi Donovalovi a Máriovi Šmýkalovi, ktorí prispeli svojimi skvelými rozhovormi.

Počas roka sa náš tím stále rozrastal a dnes nás je (spolu s fotografmi) viac ako 30. Komunikujeme cez Skype, Slack, e-maily a Facebook a občas si aj zavoláme, alebo sa stretneme osobne. Máme vlastný redakčný kalendár, ktorému šéfuje skvelá Martina Hatňanková. Pamätám si, ako nám poslala e-mail so skromnou ponukou, že nám bude pomáhať robiť korektúry. Dnes to celé riadi po organizačnej stránke a robí to perfektne.

Sme otvorené médium a chceme sa rozprávať

Nikdy sme nechceli byť uzavreté médium, ktoré len generuje obsah. Každý mesiac s vami komunikujeme prostredníctvom blogu, vďaka ktorému sa nám darí udržiavať kontakt. Mnohí z vás ste sa k nám pridali práve prostredníctvom blogu a stále tak môžete urobiť. My sme totiž presvedčení, že na to, aby ste urobili dobrý rozhovor, nemusíte byť študovaní žurnalisti, sociológovia, či marketéri. Stačí, ak vás baví pýtať sa, zaujímate sa o svoje okolie a nie je vám ľahostajná spoločnosť.

Foto: Michal Janek

Najčítanejšie rozhovory za rok

Za jeden rok navštívilo tento web viac ako 120 000 unikátnych čitateľov, ktorí si zobrazili jednotlivé rozhovory viac ako 140 000-krát. Najčítanejšie rozhovory boli s Kristínou Farkašovou, Martinom Bajaníkom, Igorom Rjabininom, Bystríkom Míčekom, Baškou Klimek, Jánom Cifrom, Dominikou Truban, Katarziou, Jaroslavom Pernišom či Ľudmilou Kolesárovou.

Počas roka sme pozbierali aj zopár komplimentov od ľudí a médií ako Karol Sudor, DenníkN, Mono, Profesia, ale tiež od ľudí z UrbanMarketu, ktorí nás tento rok vytiahli aj na festival Grape. Pri istej príležitosti sme sa dokonca dozvedeli, že nás čítajú aj v prezidentskej kancelárii. Heh.

Spolupráce so Sokratovým inštitútom a HubHub

Chceme fungovať aj naďalej a robiť veci ešte lepšie. Aj preto spúšťame nový formát krátkych videorozhovorov pod jednotným názvom „Zmena je v tebe – Ako mladí ľudia menia Slovensko”. Ide o spoluprácu so Sokratovým inštitútom a aj takto chceme ukázať, že mladá generácia nespí a svoj čas nevenuje len kritizovaniu spoločenských problémov, ale aktívne sa ich snaží riešiť.

Prostredníctvom štyridsiatich krátkych rozhovorov spoznáte príbehy ľudí zo západného, stredného aj východného Slovenska, ktorí sa venujú širokému spektru tém od ľudských práv cez vzdelávanie až po zodpovedný vývoj technológií. Nechajte sa inšpirovať k vzájomnej spolupráci alebo k vytváraniu vlastných projektov, ktoré našu krajinu nasmerujú k potrebným zmenám. Sledujte náš FB profil vždy v utorok a štvrtok.

Máme veľkú radosť, že od 24. októbra spúšťame pilotný event v spolupráci s HubHub. Práve v ich priestoroch budeme organizovať rozhovory naživo so zaujímavými ľudmi z oblasti biznisu, marketingu a technológií. Z každého rozhovoru vzniknú v réžii Roadtrip Studio aj video záznamy, ktoré budeme postupne publikovať aj na našom webe a sociálnych sieťach. Viac info o hosťoch a dátumoch už čoskoro …

Aký bude ďalší rok?

Pred rokom sme ani v najtajnejších očakávaniach netušili, že nás budú sledovať tisíce ľudí. A ani dnes si netrúfam povedať, čo s nami bude o ďalší rok. To však neznamená, že nemáme víziu a cieľ. Práve naopak. Budeme sa s vami o ňu pravidelne deliť prostredníctvom blogu, tak nás sledujte. Budeme radi, ak nám budete stále písať aspoň tak často, ako doteraz a budete sa spolupodieľať na hosťoch a samotných rozhovoroch.

Ďakujeme za vašu priazeň, návrhy hostí a najmä za zdieľanie rozhovorov. Len vďaka vám sa šíria tieto rozhovory ďalej a môžu inšpirovať ďalších, ktorým záleží na tom, v akej krajine žijeme. Úprimne, bez vás to nemá význam.

Ak sa vám tieto myšlienky páčia, zdieľaním pomôžete k ich šíreniu. Ďakujeme.

blog heroes najlepsie rozhovory slovensko spoločnosť